TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
29. MÁJA 2025
Amnesty International upozorňuje na závažnú skutočnosť o utajovaní vývozu zbraní do Izraela v najnovšej výročnej správe o obchode s výrobkami obranného priemyslu. Ide o vedomé utajenie, ku ktorému dochádza v čase, keď sa izraelská ofenzíva v pásme Gazy vyšetruje za genocídu. Slovensko tak koná v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami.
„Čoskoro, počas 1. júna, zaplavia sociálne siete rozličné politické odkazy o tom, aké sú deti pre nás dôležité, ale v skutočnosti svoje povinnosti voči deťom Slovensko hanebne zanedbáva. A to sa netýka len detí na Slovensku. Štát má zodpovednosť zrealizovať všetky vykonateľné opatrenia aj na zabezpečenie ochrany detí postihnutých ozbrojeným konfliktom. V prípade detí v pásme Gazy Slovensko tento záväzok nedodržiava, čoho príkladom je okrem iného aj to, že obchod so zbraňami medzi Slovenskom a Izraelom trestuhodne pokračuje,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Slovensko v rámci oficiálneho výkazníctva nezverejňuje žiadne údaje týkajúce sa vývozu zbraní do Izraela. Kým Česko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Poľsko či Fínsko poskytujú aspoň čiastočné alebo agregované dáta, Slovensko zo svojej správy informácie o počte a hodnote licencií na zbrojný obchod s Izraelom úplne vynecháva. Štát tieto údaje pred verejnosťou vedome skrýva.
„Slovensko by malo verejnosti vysvetliť, prečo tají niečo, čo iné krajiny minimálne v nejakom rozsahu zverejňujú. Všetkým je zároveň jasné, že nulu tajiť netreba,“ dodáva Rado Sloboda.
Tento prístup odporuje princípu transparentnosti, ktorý sa Slovensko zaviazalo dodržiavať ratifikovaním Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT). Problém sa netýka len netransparentného uplatňovanie režimu utajenia „vyhradené“, ale aj samotnej metodiky reportovania. Slovensko v stĺpci o čerpaných licenciách uvádza iba tie, ktoré boli udelené v aktuálnom roku – čerpanie z licencií z predchádzajúcich rokov, ktoré môžu byť v prípade predlžovania platné až niekoľko rokov, nie je vo výročnej správe započítané. V praxi to znamená, že značná časť reálneho vývozu môže byť pred verejnosťou skrytá, ak sa deje na základe starších licencií. Oproti tomu napríklad Česká republika transparentne uvádza aj čerpanie licencií z predchádzajúcich rokov, čo umožňuje oveľa presnejší obraz o skutočnom vývoze zbraní. Tieto nedostatky, ktoré nie sú nikde metodologicky upravené, vyvolávajú vážne otázky o dodržiavaní princípov transparentnosti a zodpovednosti obsiahnutých v zmluve ATT.
Zmluva ATT navyše stanovuje, že zbrane sa nesmú vyvážať do krajiny, ak existuje vedomosť, že môžu byť použité na páchanie genocídy, vojnových zločinov alebo závažných porušení ľudských práv. V kontexte izraelskej ofenzívy v pásme Gazy je táto vedomosť jasne zdokumentovaná. V decembri 2024 vydala Amnesty International výskumnú správu, podľa ktorej Izrael pácha genocídu na palestínskom civilnom obyvateľstve v Gaze. Izraelské orgány podľa nej naplnili najmenej tri zo zákonných kritérií genocídy podľa článku II Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy (ďalej: Dohovor o genocíde). Obdobné zistenia potvrdzujú aj osobitná spravodajkyňa OSN, Human Rights Watch a predbežné rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora (ICJ).
Obeťami izraelskej genocídy v pásme Gazy sa stalo viac ako 50 000 ľudí, z nich viac ako tretinu tvoria deti a mládež. Okrem toho ľudia, ktorí zostávajú v pásme Gazy, čelia vážnemu nedostatku jedla, vody, liekov a ďalších zásadných potrieb. Amnesty zdokumentovala kritický vplyv aktuálneho stavu na tisíce detí v oblasti, mnohé deti trpia podvýživou a ďalšími sprievodnými zdravotnými problémami, ktoré budú mať dlhodobé a fatálne následky.
Na pozadí týchto skutočností Slovensko naďalej uzatvára zbrojné obchody s Izraelom a zároveň vývoz zbraní utajuje. Takéto správanie odporuje nielen zmluve ATT, ale aj Dohovoru o genocíde, ktorý vyžaduje, aby štáty aktívne zabránili genocíde, ak existuje jej vážne riziko. Zároveň Slovensko porušuje Dohovor o právach dieťaťa (CRC), v ktorom sa zaviazalo prijať všetky vykonateľné opatrenia na zabezpečenie ochrany detí postihnutých ozbrojeným konfliktom. Viac než 15 000 detí bolo podľa údajov UNICEF zabitých v pásme Gazy od októbra 2023. Desaťtisíce ďalších sú nezvestné, podvyživené, traumatizované alebo zmrzačené.
„Mlčanie Slovenska a utajovanie vývozu zbraní do Izraela sú neakceptovateľné. Iné krajiny EÚ, ako Česko, Nemecko či Francúzsko, dáta zverejňujú. Slovensko sa v tomto prípade nachádza mimo rámca európskej transparentnosti,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Slovensko by malo okamžite zastaviť zbrojné obchody s Izraelom
Po viac ako 19 mesiacoch vojenskej ofenzívy a pri príležitosti Medzinárodného dňa detí naliehavo vyzývame slovenskú vládu, aby sa zaviazala prijať konkrétne opatrenia v súlade so svojimi ľudskoprávnymi záväzkami vyplývajúcimi z Dohovoru o genocíde a medzinárodného humanitárneho práva. Slovenská vláda musí konať, aby ukončila izraelskú genocídu Palestínčanov v pásme Gazy. Okrem toho musí konať, aby znemožnila pokračovanie nelegálnej izraelskej okupácie, a to tak, že odstráni akékoľvek formy podpory, aj nepriamej, nezákonným osadám Izraela na Okupovanom palestínskom území (OPÚ).
„Slovensko by malo okamžite zastaviť všetky zbrojné obchody s Izraelom, zverejniť úplný zoznam udelených a čerpaných licencií za obdobie od októbra 2023, metodologicky upraviť reportovanie tak, aby správa zodpovedne informovala o skutočných obchodoch, a aktívne spolupracovať na vyšetrovaniach Medzinárodného trestného súdu,“ uviedol Rado Sloboda.
Kontext situácie:
Amnesty International Slovensko v máji 2025 upozornila Ministerstvo hospodárstva SR na vážne nezrovnalosti vo výročnej správe za rok 2024: uvedené celkové súčty hodnôt udelených a čerpaných licencií prevyšovali súčty zverejnených údajov uvedených pre jednotlivé krajiny o desiatky miliónov až takmer dve miliardy eur. Zároveň v správe figurovali destinácie Izrael a Ukrajina bez zverejnenia hodnôt udelených a čerpaných licencií (s označením „vyhradené“). Tento nesúlad mohol naznačovať, že do týchto dvoch krajín sa uskutočnili transakcie v hodnote rozdielu medzi uvedenými súčtami a skutočnými súčtami zverejnených položiek, ktorý predstavoval ich výraznú väčšinu. Ministerstvo na naše zistenie neodpovedalo, ale správu upravilo tak, že súhrnné súčty znížilo, aby sedeli so zverejnenými hodnotami exportu výrobkov obranného priemyslu zo Slovenska do krajín okrem Izraela a Ukrajiny.
Konkrétne odporúčania pre Slovensko:
Amnesty International odporúča slovenskej vláde podniknúť nasledovné kroky:
1. Verejne vyzvať Izrael na ukončenie genocídy Palestínčanov v pásme Gazy, ako aj na okamžité ukončenie násilia a porušovania medzinárodného práva.
2. Zastaviť dodávky zbraní a vojenskej pomoci Izraelu vzhľadom na zdokumentované riziko, že by mohli byť použité na spáchanie závažných porušení medzinárodného práva, vrátane genocídy a vojnových zločinov. To by zahŕňalo aj pozastavenie všetkých platných vojenských licencií a zablokovanie schvaľovania nových.
3. Deklarovať, že Slovensko zakáže všetok obchod a investície v nezákonných izraelských osadách a prijme právne predpisy a časovo ohraničené plány na ich vykonanie. Začať by malo naliehavým prijatím odporúčaní pre súkromné subjekty vrátane investorov s cieľom chrániť ich pred rizikom, že by mohli prispievať, a to aj nepriamo, k udržateľnosti nezákonných osád na OPÚ.
4. Ako členská krajina EÚ naliehať, aby EÚ formálne požiadala Európsku komisiu, aby prijala opatrenia na zákaz všetkého obchodu a investícií v nezákonných izraelských osadách a aby prijala dočasné opatrenia na obmedzenie takéhoto nezákonného obchodu.
5. Slovensko zároveň musí využiť všetky ďalšie politické, diplomatické a hospodárske nástroje voči Izraelu, aby zabezpečil neobmedzený prístup humanitárnej pomoci do celého pásma Gazy, prijal okamžité a účinné opatrenia na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy pred rizikom genocídy v súlade s nariadením Medzinárodného súdneho dvora a ukončil nezákonnú okupáciu palestínskeho územia v súlade so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora z júla 2024.
KONIEC