Amnesty International Slovensko spúšťa prihlasovanie do programu Živej knižnice.
STAŇTE SA ŽIVOU KNIŽKOU
Vzdorujete stereotypu? Ste ako otvorená kniha a máte cenné skúsenosti, o ktorých by sa svet mal dozvedieť? Máte motiváciu pomôcť spochybniť stigmu a stereotypy prostredníctvom dialógu a osobných rozhovorov? Staňte sa súčasťou databázy Živej knižnice Amnesty International Slovensko, pomôžte nám búrať predsudky a budovať mosty medzi známym a neznámym, meniť nenávisť a strach na pochopenie a ľudskosť. Umožnite širokej verejnosti spoznať príbehy ľudí, ktoré by inak zostali nevypovedané.
ODMENA PO SPLNENÍ POŽIADAVIEK
Ak splníte podmienky, absolvujete úvodné školenie a stanete sa súčasťou našej databázy Živých kníh, za každú účasť na Živej knižnici získate odmenu 50€ a preplatíme vám cestovné náklady.
KOHO HĽADÁME?
- Osoby, ktoré patria k menšinám (etnickým alebo náboženským, ľudí na úteku, cudzincov, ľudí bez domova alebo ľudí, ktorí v minulosti mali skúsenosť s bezdomovectvom, LGBTI+ ľudí, zdravotne znevýhodnené osoby, ale aj iných ľudí so zaujímavým príbehom či životnou skúsenosťou);
- osoby, ktoré sú ochotné zdieľať svoj príbeh verejne (pod vlastným menom alebo prezývkou, vaša tvár však bude exponovaná, nakoľko živé knižnice sa organizujú zväčša fyzicky);
- osoby, ktoré by chceli prispieť k boju proti diskriminácii, xenofóbii, stereotypom, rasizmu, kvírnegativite, atď.;
- osoby, ktorým povinnosti dovoľujú absolvovať Živé knižnice v dopoludňajších hodinách, tak často alebo zriedkavo, ako je to pre vás možné. (Knižnice neorganizujeme denne, zväčša maximálne niekoľkokrát za mesiac).
ČO VÁM TO PRINESIE?
- Skúsenosť so spoluprácou s najväčšou ľudskoprávnou organizáciou na svete;
- rozvoj komunikačných, prezentačných a organizačných zručností;
- množstvo nových poznatkov o ľudských právach a rôznych príbehoch;
- priestor pre kreativitu;
- možnosť navštíviť rôzne mestá a obce na Slovensku a spoznať nových ľudí, pričom cestovné (a pri cestách do vzdialenejších kútov aj ubytovacie) náklady vám preplatíme;
- pre mnohé knižky majú živé knižnice terapeutický presah.
AKO SA STANETE ŽIVOU KNIŽKOU?
Na to, aby sme uzavreli spoluprácu, musíte nevyhnutne splniť niekoľko základných požiadaviek:
- Vyplniť prihlasovací formulár (vzápätí sa vám ozveme);
- absolvovať 5-hodinové školenie online alebo fyzicky v Bratislave, po ktorom vás zaradíme do databázy Živých knižiek;
- transparentne a načas komunikovať vašu dostupnosť a možnosť zúčastniť sa jednotlivých podujatí, ktoré vám po zaradení databázy budeme ponúkať;
- budeme sa na vás môcť spoľahnúť, že sa zúčastníte dohodnutých podujatí, prípadne svoju účasť zrušíte v dostatočnom predstihu.
ČO JE ŽIVÁ KNIŽNICA?
Myšlienka projektu Živej knižnice sa zrodila v hlavách členov a členiek dánskeho hnutia Stop násiliu. Prvýkrát projekt realizovali na festivale v Roskilde v roku 2000. Keďže ohlasy boli pozitívne, myšlienka sa dostala na vedenie Odboru pre mládež Rady Európy v Budapešti, ktoré podporilo organizáciu Živej knižnice na festivale Sziget v roku 2001. Odvtedy sa metóda úspešne rozšírila po celom svete, niekedy v modifikovanej podobe, ale myšlienka za ŃOU zostáva rovnaká: Nesúď knihu podľa obalu!
V Živej knižnici si ľudia namiesto upravených publikácii môžu „prepožičať“ osobu so zaujímavým životným príbehom, s ktorou by sa v reálnom živote pravdepodobne nikdy neporozprávali. Môžu sa jej spýtať na všetko, čo ich bude zaujímať, samozrejme s rešpektom k jej osobným hraniciam a ľudskej dôstojnosti.
Živé knižky, s ktorými sa študenti*ky, žiaci*ky aj široká verejnosť môžu zoznámiť, sú príslušníci*čky menšín alebo na prvý pohľad prehliadaní ľudia žijúci na Slovensku. Živá knižnica napomáha k prekonaniu strachu z neznámeho, búra zažité stereotypy a dáva možnosť získať vlastné skúsenosti a poznatky. V ponuke kníh nájdete osoby rôzneho etnického pôvodu, vierovyznania, povolania, taktiež kvír ľudí, ľudí bez domova, ľudí s rôznym životným štýlom či zdravotným znevýhodnením. Žiaci a študentky, ale aj široká verejnosť, tak s nimi získajú bezprostrednú skúsenosť.
Návštevníctvo knižnice má počas plánovaného podujatia možnosť „vypožičať si“ živú knižku, vypočuť si jej príbeh a porozprávať sa s ňou. Živé knižnice propagujú rešpekt, oslavujú rozdiely a podporujú vzájomné pochopenie ľudí, ktorí pochádzajú z rôznych prostredí.
AKO KNIŽNICA PREBIEHA?
- Počas podujatia sa každá Živá knižka postupne rozpráva s niekoľkými skupinami ľudí. Každé čítanie (t. j. rozhovor v kruhu) trvá zväčša 20 minút, môžete sa však stretnúť aj s kratším čítaním, prípadne čítaním, ktoré je rozdelené na časti.
- Na podujatí knižky vždy sprevádza vyškolený človek z nášho školiaceho tímu (tzv. knihovní*čka), takže sa nemusíte ničoho obávať. Na živej knižnici sa zvyčajne zúčastňuje približne 3-5 živých kníh s rozdielnymi príbehmi.
- Po každej Živej knižnici má účastníctvo možnosť napísať knihe odkaz. Tieto krátke listy sú zvyčajne plné dojmov a emócií a pre mnohé knihy je to veľká motivácia a skvelá spätná väzba.
- Po podujatí máte priestor dať spätnú väzbu knihovníkom*čkam aj vy a pomôcť nám tak vylepšiť ďalšiu skúsenosť pre vás alebo ďalšie Živé knižky.
Ak to znie ako niečo pre vás, vyplňte prihlasovací formulár na tomto odkaze a my sa vám ozveme.