Turecká polícia musí zastaviť nezákonné útoky na pokojných demonštrantov

VYJADRENIE AMNESTY INTERNATIONAL
24. MARCA 2025

Amnesty International vyzýva turecké bezpečnostné zložky, aby prestali s plošným používaním nadbytočnej sily proti pokojným protestujúcim. Protesty občianskej spoločnosti sa zintenzívnili potom, ako polícia zadržala istanbulského starostu kritického k prezidentovi, Ekrema İmamoğlu. Organizácia zároveň vyzýva na vyšetrenie nezákonných aktov násilia, ktorých sa polícia dopustila voči demonštrantom a demonštrantkám.

Výzva prichádza potom, ako úrady predĺžili všeobecný zákaz protestov v troch mestách. Úrady pritom potvrdili, že od začiatku protestov (19. marca) zadržali 1 133 protestujúcich. Organizáciu tiež znepokojili správy o zraneniach, obmedzovaní sociálnych sietí a domových raziách, pri ktorých v skorých ranných hodinách zadržali novinárov pokrývajúcich prevažne pokojné protesty.

„Turecká polícia musí okamžite prestať s plošným používaním nadbytočnej sily proti pokojným protestujúcim. Amnesty International preskúmala zábery z mnohých incidentov. Tureckým orgánom naliehavo pripomíname, že aj pri policajných zásahoch počas protestov musia dodržiavať medzinárodné právo a normy v oblasti ľudských práv.

Amnesty International preskúmala zábery, ktoré ukazujú úplne neoprávnené použitie policajnej sily proti pokojným demonštrantom. Tých bili obuškami a kopali, zatiaľ čo sedeli alebo ležali na zemi. Plošné používanie dráždivého spreja, slzotvorného plynu a vodných diel proti pokojným protestujúcim považujeme za šokujúce. Rovnako šokujúce je používanie plastových nábojov, ktorými polícia v niektorých prípadoch strieľala z bezprostrednej blízkosti na tvár a hornú časť tela. Tieto útoky spôsobili protestujúcim početné poranenia, niektorých museli dokonca hospitalizovať. Zodpovedné orgány musia bezodkladne vyšetriť tieto nezákonné akty násilia a páchateľov postaviť pred súd,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Demonštrácie proti uväzneniu istanbulského starostu

Prevažne pokojné demonštrácie sa začali v Istanbule potom, ako polícia zatkla jeho starostu Ekrema İmamoğlu, kľúčového rivala a hlasného kritika tureckého prezidenta Erdogana. Protesty sa rozšírili po krajine a policajné orgány na ne zareagovali s neúprosnou silou.

Amnesty pripomína tureckým orgánom, že používanie policajnej sily musia prísne regulovať. Napríklad k použitiu slzotvorného plynu a vodných diel by nikdy nemalo dôjsť mimo prípadov, keď je to nevyhnutné na zastavenie rozsiahleho a všeobecného násilia proti osobám, ak ho nemožno potlačiť menej poškodzujúcimi opatreniami. Dokonca aj v prípadoch, keď sa niektorí demonštranti dopustia ojedinelých násilných činov, neznamená to, že celý protest nie je pokojný. Konanie jednotlivca (aj keby vážne ohrozilo zdravie a život inej osoby alebo majetok) nikdy neospravedlňuje plošné použitie policajnej sily voči všetkým účastníkom protestu. 

Pri sérii razií, ktoré orgány vykonali za úsvitu 24. marca v domácnostiach novinárov informujúcich o protestoch, zadržali najmenej osem novinárov a jednu novinárku. Používatelia internetu zaznamenali 42-hodinové obmedzenie rýchlosti pripojenia, v dôsledku čoho mali obmedzený prístup k informáciám na sociálnych sieťach a spravodajských portáloch. Okrem toho došlo k zablokovaniu viac ako 700 účtov novinárov, aktivistiek a predstaviteľov opozície na sieti X.

„Obmedzovanie prístupu na internet je hrubým útokom na právo na slobodu prejavu. Štátne orgány by sa nemali uchyľovať k takýmto opatreniam. Spoločnosti prevádzkujúce sociálne siete, konkrétne X, musia okamžite prijať opatrenia, ktorými zabezpečia obnovenie účtov ľudí kritických voči tureckej vláde.

Je veľmi dôležité, aby turecké orgány rešpektovali a chránili právo na pokojné zhromažďovanie. Okrem toho musia okamžite zrušiť všeobecné zákazy protestov a prepustiť všetkých neoprávnene a svojvoľne zadržaných ľudí, ktorých zatkli len preto, že si uplatňovali svoje právo na slobodu prejavu a pokojný protest,“ uviedla Agnès Callamard.

Kontext situácie

Medzi novinármi, ktorých zadržali nadránom 24. marca, sú Ali Onur Tosun, Bülent Kılıç, Yasin Akgül, Hayri Tunç, Kurtuluş Arı, Zişan Gür, Murat Kocabaş a Barış İnce. Pri razii zadržali aj novinárku Zeynep Kuray.

Na základe príkazu istanbulského generálneho prokurátora na zadržanie viac ako 100 osôb vrátane starostu Ekrema İmamoğlu, umiestnili 23. marca do vyšetrovacej väzby 48 osôb. 44 z nich následne za podmienok určených súdom prepustili.

Ekrema İmamoğlu vzali do vyšetrovacej väzby na základe zákona o boji proti zločineckým organizáciám, ktoré pôsobia s cieľom dosiahnuť zisk. Okrem toho ho obvinili z „úplatkárstva, sprenevery, nezákonného získavania osobných údajov a manipulácie s cenovými ponukami“.

Viac noviniek