V Iráne popravili Delaru Darabi

Iránske úrady popravili 23-rocnú Delaru Darabi. Stala sa tak v tomto roku druhou osobou popravenou v Iráne za zlocin, ktorý mala údajne spáchat vo veku menej ako 18 rokov. 

Delaru Darabi obvinili z vraždy príbuzného v roku 2003, ked mala 17 rokov. S cielom zachránit svojho priatela od popravy sa najprv k cinu priznala, neskôr však svoje priznanie stiahla. Posledných šest rokov strávila vo väznici Rasht na severe krajiny.

Amnesty International je pobúrená popravou Delary Darabi, a tiež zo správy, že jej právnik nebol informovaný o poprave napriek tomu, že zákon prikazuje, aby oznámenie o chystanej poprave dostal najneskôr do 48 hodín pred jej vykonaním. 

„Neoznámenie popravy sa zdá byt cynickou snahou úradov vyhnút sa domácim a medzinárodným protestom, ktoré mohli zachránit život Delary Darabi“, povedala Hassiba Hadj Sahraoui z programu AI pre Blízky Východ a Severnú Afriku.

Popravu previedli napriek jej dvojmesacnému odkladu, ktorý nariadil hlavný sudca 19. apríla.

„Toto naznacuje, že dokonca aj rozhodnutia hlavného sudcu nemajú žiadnu váhu a v provinciách sú ignorované,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui.

Amnesty International nepovažuje súdny proces s Delarou Darabi za spravodlivý, kedže súdy odmietli preskúmat nové dôkazy, o ktorých jej právnik tvrdil, že by preukázali jej nevinu. Amnesty International viedla kampan za jej záchranu od roku 2006. Organizácia vyzývala iránske úrady, aby zmiernili jej trest a obnovili jej proces vo forme, v akej by splnal medzinárodné štandardy.

Poprava Delary Darabi zvýšila pocet exekúcií v Iráne v tomto roku na 140. Podla informácií AI bola Darabi druhou popravenou ženou. Od roku 1990 Irán popravil minimálne 42 mladistvých, osem z nich v roku 2008 a jedného 21. Januára 2009 – v úplnom rozpore s medzinárodným právom, ktoré jednoznacne zakazuje popravu tých, ktorí spáchali zlocin v case ked mali menej ako 18 rokov.

Pocas zadržiavania v sebe Delara Darabi objavila maliarsky talent. „Bránim sa farbami, tvarmi a slovami,“ povadala.