Žiadajte spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie na Ukrajine

Ukrajina, petícia je aktívna od 22. 2. 2023

Pred rokom začalo Rusko rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Zdokumentované sú stovky prípadov porušovania ľudských práv a nespočetné množstvo ďalších ešte len bude, keďže ľudia na Ukrajine sú nútení žiť vo vojne. Hlasy preživších a pozostalých obetí musia byť vypočuté.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ministrovi zahraničných vecí SR Jurajovi Blanárovi:

  • aby sa medzinárodné spoločenstvo vrátane vlády SR zaviazalo k humanitárnej pomoci a podpore zmysluplného súdneho procesu, ktorý povedie k spravodlivému potrestaniu páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine.

*Zásady ochrany osobných údajov
*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásim sa na odber newslettera
Súhlasím so spracovaním osobných údajov (povinné)
jQuery(function($){ function validateForm() { // Enter your validators there and return false on error return true; } $(“form”).submit(function(){if (!validateForm()) return false;}); });

Znenie petície

Dňa 16. marca 2022 ruský letecký útok zničil budovu Doneckého činoherného divadla v Mariupole. V čase útoku sa v nej a v okolí nachádzali stovky civilistov a civilistiek; mnoho z nich pri útoku zahynulo.

Grigorij, ktorý býva v blízkosti divadla, videl, ako sa útok uskutočnil: „Kráčal som po ulici, ktorá vedie k divadlu… videl som ho pred sebou… asi 200 metrov odo mňa… Počul som hluk lietadla… ale nevenoval som mu veľkú pozornosť, pretože tam vtedy neustále nejaké lietali… A vtom som uvidel, ako vybuchla strecha budovy… vyskočila 20 metrov a zrútila sa… Potom som videl veľa dymu a trosiek… Nemohol som uveriť vlastným očiam, pretože to divadlo bolo nedotknuteľným útočiskom. Na zemi pri ňom boli dva veľké nápisy ‚Deti‘.“

Toto bolo len jedno z mnohých porušení medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, ktorých obeťami sa stali ľudia na Ukrajine v dôsledku nezákonnej vojny zo strany Ruska. Zodpovedné osoby musia byť postavené pred súd. Hlasy preživších a pozostalých musia byť vypočuté.

Vyzvite slovenskú vládu, aby sa zaviazala k humanitárnej pomoci a podpore zmysluplného súdneho procesu, ktorý povedie k spravodlivému potrestaniu páchateľov vojnových zločinov na Ukrajine.

Pozadie prípadu

Zatiaľ čo invázia trvá a úplný rozsah zločinov spáchaných na Ukrajine zostáva neznámy, prioritou medzinárodného spoločenstva musia byť ľudské práva a zabezpečenie spravodlivosti obetiam, pozostalým a preživším. Medzinárodné spoločenstvo musí jasne deklarovať, že všetky osoby zodpovedné za porušenie medzinárodného práva a vojnové zločiny ponesú za svoje konanie zodpovednosť, aj keď dnes sa dočasne tešia beztrestnosti.


Podpíšte ďalšie petície