Amnesty International vyzýva iránske úrady, aby vyšetrovacej misii OSN a ďalším nezávislým pozorovateľom umožnili vstup do krajiny za účelom vyšetrovania okolností, ktoré viedli k hospitalizácii 16-ročnej Armity Garawand. Tá podľa dostupných informácií upadla do bezvedomia v teheránskom metre po tom, ako ju napadla príslušníčka mravnostnej polície. Armita Garawand je od útoku v kóme.
Len niekoľko dní po jej hospitalizácii iránske úrady zatkli novinárku Maryam Lotfi, ktorá sa incidentom zaoberala. Nútene zmizla aj matka mladej Armity, Shanin Ahmadi. V štátnych médiách sa začala šíriť propaganda. Na štátom produkovaných videách viditeľne zúfalí rodičia a priatelia tínedžerky neochotne opakujú príbeh o tom, že Armita Garawand skolabovala v dôsledku nízkeho krvného tlaku.
V ďalšom pokuse zakryť pravdu úrady zverejnili aj zostrihané zábery z priemyselných kamier. Analýza Investigatívneho laboratória Amnesty International odhalila medzeru v zázname v dĺžke 3 minút a 16 sekúnd.
Zástupkyňa regionálnej riaditeľky Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Diana Eltahawy hovorí o koordinovanej kampani prekrúcania a popierania. Iránske úrady tak podľa nej zakrývajú pravdu o okolnostiach, ktoré viedli k tomu, že Armita Garawand upadla do kómy.
„Mrazivo to pripomína vymyslený príbeh a nedôveryhodné vysvetlenie hospitalizácie Mahsy (Žina) Amini viac ako rokom. Vzhľadom na nedostatok vyhliadok na nestranné a nezávislé vyšetrovanie na vnútroštátnej úrovni musí medzinárodné spoločenstvo naliehať na iránske orgány, aby vyšetrovacím misiám OSN a ďalším nezávislým pozorovateľom umožnili vstup do krajiny. Iba tak sa podarí odhaliť pravdu o tom, čo viedlo k hospitalizácii ďalšieho dievčaťa v kritickom stave. To všetko sa deje v situácii, kedy prichádzajú stále nové správy o útokoch súvisiacich so zákonmi o povinnom zahaľovaní. Medzinárodné spoločenstvo musí zároveň požadovať, aby príbuzné, priatelia a novinárky hľadajúce pravdu boli v bezpečí pred represiami a prenasledovaním,“ uviedla Eltahawy.
Viac sa dočítate v angličtine na tomto odkaze.
Iránsky parlament schválil nový „návrh zákona na podporu kultúry cudnosti a hidžábu“
Návrh z konca septembra 2023 zahŕňa zvýšenie trestov a pokút za porušenie diskriminačných zákonov o povinnom zahaľovaní. Po vstupe do platnosti by rozšíril právomoci spravodajských a bezpečnostných služieb, Revolučných gárd, polovojenských síl Basídž a polície. Tie by tak mohli prísnejšie kontrolovať a ďalej diskriminovať ženy a dievčatá v krajine.
Zákon prirovnáva nenosenie hidžábu k nahote. Každej osobe, ktorá by sa vzoprela povinnému zahaľovaniu vlasov, resp. aj krku a ramien, by hrozil trest odňatia slobody až na 10 rokov. Zákon tiež definuje nový trestný čin „urážky alebo zosmiešňovania hidžábu“. Každej „páchateľke“ by hrozil trest odňatia slobody, zákaz cestovania a/alebo pokuta. Zákon zároveň nabáda verejnosť aj zamestnávateľov, aby presadzovali povinné zahalenie.