Iránsky parlament schválil nový „návrh zákona na podporu kultúry cudnosti a hidžábu“. Návrh zahŕňa zvýšenie trestov a pokút za porušenie diskriminačných zákonov o povinnom zahaľovaní. Po vstupe do platnosti by rozšíril právomoci spravodajských a bezpečnostných služieb, Revolučných gárd, polovojenských síl Basídž a polície. Tie by tak mohli prísnejšie kontrolovať a ďalej diskriminovať ženy a dievčatá v krajine.
Zákon prirovnáva nenosenie hidžábu k nahote. Každej osobe, ktorá by sa vzoprela povinnému zahaľovaniu vlasov, resp. aj krku a ramien, by hrozil trest odňatia slobody až na 10 rokov. Zákon tiež definuje nový trestný čin „urážky alebo zosmiešňovania hidžábu“. Každej „páchateľke“ by hrozil trest odňatia slobody, zákaz cestovania a/alebo pokuta. Zákon zároveň nabáda verejnosť aj zamestnávateľov, aby presadzovali povinné zahalenie.
Nové tresty uvedené v zákone porušujú práva žien a dievčat v krajine
Zástupkyňa regionálnej riaditeľky Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Diana Eltahawy považuje zákon za podlý útok na práva žien a dievčat:
„Tento zákon zhorší diskrimináciu a násilie, ktoré zažívajú ženy a dievčatá v Iráne. Ak iránska Rada strážcov zákon schváli, ešte viac sa tým prehĺbi beztak prísny dohľad a policajná kontrola nad ženami a ich telami. Zákon by nútil politické, bezpečnostné aj administratívne zložky štátu, aby priam posadnuto sledovali dodržiavanie zákonov o povinnom zahaľovaní a kontrolovali životy žien a dievčat.
Irán zdvojnásobuje výšku trestov, ktoré hrozia ženám a dievčatám domáhajúcim sa svojich ľudských práv. Tie pritom žiadajú len práva na slobodu prejavu, náboženského presvedčenia a telesnej autonómie. Ide o absolútny útok, ktorý je súčasťou pokračujúceho úsilia iránskych úradov potlačiť vzdor hnutia „Žena, život, sloboda“ voči desaťročiam útlaku a nerovnosti,“ uviedla Eltahawy.
Amnesty vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby konalo
Amnesty International vyzýva štáty medzinárodného spoločenstva, aby iránsku vládu vyzvali na stiahnutie „návrhu zákona na podporu kultúry cudnosti a hidžábu“ a zrušenie všetkých diskriminačných a ponižujúcich zákonov o povinnom zahaľovaní. Amnesty International zároveň naliehavo vyzýva všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby zvážili uplatnenie univerzálnej a inej extrateritoriálnej jurisdikcie v súvislosti so zločinmi podľa medzinárodného práva.