Ukončite krviprelievanie na protestoch v Iráne

Slovenská republika, petícia je aktívna od 27.9.2022

Iránske orgány brutálne potláčajú celonárodné protesty, ktoré prepukli po tom, ako vo väzbe zomrela 22-ročná Mahsa (Zhina) Amini. Vyzvite medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite prijalo opatrenia na zastavenie krvavých zásahov proti protestujúcim v Iráne.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Jurajovi Blanárovi a žiadajte:

  • aby OSN ihneď zriadila nezávislý vyšetrovací mechanizmus, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera
Súhlasím so spracovaním osobných údajov (povinné)

Aktualizácia 13. septembra

Rok od smrti Mahsy Amini sa iránske orgány pri potláčaní masových protestov dopustili množstva zločinov podľa medzinárodného práva. Patria k nim nielen desaťtisíce svojvoľných zatknutí, rozsiahle mučenie a znásilňovanie zadržaných osôb, prenasledovanie rodín obetí, ktoré žiadajú spravodlivosť, a represálie voči ženám a dievčatám, ktoré sa vzopreli diskriminačným zákonom o povinnom zahaľovaní, ale aj stovky vrážd a svojvoľná poprava siedmich protestujúcich. Prečítajte si viac na tomto odkaze.

Znenie petície

Iránsku Kurdku Mahsu Amini zatkla 13. septembra 2022 v hlavnom meste Teheráne iránska mravnostná polícia. Podľa očitých svedectiev ju v policajnej dodávke brutálne zbili. V priebehu niekoľkých hodín ju v kóme previezli do nemocnice a o tri dni neskôr 22-ročná žena zomrela.

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá, ktoré nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní, svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Bezpečnostné zložky opakovane použili proti demonštrujúcim neprimeranú silu, surovo ich bili obuškami, strieľali do nich zblízka ostrými nábojmi a brokmi, použili voči nim slzotvorný plyn a vodné delá. Od Mahsinej smrti sme zaznamenali smrť desiatok mužov, žien a detí. Stovky ďalších utrpeli bolestivé a vážne zranenia, pričom najmenej dvaja ľudia prišli o zrak. Väčšina zranených si zo strachu pred zatknutím netrúfa vyhľadať nemocničné ošetrenie, čo u nich nebezpečne zvyšuje riziko infekcie a ďalších zdravotných komplikácií. Iránske orgány vypínajú internet, aby zastavili šírenie informácií o svojich zločinoch.

Iránske orgány sa tešia beztrestnosti, vďaka ktorej sa v uplynulých rokoch nezdráhali zabiť stovky demonštrantov a demonštrantiek a tisícky ďalších podrobovať mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu bez toho, aby sa obávali následkov za páchanie takýchto závažných zločinov. Je načase, aby krajiny združené v Rade OSN pre ľudské práva pomohli túto ľudskoprávnu krízu v Iráne ukončiť.

Podpíšte petíciu a vyzvite krajiny, aby ihneď zriadili nezávislý vyšetrovací mechanizmus OSN, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

Podpíšte ďalšie petície