Ukončite krviprelievanie na protestoch v Iráne

Slovenská republika, petícia je aktívna od 27.9.2022

Iránske orgány brutálne potláčajú celonárodné protesty, ktoré prepukli po tom, ako vo väzbe zomrela 22-ročná Mahsa (Zhina) Amini. Vyzvite medzinárodné spoločenstvo, aby okamžite prijalo opatrenia na zastavenie krvavých zásahov proti protestujúcim v Iráne.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a žiadajte:

  • aby OSN ihneď zriadila nezávislý vyšetrovací mechanizmus, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Mám záujem o odber newslettera
Súhlasím s podmienkami spracovania osobných údajov (povinné)

Aktualizácia 13. septembra

Rok od smrti Mahsy Amini sa iránske orgány pri potláčaní masových protestov dopustili množstva zločinov podľa medzinárodného práva. Patria k nim nielen desaťtisíce svojvoľných zatknutí, rozsiahle mučenie a znásilňovanie zadržaných osôb, prenasledovanie rodín obetí, ktoré žiadajú spravodlivosť, a represálie voči ženám a dievčatám, ktoré sa vzopreli diskriminačným zákonom o povinnom zahaľovaní, ale aj stovky vrážd a svojvoľná poprava siedmich protestujúcich. Prečítajte si viac na tomto odkaze.

Znenie petície

Iránsku Kurdku Mahsu Amini zatkla 13. septembra 2022 v hlavnom meste Teheráne iránska mravnostná polícia. Podľa očitých svedectiev ju v policajnej dodávke brutálne zbili. V priebehu niekoľkých hodín ju v kóme previezli do nemocnice a o tri dni neskôr 22-ročná žena zomrela.

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá, ktoré nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní, svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou.

Bezpečnostné zložky opakovane použili proti demonštrujúcim neprimeranú silu, surovo ich bili obuškami, strieľali do nich zblízka ostrými nábojmi a brokmi, použili voči nim slzotvorný plyn a vodné delá. Od Mahsinej smrti sme zaznamenali smrť desiatok mužov, žien a detí. Stovky ďalších utrpeli bolestivé a vážne zranenia, pričom najmenej dvaja ľudia prišli o zrak. Väčšina zranených si zo strachu pred zatknutím netrúfa vyhľadať nemocničné ošetrenie, čo u nich nebezpečne zvyšuje riziko infekcie a ďalších zdravotných komplikácií. Iránske orgány vypínajú internet, aby zastavili šírenie informácií o svojich zločinoch.

Iránske orgány sa tešia beztrestnosti, vďaka ktorej sa v uplynulých rokoch nezdráhali zabiť stovky demonštrantov a demonštrantiek a tisícky ďalších podrobovať mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu bez toho, aby sa obávali následkov za páchanie takýchto závažných zločinov. Je načase, aby krajiny združené v Rade OSN pre ľudské práva pomohli túto ľudskoprávnu krízu v Iráne ukončiť.

Podpíšte petíciu a vyzvite krajiny, aby ihneď zriadili nezávislý vyšetrovací mechanizmus OSN, ktorý zabezpečí vyvodenie zodpovednosti za najzávažnejšie zločiny podľa medzinárodného práva spáchané v Iráne.

Podpíšte ďalšie petície