Japonsko: V cele smrti po nespravodlivom procese

Presne štyridsať rokov je Hakamada Iwao väznený v cele smrti v Japonsku. Na trest smrti bol odsúdený v nespravodlivom procese, v ktorom čelil obvineniam z vraždy riaditeľa továrne, v ktorej pracoval, ako aj z vraždy jeho ženy dvoch detí. 

Nešťastie sa odohralo v roku 1966, kedy bola celá rodina zavraždená nožom a dom podpálený neznámym páchateľom. Hakamada sa k činu priznal po 20-dňovom vypočúvaní políciou, bez prítomnosti právneho zástupcu. Japonský systém vyšetrovania umožňuje polícii 23 dní neprestajného vypočúvania, počas ktorého má právny zástupca len limitované možnosti prístupu k obvinenému. Hakamada stiahol svoje priznanie a potvrdil, že polícia ho počas vypočúvaní, ktoré denne trvalo vyše 12 hodín bila, vyhrážala sa mu a nútila ho priznanie podpísať.

Bez ohľadu, že svoje priznanie stiahol bol v roku 1968 odsúdený na smrť. Jeho dvolanie na Krajský súd v Tokiu v roku 1976 a na Najvyšší súd v roku 1980 boli zamietnuté. Hakamada preto začal petičnú akciu, v ktorej požadoval nové súdne pojednávanie. Jeho snahu o nové súdne pojednávanie však v roku 1994 zamietol Okresný súd v Shizuoke rovnako ako Krajský súd v Tokiu v roku 2004 a Najvyšší súd v roku 2008. Jeho právnici preto podali ďalší návrh na Okresný súd v Shizuoke v apríli tohto roku.

Jeden zo sudcov poroty Kumamoto Norimichi, ktorý súdil Hakamadov prípad v roku 1968 v minulom roku verejne vyhlásil, že verí, že Hakamada je nevinný. Ako uviedol, počas pojednávania sa dostal do sporu s ostatnými členmi poroty pre dôkazný materiál, avšak bol v hlasovaní o rozsudku bol prehlasovaný.

Z priebehu pojednávania vyplýva, že Hakamada bol odsúdený na základe priznania vynúteného násilím. Najdôležitejším dôkazom bola tiež súprava oblečenia zo stopami krvi obete, ktoré boli objavené v nádrži továrne. Odev však nebol vo v Hakamadovej veľkosti avšak žalobca tvrdil, že sa šaty zbehli ako boli v nádrži. Podľa obhajoby však nôž, ktorý mal údajne Hakamada použiť bol príliš malý na to, aby spôsobil smrteľné zranenie ako aj dvere, ktorými mal Hakamada do domu vojsť a odísť boli zamknuté.

Hakamada je v japonskej súdnej praxi jedným z najdlhšie väznených odsúdencov na smrť. Odsúdenci spolu nemôžu rozprávať, majú zákaz pozerať televíziu i výkon akejkoľvek činnosti. Hakamada navyše trpí mentálnou poruchou spôsobenou viac ako 28-ročným väzením na samotke a hrozí mu poprava v ktorýkoľvek deň, pokiaľ jeho prípad nebude amnestovaný ministrom spravodlivosti, alebo mu nebude zaručené opätovné prejednanie prípadu.

Odporúčaná akcia:
Pošlite list, v ktorom vyjadrite vaše obavy, že Hakamada Iwao bol odsúdený v nespravodlivom súdnom procese a na základe dôkazov vynútených násilím, čo nespĺňa medzinárodné štandardy na spravodlivý súdny proces a upozornite, že za týchto podmienok nemôže byť popravený a žiadajte aj o zavedenie moratória na trest smrti.

 

 AI_SK_List 1708.doc