Filters applied

8 results

Sort by
  • Ľudskoprávne víťazstvá druhého polroka 2024

    Tento rok sa začal viacerými víťazstvami v oblasti ľudských práv. Ľudia z celého sveta naďalej dokazovali, že zmena je možná. Dúfame, že vás povzbudí množstvo pozitívnych zmien dosiahnutých za uplynulých šesť mesiacov. Za posledný polrok sa podarilo dosiahnuť zmeny zákonov, podporiť ľudí v núdzi a zabezpečiť spravodlivosť pre mnohých ľudí. Júl Francúzsko Amnesty International pred…

  • Rozhodnutie tokijského súdu o manželstvách párov rovnakého pohlavia je iskričkou nádeje

    Okresný súd v Tokiu v stredu 30. novembra potvrdil rozhodnutie japonskej vlády zakazujúce manželstvá osôb rovnakého pohlavia, avšak výskumníčka Amnesty International pre východnú Áziu, Boram Jang, v tejto súvislosti uviedla: „Súd dnes potvrdil diskriminačný zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia zo strany vlády, ale zároveň uznal, že skutočnosť, že neexistuje žiadny právny rámec, ktorý by párom rovnakého…

  • AI: Popravy v Japonsku musia skončiť

    Amnesty International dnes vyjadrila hlbokú ľútosť nad popravami štyroch mužov, čím vzrástol oficiálny počet vykonaných trestov smrti v Japonsku za rok 2008 na sedem. Akinaga Kaoru (61), Nakamoto Masayoshi (64), Nakamura Masahuru (61) a Sakamoto Masahito (41) boli obesení včera, 10. apríla 2008. Za uplynulý necelý polrok bolo v Japonsku vykonaných 10 popráv.  „Sme veľmi…

  • Akcia za obete japonského vojenského sexuálneho otroctva v Bratislave

    V pondelok 3. septembra od 16,00 do 18,00 hod. sa pred Veľvyslanectvom Japonska na Hlavnom námestí v Bratislave uskutočnila akcia, na ktorej  aktivisti bratislavskej skupiny AI odovzdali veľvyslanectvu hromadný list pre japonského premiéra.  Podpísaní ho v ňom žiadajú, aby Japonsko priznalo svoju zodpovednosť za inštitucionalizované násilie voči sexuálnym otrokyniam „ženám – utešiteľkám“ počas II. svetovej…

  • Čakajú už 60 rokov: Spravodlivosť pre žijúce obete japonského vojenského systému sexuálneho otroctva

    Zrejme najrozsiahlejším príkladom inštitucionalizovaného sexuálneho násilia bol systém, ktorý používala japonská cisárska armáda. Začal už pred II. svetovou vojnou a pokračoval aj počas nej. Japonská armáda dodnes odmieta zodpovednosť.  Na celom svete vo vojnových oblastiach je na ženách páchané sexuálne násilie. Ženy a dievčatá sú vystavené nielen hrôzam spojeným s vojnou, ale i sexuálnemu násiliu.…

  • Juhoslovanovi hrozí smrť po zlom zaobchádzaní a nedostatočnej lekárskej starostlivosti vo väzení

    Život Juhoslovana podozrivého zo spáchania trestného činu, ktorý sa momentálne nachádza vo väzení v Osake, je vo vážnom ohrození. Odsúdenec bol niekoľko mesiacov násilne kŕmený a vystavený neprimeranému zaobchádzaniu vo väzbe, uviedla Amnesty International. Organizácia zaoberajúca sa ľudskými právami zároveň vyzvala Japonsko aby odsúdencovi zaručilo primeranú lekársku starostlivosť. “Osud tohto muža upozorňuje na dlhotrvajúce nedostatky…

  • Tajné popravy troch väzňov

    V posledný novembrový deň tohto roku boli v Japonsku v tajnosti popravení traja väzni: Mijawaki Takaši, Fudžiwara Kijotaka a Oiši Kunikacu. “K poprave väzňov odsúdených na trest smrti v Japonsku dochádza okamžitým rozhodnutím z minúty na minútu a nie je im ani dovolené rozlúčiť sa s rodinou. Je to bezočivá urážka ľudskej dôstojnosti,” uviedla Amnesty…