Photograph taken during Amnesty International?s High Level Mission to the Czech Republic. Amnesty?s Secretary General, Salil Shetty and John Dalhuisen, Amnesty International East and Central Europe Programme Director launch the campaign ? Must Try Harder ? at a school in Ostrava. This photo shows Roma children at school.

Amnesty International Slovensko predala výzvu českej vláde, ktorá vyzýva k ukončeniu diskriminácie rómskych detí na školách

Pred začiatkom nového školského roku sme osobne odovzdali na Veľvyslanectve Českej republiky vašich 400 podpisov za ukončenie diskriminácie a segregácie rómskych detí na českých školách. Výzvu s 38 334 podpismi z 94 krajín zároveň odovzdali aktivisti a aktivistky Amnesty International ČR predstaviteľom ministerstva školstva. Amnesty International bude pokračovať vo svojich aktivitách a vyzývať českú vládu, aby uznala rozsah problému, verejne sa zaviazala k ukončeniu diskriminácie a segregácie a vytvorila detailný plán na nápravu.

Výzva bola súčasťou kampane Zmažme rozdiely, ktorú organizácia zahájila vydaním výskumnej správy Chce to viac snahy v apríli tohto roku. Podľa záverov správy česká vláda doposiaľ neučinila dostatok krokov k tomu, aby sa zbavila diskriminácie na školách a kritizovali ju za to mnohé inštitúcie vrátane Európskej komisie. Amnesty apeluje na českú vládu, aby v nadchádzajúcom školskom roku ukázala viac vôle a snahy v boji proti predsudkom a diskriminácii.

Zároveň sme si pripomenuli, že ani rómske deti na Slovensku nemajú zabezpečený rovný prístup k vzdelaniu. Medzinárodné a domáce ľudskoprávne inštitúcie a občianska spoločnosť dlhé roky žiadajú slovenskú vládu, aby sa venovala pokračujúcej a rozšírenej diskriminácii rómskych detí vo vzdelávaní. Situáciou sa v apríli tohto roku začala zaoberať aj Európska komisia, ktorá zahájila voči Slovensku konanie pre porušenie antidiskriminačnej legislatívy EÚ diskrimináciou rómskych detí na školách.

Amnesty International v spolupráci s medzinárodnými organizáciami vyzývajú slovenskú vládu, aby zabezpečila, že zákony, politiky a prax je v súlade s antidiskriminačnou legislatívou Európskej únie.