Belgicko odsúdili za zločiny proti ľudskosti za činy spáchané počas kolonizácie

SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA ORGANIZÁCIÍ AMNESTY INTERNATIONAL A AFRICAN FUTURES LAB
2. 12. 2024

Belgicko odsúdili za zločiny proti ľudskosti spáchané počas kolonizácie. Ide o rozhodnutie historického významu, ktoré musí pre európske štáty predstavovať zlomový bod. Uviedli to dnes organizácie African Futures Lab a Amnesty International v spoločnej tlačovej správe.

Odvolací súd v Bruseli dnes uznal zodpovednosť belgického štátu za únosy a systematickú rasovú segregáciu detí z etnika Métis. Tieto zločiny spáchal belgický štát počas belgickej koloniálnej nadvlády. K rozhodnutie prišlo po tom, ako päť žien z etnika Métis narodených v rokoch 1948 až 1952 v Belgickom Kongu začalo súdne konanie proti belgickému štátu. Bruselský súd v roku 2021 najprv rozhodol v neprospech ich tvrdení. Tieto ženy však pokračovali v snahe o nápravu a proti rozhodnutiu sa odvolali, čo viedlo k dnešnému prelomovému rozsudku.

Podobne ako ďalšie tisíce detí z etnika Métis, ktoré sa narodili európskym otcom a africkým matkám, aj Marie-Josée Loshi, Noëlle Verbeken, Léa Tavares Mujinga, Simone Ngalula a Monique Bintu Bingi odobrali ich konžským matkám, násilne ich umiestnili do náboženských inštitúcií, zbavili ich koreňov a identity a neskôr, keď Kongo dosiahlo nezávislosť, ich nechali napospas osudu.

„Belgický štát nás pripravil o korene, odrezal nás od našich ľudí. Ukradol nám detstvo, naše životy, naše mená, priezviská, našu identitu a naše ľudské práva,“ uviedla Léa Tavares Mujinga počas odvolacieho pojednávania.

Prelomové rozhodnutie otvára cestu k úplnému uznaniu zločinov spáchaných počas kolonizácie

Toto rozhodnutie predstavuje dlho očakávané uznanie zločinov spáchaných počas kolonizácie. Taktiež poskytuje oporu ďalším nárokom na odškodnenie ľudí z etnika Métis, ktorí sa stali obeťami belgickej kolonizácie. Organizácie African Futures Lab a Amnesty International vítajú toto odvážne rozhodnutie. Otvára totiž cestu k úplnému uznaniu zločinov spáchaných počas kolonizácie a ich pretrvávajúcich negatívnych dôsledkov na životy preživších a ich potomkov.

„Toto prelomové rozhodnutie poukazuje nielen na význam ospravedlnenia, ale aj na dôležitosť práva na odškodnenie, ako ho zadefinovalo Valné zhromaždenie OSN v roku 2005. Rezolúcia o etniku Métisov sa vzťahovala len na odškodnenie ,morálnymi a administratívnymi prostriedkami‘. Týmto piatim ženám z etnika Métis sa však podarilo získať odškodnenie, ktoré považovali za potrebné a primerané za ujmu, ktorú utrpeli počas kolonizácie,“ vysvetlila Geneviève Kaninda z African Futures Lab.

„Jednotlivkyne a komunity, ako napríklad ženy z etnika Métis, ktoré žalovali belgický štát, už príliš dlho požadujú odškodnenie. Dnešné rozhodnutie je pozitívnym krokom smerujúcim k náprave týchto historických krívd. Dúfame, že je znamením nádeje pre všetkých, ktorí sa usilujú o vyvodenie zodpovednosti za dlhodobý vplyv európskeho kolonializmu na ľudské práva.Uviedla to Rym Khadhraoui, výskumníčka Amnesty International pre rasovú spravodlivosť.

Prečítajte si viac o našej práci