Ďakujeme za podporu pre Justynu Wydrzyńskú

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Justynu Wydrzyńskú. Justyna a tím ADT veľmi ocenia aj odkazy solidarity, ktoré jej môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu aktivistke za reprodukčné práva

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite Justyne podporu v jej boji za spravodlivosť pre ľudí, ktorí potrebujú prístup k bezpečnej a včasnej interrupcii. Odkazy solidarity (ideálne v angličtine alebo poľštine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava) prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Justyna dostala.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #IAmJustyna, #JakJustyna, #legalnaaborcjabezkompromisow, #legalnaaborcja a #amnestyslovensko, a označiť @legalna.aborcja, aby sa k Justyne a ADT odkaz dostal cez sociálne siete.

Solidárne odkazy môžete posielať počas celého maratónu, Vašu podporu však bude Justyna a ADT potrebovať obzvlášť 28. septembra počas Medzinárodného dňa bezpečných interrupcií; v období od 15. do 22. októbra, keď budú v Poľsku prebiehať parlamentné voľby, nakoľko reprodukčné práva sú jednou z horúcich predvolebných tém; 25. novembra na Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách (a následne počas 16 dní boja proti násiliu páchanému na ženách); 29. novembra počas Medzinárodného dňa obrankýň ľudských práv a 11. decembra na výročie spustenia platformy Abortion Without Borders.

Justyne môžete zablahoželať k narodeninám a zaželať jej veľa síl v jej ľudskoprávnom zápase 28. októbra. Dajte jej vedieť, že v boji za reprodukčné práva v Poľsku nie je tím ADT osamotený. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice, vyhnite sa však zobrazovaniu vešiakov.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Justyna.

I stand with you. Thank you and @legalna.aborcja for your work, and for helping people in need of safe abortion. For me, access to abortion is important because [write about your reasons]. I want you to know you’re not alone in this fight. The whole world is watching Polish authorities and demanding justice for you and access to safe abortions for everyone who needs it.

Thank you for all you do. Don’t give up! I’m sure justice will prevail, and you’ll be free to continue your important work. Stay strong – Bądź silna.

#IAmJustyna #JakJustyna #legalnaaborcjabezkompromisow #legalnaaborcja

(Približný preklad odkazu: Drahá Justyna. Ďakujem Vám a tímu ADT za prácu, ktorú robíte, a za to, že pomáhate ľuďom získať prístup k bezpečnej interrupcii, keď ju potrebujú. Pre mňa osobne je prístup k interrupcii dôležitý, pretože [napíšte, prečo podporujete boj za reprodukčné práva – môže to byť osobný alebo filozofický dôvod]. Chcem, aby ste vedeli, že v tomto súboji nie ste sama. Celý svet sa díva na poľské orgány a žiada spravodlivosť pre Vás a pre všetky osoby, ktoré potrebujú prístup k bezpečným interrupciám. Ďakujem Vám za všetko, čo robíte. Nevzdávajte sa! Verím, že spravodlivosť zvíťazí a Vy budete môcť na slobode naďalej pokračovať vo Vašej dôležitej práci. Zachovajte si silu – (v poľštine) Zachovajte si silu. #SomJustyna #AkoJustyna #LegalnaInterrupciaBezKompromisov #LegalnaInterrupcia)

Justyna Wydrzyńska na súde 6. januára 2022. Foto: Jaap Arriens/NurPhoto

Vyzvite poľské orgány na sociálnych sieťach, aby Justynu zbavili nespravodlivých obvinení

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #IAmJustyna #JakJustyna #legalnaaborcjabezkompromisow #legalnaaborcja, #W4R23, #maratonpisanialistov


Zbigniew Tadeusz Ziobro, generálny prokurátor

Facebook: Zbigniew Ziobro
Twitter: @ZiobroPL / @PK_GOV_PL

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Justyna is fighting for the right to safe abortion in #Poland but has been convicted for doing so. Her conviction must be overturned immediately. No one should be punished for supporting a woman who asked for help with a safe abortion. The conviction against Justyna for helping with an abortion must be overturned.

I stand in solidarity with human rights defender Justyna. Helping with a safe abortion should never be a crime in #Poland.

#IAmJustyna #W4R23 #maratonpisanialistov

(Približný preklad odkazu: Justyna bojuje za právo na prístup k bezpečnej interrupcii v Poľsku, ale za tieto aktivity ju trestne stíhajú. Odvolací súd musí rozhodnúť, že rozsudok o jej vine nie je právoplatný. Nikto by nemal čeliť trestu za to, že pomohol žene, ktorá požiadala o pomoc s prístupom k bezpečnej interrupcii. Rozhodnutie o Justyninej vine musí byť odvolané. Podporujem obrankyňu ľudských práv Justynu. Pomáhať ľuďom v prístupe k bezpečným interrupciám by v Poľsku nikdy nemal byť zločin.)


Mateusz Morawiecki, premiér

Instagram: @premierrp / @morawieckipl
Facebook: Kancelaria Premiera
Twitter: @PremierRP / @PremierRP_en / @MorawieckiM

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

A majority of people in #Poland believe that helping with an abortion should not be a crime. @PremierRP decriminalise abortion in Poland now.

#IAmJustyna #W4R23 #maratonpisanialistov

(Približný preklad odkazu: Väčšina ľudí v Poľsku verí, že pomoc pri prístupe k interrupcii by nemala byť trestná. Pán premiér, dekriminalizujte interrupcie.)

alebo

No one should be punished for helping with safe abortion and advocating for human rights. @PremierRP decriminalize abortion in #Poland

#IAmJustyna #W4R23 #maratonpisanialistov

(Približný preklad odkazu: Nikto by nemal čeliť trestu za to, že pomohol niekomu podstúpiť bezpečnú interrupciu a že bráni ľudské práva. Pán premiér, dekriminalizujte interrupcie v Poľsku.)

Tím ADT (zľava doprava): Natalia Broniarczyk, Justyna Wydrzyńska, Kinga Jelinska, Karolina Więckiewicz. Foto: Grzegorz Żukowski /Amnesty International Poľsko

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme poslať viac individuálnych listov. Listy poslané jednotlivo, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady