Ďakujeme za podporu pre Ritu Karasartovú

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Ritu Karasartovú. (#РитагаБоштондук) Rita veľmi ocení aj odkazy solidarity, ktoré jej môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu odborníčke, ktorá pyká za obranu ľudských práv

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite podporu Rite v jej boji za slobodu a ľudské práva. Odkaz solidarity (ideálne v angličtine alebo ruštine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava) prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Rita Karasartova dostala.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #боштондук, #РитагаБоштондук a #amnestyslovensko, aby sa k nej odkaz dostal cez sociálne siete.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu, vašu podporu však bude Rita potrebovať obzvlášť 23. októbra, teda na výročie jej zatknutia, a 7. novembra na Deň nezávislosti. Rite môžete zablahoželať k narodeninám a zaželať jej veľa síl 25. decembra. Dajte Rite vedieť, že v boji za spravodlivosť a ľudské práva nie je sama. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom a k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Rita.

I can’t imagine the difficulties you’re facing for your work. But I can imagine, it takes a lot of strength to be an activist and a mother right now. I want you to know you’re not alone in this fight. The whole world is watching Kyrgyz authorities and demanding your freedom.

Thank you for all you do for human rights in your country. Don’t give up! I’m sure justice will prevail, and you’ll be free soon. Stay strong. #РитагаБоштондук

(Približný preklad odkazu: Drahá Rita. Nedokážem si predstaviť ťažkosti, ktorým čelíte len preto, čo robíte. Dokážem si však predstaviť, že byť aktivistkou a matkou si teraz od vás vyžaduje nesmierne veľa sily. Chcem, aby ste vedeli, že v tomto zápase nie ste sama. Celý svet sa díva a od kirgizských úradov žiada Vašu slobodu. Ďakujem za všetko, čo robíte pre obranu ľudských práv v Kirgizstane. Nevzdávajte sa! Som si istx, že spravodlivosť zvíťazí a Vy budete čoskoro na slobode. Zostaňte silná. (v kirgizštine) Slobodu pre Ritu.)

Rita Karasartova na proteste proti ruskej invázii na Ukrajinu

Vyzvite kirgizské orgány na sociálnych sieťach, aby oslobodili Ritu Karasartovú

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #РитагаБоштондук, #W4R23, #maratonpisanialistov


Kurmankul Toktoralievič Zulušev, generálny prokurátor

Instagram: @genprokuratura_kr
Facebook: prokuraturakg

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

We call on @genprokuratura_kr to immediately drop all charges against Rita Karasartova and release her from house arrest. Human rights activism is not a crime. #РитагаБоштондук

(Približný preklad odkazu: Vyzývame generálneho prokurátora Kirgizska, aby okamžite stiahol obvinenia proti Rite Karasartovej a prepustil ju z domáceho väzenia. Ľudskoprávny aktivizmus nie je zločin. (v kirgizštine) Slobodu pre Ritu.)


Sadyr Nurgožojevič Žaparov, prezident
Instagram: @kyrgyzpresident
Facebook: KyrgyzPresident
Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

We call on @kyrgyzpresident to ensure Kyrgyzstan complies with its international human rights obligations with regard to the rights to freedom of expression and peaceful assembly. Human rights activism is not a crime. #РитагаБоштондук

(Približný preklad odkazu: Vyzývame prezidenta Kirgizska, aby zabezpečil, že krajina bude dodržiavať svoje medzinárodné ľudskoprávne záväzky a chrániť slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania. Ľudskoprávny aktivizmus nie je zločin. (v kirgizštine) Slobodu pre Ritu.)

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady