Európska komisia predložila návrh nariadenia o jednotnom trhu s digitálnymi službami (Akt o digitálnych službách) Európskemu parlamentu a Rade Európy 15. decembra 2020. Počas plenárneho hlasovania o Akte o digitálnych službách, ktoré sa uskutočnilo 19. januára 2022, Európsky parlament prijal pozmeňujúce návrhy 499 a 500.
Amnesty International už v minulosti vyzvala, aby toto nariadenie zahŕňalo zákaz reklamy personalizovanej na základe predpokladov o osobných záujmoch používateľov a používateliek, vychádzajúcich z vyhodnocovania invazívne zbieraných osobných informácií. Cieľom tejto požiadavky je obmedziť moc veľkých technologických korporácií a digitálnych platforiem a zabezpečiť, aby tieto spoločnosti dodržiavali svoje ľudskoprávne záväzky.
Medzinárodné ľudskoprávne organizácie Amnesty International a Global Witness nedávno zverejnili výsledky prieskumu, v ktorom sa manažmentu malých podnikov vo Francúzsku a Nemecku pýtali, či by takúto zmenu uvítali. Mnoho z opýtaných uviedlo, že ich podniky majú záujem o alternatívu k reklame založenej na invazívnom zbere osobných dát, akú ponúkajú spoločnosti Meta (bývalý Facebook) a Google.
Amnesty International víta krok vpred
„Dnešné hlasovanie predstavuje významný krok smerom k skutočnej ochrane ľudských práv. Je povzbudivé, že pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zakazujú najinvazívnejšie praktiky digitálnej reklamy vrátane cielenia na deti a využívanie najcitlivejších používateľských údajov. Pred úplným zákazom reklamy personalizovanej na základe invazívneho zberu a vyhodnocovania osobných informácií nás však čaká ešte veľa práce.
Poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu nám pomohli posunúť sa o krok bližšie k online priestoru, ktorý rešpektuje právo na súkromie, slobodu prejavu a nediskrimináciu. Na to, aby sme prinútili spoločnosti ako Google a Meta riešiť vplyv ich obchodného modelu na ľudské práva, je však potrebná ďalšia zmysluplná regulácia,“ uviedla Claudia Prettner, právna a politická poradkyňa Amnesty Tech.
Zaujíma vás téma technológie a ľudské práva? Prečítajte si o tom, ako izraelská polícia používa softvér Pegasus na sledovanie občanov a občianok, či ako používanie softvéru Pegasus na sledovanie politikov predstavuje hrozbu pre celú občiansku spoločnosť.