Lex MVO: Občianska spoločnosť v ohrození

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO
25. NOVEMBRA 2024 

Amnesty International Slovensko varuje pred prijatím novely legislatívneho balíčka upravujúceho fungovanie organizácií občianskej spoločnosti (ďalej „lex MVO”), ktorý zásadne porušuje medzinárodné záväzky Slovenska vrátane Európskeho dohovoru o ľudských právach. Lex MVO zavádza nejasné definície, byrokratické povinnosti a drakonické sankcie, ktoré dramaticky ohrozujú právo na súkromie, slobodu prejavu, slobodu združovania a rovné zaobchádzanie. 

Lex MVO nie je zákonom o transparentnosti. Je to zákon o kontrole a sankciách. Ide o premyslený zákerný nástroj, ktorý má odradiť občiansku spoločnosť od angažovania sa vo veciach verejných. Zákon, ak bude prijatý, otvorí dvere svojvoľným zásahom do práv a ochromí schopnosť občianskej spoločnosti hájiť verejný záujem,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. 

DISKRIMINAČNÉ DVOJAKÉ ŠTANDARDY A BYROKRACIA 

Pozmeňovací návrh nahrádza pôvodný návrh SNS o „zahraničných agentoch“ ešte zákernejším modelom: povinnosťou registrácie a podávania správ o lobingu. Definícia lobingu je široká a nejasná. A týka sa len organizácií občianskej spoločnosti. Vynecháva napr. aktivity korporácií a cirkví. Organizácie budú musieť navyše detailne zverejňovať svoje interakcie s verejnými činiteľmi vrátane času, trvania a obsahu stretnutí. 

„Požiadavka zákona na registráciu lobistov je majstrovským ťahom politickej kontroly, ktorá sa maskuje ako transparentnosť. Podľa novely je lobing definovaný tak široko, že môže zahŕňať takmer akúkoľvek formu verejnej advokácie. Bežné nástroje občianskej spoločnosti tak môžu byť lobingom. Tlačová správa sa náhle stáva podozrivou činnosťou. Petícia zas nástrojom manipulácie. Nebezpečný výklad lobingu sa stane nástrojom potláčania slobody prejavu,“ dodal Sloboda. 

NEPRIMERANÉ A SVOJVOĽNÉ SANKCIE 

Pokuty až do výšky 10 000 € za administratívne nedostatky a možnosť rozpustenia organizácií idú ďaleko za hranicu nevyhnutných opatrení. Rozpustenie organizácie za administratívne nedostatky je navyše v rozpore s judikatúrou ESĽP. Novela okrem iného umožňuje selektívne uplatňovanie sankcií za administratívne nedostatky, čím otvára priestor na svojvoľnosť. 

„Nejasné definície a požiadavky sa stávajú normou súčasných legislatívnych návrhov, čím sa rapídne rozširuje priestor na svojvoľné uplatňovanie zákona a jeho zneužívanie. Ak k tomu pridáme hrozby vysokých sankcií a rozpustenie organizácie, zákon môže veľmi efektívne ochromiť občiansky sektor a výrazne zasiahnuť do práva slobodne sa združovať,“ konštatoval Sloboda. 

PORUŠOVANIE PRÁVA NA SÚKROMIE 

Ďalším závažným problémom novely sú požiadavky na tzv. „transparentnosť“. Mená darcov, ktorí poskytnú viac ako 5 000 € úhrnne za kalendárny rok, musia byť zverejnené, rovnako ako všetky firemné dary bez ohľadu na ich výšku. 

„Ľudia majú právo podporovať organizácie anonymne, bez strachu z odhalenia alebo odvety. Takéto požiadavky zákona na zverejňovanie nielenže odrádzajú od financovania, ale sú flagrantným porušením práva na súkromie,“ povedal Sloboda. 

VÝZVA NA ODMIETNUTIE NOVELY 

„Predkladatelia legislatívneho návrhu zásadne nepochopili, že občianska spoločnosť nie je oddelená od verejného života. Občianska spoločnosť je politická, verejný záujem je politický. Politické sú aj reprodukčné práva žien, aj ochrana pôdy pred znečisťovaním, aj boj proti vykorisťovaniu zamestnávateľom či dostupné bývanie. Musíme vytvárať bezpečný priestor pre angažovanie sa vo veciach verejných, nie organizácie utápať v byrokracii a penalizácii,“ uzavrel Sloboda. 

Amnesty International vyzýva poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby odmietli škodlivú novelu lex MVO. Ak bude prijatá, ochromí nezávislé organizácie, oslabí verejný dohľad a zhorší verejné služby, ktoré de facto namiesto štátu vykonávajú organizácie občianskej spoločnosti. 

KONIEC

Viac noviniek