Memphiská polícia a americké úrady musia prevziať zodpovednosť za systémové zlyhania, ktoré viedli k zabitiu Tyrea Nicholsa

V súvislosti so smrťou Tirea Nicholsa boli vznesené obvinenia proti príslušníkom policajného oddelenia v Memphise. Zábery zo služobnej kamery, ktoré tento týždeň zverejnila memphiská polícia, vyvolali pobúrenie aj protesty v mnohých mestách Spojených štátov.

Na obvinenie príslušníkov MPD a zverejnené zábery reagoval Justin Mazzola, výskumník Amnesty International USA:

Nikto by sa nemal báť o svoj život a nakoniec oň prísť počas toho, ako ho zastaví dopravná polícia. Rovnako, ako je neprípustné zabíjať ľudí za to, že údajne predávali kusové cigarety, ako sa to stalo Ericovi Garnerovi; mali autonehodu ako Keenan Anderson; hrali sa ako 12-roční v parku s hračkárskou pištoľou ako Tamir Rice; údajne použili falošné bankovky ako George Floyd; alebo za to, že jednoducho reagovali na vylomenie dverí do vlastného bytu uprostred noci ako Breonna Taylor. Je absolútne neprijateľné, aby ľudia žili v strachu, že pri interakcii s políciou môžu prísť o život. Polícia príliš dlho ignorovala svoju povinnosť chrániť černošské komunity, a namiesto toho im odopierala pocit bezpečia a ich ľudskosť.

Policajné oddelenie v Memphise nesmie pristupovať k zabitiu Tyrea Nicholsa len ako k zlyhaniu svojich piatich zamestnancov, pretože ide o systémový problém. Je nevyhnutné, aby MPD vykonalo komplexnú revíziu svojho prístupu a postupov v oblastiach, ako napríklad používanie neoznačených policajných vozidiel na zastavovanie áut, pešie prenasledovanie a používanie sily – vrátane používania dráždivých chemických látok, taserov a obmedzovacích prostriedkov.“

Siedmeho januára hliadka Memphiského policajného oddelenia (MPD) zastavila auto, ktoré viedol Tyre Nichols; údajne pre nevyrovnanú jazdu. Bezprostredne po zastavení sa policajti k Tyreovmu vozidlu priblížili s vytiahnutými strelnými zbraňami, vodiča násilne vytiahli von a prikázali mu, aby si ľahol na zem. Tyre sa pokúšal príkaz splniť a získať vysvetlenie, čo urobil nesprávne. Policajti mu k nohe pritlačili taser a zatiaľ čo sa s nimi Tyre snažil dohovoriť, vyhrážali sa mu omráčením. Vydesený neprimeranou silou, ktorú voči nemu použili, v strachu o život sa im vymanil a ušiel, pravdepodobne sa chcel dostať k príbuzným bývajúcim opodiaľ.

Keď ho policajti dostihli, použili voči nemu množstvo hrubého násilia: najmenej štyria členovia hliadky ho držali na zemi a opakovane udierali rukami aj policajným obuškom, kopali doňho a striekali dráždivým sprejom. V jednom momente Tyrea dvaja policajti zodvihli zo zeme a tretí ho opakovane udieral päsťou do hlavy, až kým sa nezrútil na zem, kde ho spútali.

Ani jeden z prítomných príslušníkov MPD nezasiahol v snahe zastaviť násilie, ani jeden z nich sa nepokúsil poskytnúť Tyreovi akúkoľvek pomoc či ošetrenie po tom, ako ho spútaného odvliekli po chodníku a opreli o policajné vozidlo. Namiesto toho čas do príchodu záchranárov využili na hľadanie sklíčka z okuliarov jedného z nich a ďalších predmetov, ktoré postrácali počas brutálnej bitky Tyrea Nicholsa. Dvaja záchranári dorazili približne po 5 minútach, avšak do príchodu sanitky bol Tyre najmenej 25 minút v rôznych polohách opretý o vozidlo alebo ležal na zemi. V kritickom stave bol prevezený do miestnej nemocnice, kde o tri dni neskôr, 10. januára 2023, zomrel na následky policajného násilia.

Videozáznam z policajnej telovej kamery ukazuje, slovami rodiny Tyrea Nicholsa, „skutočne otrasné, ohavné, násilné, znepokojujúco neľudské správanie“.

V Memphise a následne aj mnohých ďalších mestách v Spojených štátoch vyšli do ulíc ľudia, ktorí protestujú proti policajnému násiliu zodpovednému za smrť Tyrea Nicholsa. Štátne a miestne orgány činné v trestnom konaní musia rešpektovať a chrániť práva tých, ktorí a ktoré chcú oprávnene vyjadriť svoj hnev a pobúrenie nad zaobchádzaním s Tyreom Nicholsom a ďalšími ľuďmi, ktorých zranila alebo zabila polícia. Zákonodarcovia a zákonodarkyne štátu Tennessee musia takisto využiť túto príležitosť na preskúmanie a zrušenie nedávno prijatých vágnych zákonov, ktoré zasahujú do práv protestujúcich na slobodu zhromažďovania a slobodu prejavu.

Amnesty International tiež nalieha na Kongres USA, aby konečne schválil zákon (George Floyd Justice in Policing Act), ktorým sa vytvorí federálny štandard na použitie sily. Navrhovaný zákon bude vyžadovať deeskaláciu zo strany policajtov a policajtiek a obmedzí používanie smrtiacej sily, ku ktorej sa nesmú uchyľovať hneď v prvej interakcii s preverovanými osobami, ale len v krajných prípadoch, po tom, ako vyčerpali všetky ostatné prostriedky.


Prečítajte si viac o našej práci