V Iráne hrozí poprava 3 mladým mužom, ktorých bezpečnostné zložky podrobili príšernému mučeniu za účasť na protestoch

Iránske orgány musia okamžite zrušiť nespravodlivé odsúdenie a tresty smrti, ktoré uložili trom mladým demonštrantom. Muži boli počas zadržiavania vystavení hroznému mučeniu vrátane bičovania, elektrických šokov, vešania dole hlavou a vyhrážok zastrelením, pri ktorých na nich mierili zbraňou, uviedla Amnesty International.

Organizácia získala informácie, podľa ktorých príslušníci bezpečnostných zložiek ozbrojených síl Iránu (tzv. Revolučných gárd) jedného z odsúdených znásilnili a druhého dva dni sexuálne mučili prikladaním ľadu na semenníky.

Arshia Takdastan (18), Mehdi Mohammadifard (19) a Javad Rouhi (31) dostali v decembri 2022 dvojnásobný trest smrti za „nepriateľstvo voči Bohu“ (moharebeh) a „svetskú skorumpovanosť“ (efsad-e-fel-arz). Súd uviedol, že mladí muži „podnecovali… rozsiahle“ podpaľačstvo alebo vandalizmus tým, že 21. septembra 2022 počas protestov v meste Noshahr v severnej provincii Manzandaran tancovali, tlieskali, skandovali či hádzali do ohňa šatky, ktoré slúžili ako pokrývka hlavy. Javad Rouhi dostal tretí trest smrti za „odpadlíctvo“, na základe „priznania“, že počas protestov spálil kópiu Koránu, ktoré od neho orgány získali mučením. Muži sa odvolali na Najvyššom súde.

„Skutočnosť, že Aršía Takdastan, Mehdí Mohammadifard a Džavád Rúhí a ich utrápení príbuzní žijú v tieni ich hroziacej popravy, zatiaľ čo agenti Revolučných gárd a úradníci prokuratúry dôvodne podozriví zo zodpovednosti alebo spoluúčasti na ich sexuálnom zneužívaní a iných formách mučenia sa tešia absolútnej beztrestnosti, poukazuje na nesmiernu krutosť a neľudskosť iránskeho súdneho systému.

Iránske orgány musia okamžite zrušiť tresty smrti, ktoré uložili týmto mladým mužom, a stiahnuť všetky obvinenia súvisiace s ich pokojnou účasťou na protestoch. Musia tiež nariadiť rýchle, transparentné a nestranné vyšetrovanie vo veci obvinení z ich strany, aby všetci dôvodne podozriví zo zodpovednosti za ich mučenie boli postavení pred súd v rámci spravodlivých súdnych procesov,“ uviedla Diana Eltahawy, zástupkyňa riaditeľky Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku.


Prečítajte si viac o našej práci