Od zatknutia Alexeja Navaľného uplynuli dva roky, opozičné osobnosti v Rusku naďalej čelia umlčiavaniu, väzneniu a exilu

Od masových protestov v Rusku, ktoré žiadali prepustenie významného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného a boli tvrdo potlačené, uplynuli dva roky. Ruské orgány sa naďalej usilujú rozložiť opozičné hnutie a zastrašiť obrancov a obrankyne ľudských práv. 

Kremeľská vláda útočí na svojich politických oponentov a oponentky, nezávislé médiá a organizácie občianskej spoločnosti. Využíva pri tom napríklad zákon, ktorý umožňuje zatýkať a stíhať ľudí na základe falošných obvinení, či zákon s likvidačnými dôsledkami pre etablované mimovládne organizácie, ktoré zastávajú dôležité miesto v spoločnosti a dlhé roky vykonávajú nenahraditeľnú prácu. 

„Počas uplynulých dvoch rokov ruská vláda ešte zintenzívnila svoj ‚hon na čarodejnice‘, ako možno nazvať jej agresívnu politiku voči opozícii a občianskej spoločnosti. Prenasledovanie a represie hrozia každému, kto sa odváži kritizovať jej kroky, brániť ľudské práva či usilovať sa o nezávislú žurnalistiku. Po pokuse o otravu Alexeja Navaľného v roku 2020 a jeho zatknutí v roku 2021 sa ruské orgány snažili zničiť slobodu prejavu v krajine. Práve tento rázny a bezohľadný zásah im o rok neskôr umožnil rýchlo zastaviť masové protesty proti vojenskej invázii na Ukrajinu,“ uviedla pri príležitosti výročia Natalia Zviagina, riaditeľka Amnesty International Rusko. 

Bezohľadný zásah proti Navaľnému a jeho spolupracovníkom 

Dňa 2. februára 2021 súd v Moskve nahradil Navaľného podmienečný trest nepodmienečným trestom odňatia slobody na dva roky a osem mesiacov, ktorý neskôr skrátil o dva mesiace. Krátko nato ruské orgány spustili likvidačné kroky proti nadácii Fond na boj proti korupcii (FBK) a Nadácii na ochranu práv občanov, ktoré Navaľnyj založil. Dňa 9. júna 2021 úrady oficiálne označili obe organizácie za „extrémistické“ a svojvoľne zakázali ich činnosť. 

V marci 2022 Navaľného odsúdili na deväť rokov vo väzení (nad rámec predchádzajúceho dva a polročného trestu), a to aj na základe politicky motivovaného obvinenia z „podvodu v obzvlášť veľkom rozsahu“. Môže ho však čakať ešte dlhší trest odňatia slobody, keďže v septembri 2021 bol dodatočne obvinený zo „sformovania a vedenia extrémistickej skupiny“. Akoby to nestačilo, v októbri 2022 začali úrady proti Navaľnému nové trestné stíhanie za údajnú „podporu terorizmu“, „financovanie a propagáciu extrémizmu“ a „rehabilitáciu nacizmu“. V prípade, že súd uzná Navaľného za vinného aj v týchto politicky motivovaných bodoch obžaloby, jeho celkový trest odňatia slobody môže dosiahnuť 30 rokov. 

„Organizácie, ktoré sa spájajú s osobou Alexeja Navaľného, sú považované za úhlavného nepriateľa úradov a stali sa terčom rozsiahlych represií. V dôsledku toho musela väčšina Navaľného kolegov a kolegýň utiecť z krajiny,“ uviedla Natalia Zviagina. 

Aktivisti a aktivistky, ktoré sa rozhodli zostať v Rusku, čelili trestnému stíhaniu a iným represiám. Viacero ľudí, ktorí s Navaľným spolupracovali alebo ho podporovali, bolo obvinených z „porušenia hygienických a epidemiologických opatrení“ potom, ako vyzvali verejnosť na pokojné protesty. 

Lilia Čanyševa, bývalá vedúca Navaľného kancelárie v meste Ufa (1 400 km východne od Moskvy), sa v novembri 2021 stala prvou osobou zatknutou na základe obvinenia zo „sformovania a vedenia extrémistickej skupiny“. Do dnešných dní je vo vyšetrovacej väzbe a hrozí jej až 18 rokov väzenia. V decembri 2021 boli voči jej kolegovi Vadimovi Ostaninovi z Barnaulu a kolegyni Ksenii Fadejeve z Tomska (obe mestá na západnej Sibíri) vznesené obvinenia z „organizovania extrémistickej skupiny“ a „vytvorenia neziskovej organizácie, ktorá zasahuje do osobnosti a práv občanov“. Druhé spomenuté, nejasné obvinenie bolo súčasťou trestného zákona aj v minulosti, ale až donedávna sa používalo len zriedka. V súčasnosti sa často uplatňuje proti stúpencom a stúpenkyniam Navaľného. Vadim Ostanin bol v marci 2022 umiestnený do vyšetrovacej väzby, v ktorej je dodnes. V rovnakom čase bol zatknutý bývalý technický riaditeľ youtubového kanála Navaľnyj Live, Daniel Cholodnyj, ktorý zostáva vo väzbe na základe obvinenia z „členstva v extrémistickej skupine“. 

V decembri 2022 bol Zachar Sarapulov, bývalý vedúci Navaľného kancelárie v Irkutsku, odsúdený na ročný podmienečný trest. V januári 2023 súd nariadil obmedzenie pohybu na jeden rok Jelizavete Byčkovej a Jegorovi Butakovovi, bývalým koordinátorom Navaľného hnutia v Archangeľsku; trest im bol znížený po tom, ako súhlasili so spoluprácou pri vyšetrovaní Navaľného aktivít. 

Hrozba trestného stíhania pretrváva aj v exile  

Navaľného kolegom a kolegyniam, ktorým sa podarilo utiecť do zahraničia, hrozí po návrate do Ruska trestné stíhanie. Leonid Volkov, ktorý viedol Navaľného regionálnu sieť až do jej rozpustenia v apríli 2021, čelí rôznym obvineniam od „sformovania extrémistickej skupiny“ až po „ospravedlňovanie terorizmu“ a „zapájanie neplnoletých osôb do nebezpečnej činnosti“. 

Bývalý generálny riaditeľ Navaľného protikorupčnej nadácie FBK Ivan Ždanov tiež čelí súboru obvinení spojených s „extrémizmom“. Okrem toho v marci 2021 úrady zatkli jeho otca Jurija Ždanova, bývalého miestneho úradníka v Archangeľskej oblasti, a obvinili ho zo „zneužitia právomoci verejného činiteľa“. Vo februári 2022 bol odsúdený na tri roky odňatia slobody. 

Na niekoľko ďalších Navaľného spolupracovníčok a spolupracovníkov vrátane jeho hovorkyne Kiry Jarmyš, právničky Ľjubov Sobol, Georgija Alburova, Ruslana Šaveddinova, právnika Vjačeslava Gimadiho je vydaný zatýkací rozkaz za „členstvo v extrémistickej skupine“ alebo iné údajné zločiny. Obvinenia voči niektorým z nich dodatočne rozšírili v auguste 2022 o „vedomé šírenie nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách“ a „ospravedlňovanie terorizmu“. 

Popri likvidácii hnutia Navaľného sa ruské orgány zamerali aj na hnutia Otvorené Rusko a Vesna (Jar), zatýkali a uväznili významné osobnosti opozície, protivojnové aktivistky a aktivistov. Zlikvidovali aj jednu z najznámejších ľudskoprávnych organizácii v Rusku, skupinu Memorial, útočili na uznávanú Moskovskú helsinskú skupinu. Zatvorili nezávislé médiá a presadzovali cenzúru a militaristickú rétoriku vo vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách. 

„Zdá sa, že obete ruského zásahu proti slobode prejavu nemajú konca. Napriek tomu sa ruskí aktivisti a aktivistky doma i v zahraničí naďalej organizujú na podporu ľudských práv aj proti ruskej invázii na Ukrajinu. Alexeja Navaľného a jeho kolegyne a kolegov, ktorým úrady odňali slobodu za ich pokojný aktivizmus, musia čo najskôr bezpodmienečne prepustiť. Všetky obvinenia proti nim musia byť stiahnuté. Medzinárodné spoločenstvo by malo zintenzívniť svoju podporu ruskej občianskej spoločnosti, ktorá je vážne oslabená, ale aj v súčasnej okyptenej podobe preukazuje ohromnú odolnosť, odvahu a vytrvalosť a stále je schopná pozoruhodných výkonov,“ uviedla Natalia Zviagina. 


Prečítajte si viac o našej práci