TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
10. januára 2023
V utorok 10. januára sa na gréckom ostrove Lesbos začalo súdne konanie so Sarah Mardini, Seánom Binderom a ďalšími 22 dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi, ktorí pôsobili v pátracích a záchranných tímoch na lodiach v Stredozemnom mori.
Amnesty International pri tejto príležitosti opätovne vyzýva Grécke orgány, aby zrušili všetky obvinenia voči vyškolenému potápačovi-záchranárovi Seánovi Binderovi, aktivistke Sarah Mardini, ktorá ušla pred vojnou v Sýrii a jej životný príbeh inšpiroval vznik netflixového filmu The Swimmers (Plavkyne), a ostatným 22 obvineným z mimovládnej záchrannej organizácie, ktorí a ktoré dnes pred súdom čelia nespravodlivým, nepodloženým obvineniam len preto, že zachraňovali pred utopením ľudí na úteku a migrujúcich.
„Ak mňa môžu trestne stíhať v podstate za to, že som urobil o trochu viac než len rozdával úsmevy a fľaše s vodou, tak sa to môže stať prakticky hocikomu. Tento súdny proces nie je o mne alebo o Sarah či ostatných 22 obvinených. Grécke úrady sa týmto procesom pokúšajú rozdrviť solidaritu a odstrašiť ľudí v núdzi od pokusov dostať sa do bezpečia. Ale ja verím, že zvíťazí spravodlivosť a že aj my budeme môcť pokračovať vo svojich životoch,“ povedal Seán Binder.
Regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu, Nils Muižnieks, pred začiatkom súdneho konania pripomenul: „Sarah a Seán urobili to, čo by mal na ich mieste urobiť každý. Pomôcť ľuďom, ktorým hrozí, že zahynú vo vlnách na jednej z najsmrteľnejších morských trás do Európy, a poskytnúť im základnú pomoc na pobreží nie je zločin. Na tomto súdnom procese sa ukazuje, kam až sú grécke orgány ochotné zájsť, aby zastavili humanitárnu pomoc a odradili ľudí na úteku a migrujúcich od pokusov hľadať bezpečie na gréckych brehoch. Podobnú tendenciu môžeme sledovať vo viacerých európskych krajinách. Tento súdny proces je jednou veľkou fraškou. Všetky obvinenia vznesené voči záchranárom a záchranárkam musia byť bezodkladne stiahnuté.“
Sarah a Seána zatkli v auguste 2018. Kým ich neprepustili na kauciu, strávili viac ako 100 dní vo väzení. Súdne konanie, ktoré sa dnes (10. januára 2023) začalo na Odvolacom súde Severného Egejského mora na Lesbose, sa týka obvinení z viacerých priestupkov a trestných činov vrátane špionáže a falšovania, ktoré môžu byť potrestané odňatím slobody až na osem rokov. Obhajoba na prvom pojednávaní predložila súdu procesné výhrady a argumenty proti obžalobe, ktorú považuje za problematickú. Termín nasledujúceho pojednávania je stanovený na piatok 13. januára 2023. Konanie bolo v novembri 2021 odročené z procesných dôvodov a očakáva sa, že potrvá ďalšie týždne či mesiace.
Okrem toho prebieha vyšetrovanie Sarah a Seána na základe nepodložených obvinení zo závažných trestných činov prevádzačstva, podvodu, členstva v zločineckej organizácii a prania špinavých peňazí, za ktoré hrozí maximálny trest 20 rokov väzenia. Vyšetrovanie im už viac ako štyri roky bráni napredovať v osobnom a pracovnom živote.
Kto sú Sarah a Seán
Sarah Mardini pochádza zo Sýrie, na Lesbos dorazila ako utečenka v roku 2015. Keď na člne, ktorým cestovala, zlyhal motor, spolu so sestrou Yusrou zachránili 18 spolucestujúcich tým, že potápajúci sa čln vytiahli do bezpečia. Yusra Mardini v roku 2016 plávala za utečenecký tím na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Príbeh sestier inšpiroval film spoločnosti Netflix s názvom The Swimmers (Plavkyne). Sarah sa v roku 2016 vrátila do Grécka, kde sa ako dobrovoľníčka pridala ku gréckej pátracej a záchrannej organizácii. V súčasnosti žije a študuje v Berlíne.
Seán Binder je nemecký občan, vyrastal v Írsku. Ako certifikovaný potápač-záchranár pôsobil na ostrove Lesbos, kde zachraňoval ľudí na úteku pred vojnou a nepriaznivými životnými podmienkami. Pri dobrovoľníckej práci sa zoznámil so Sarah. V súčasnosti pracuje v Londýne.
Aktuálne informácie k prípadu
Je na čase, aby grécke úrady zastavili trápenie humanitárnych pracovníkov a pracovníčok
Po pojednávaní v piatok 13. januára 2023 odvolací súd v Mytilini rozhodol o vrátení obžaloby prokuratúre pre procesné nedostatky vrátane chýbajúceho prekladu obžaloby. Regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu, Nils Muižnieks, pri tejto príležitosti uviedol:
„Dnešné rozhodnutie ponúka úradom novú príležitosť zastaviť toto trápenie humanitárnych pracovníkov a pracovníčok a napraviť vlastné pochybenie tým, že stiahnu všetky obvinenia vznesené voči nim – vrátane závažnejších obvinení z trestných činov, ktoré sú ešte v štádiu vyšetrovania. Procesné chyby, na ktoré súd upozornil, ako napríklad nezabezpečenie prekladu obžaloby, len umocňujú celkovú absurdnosť toho, na koho sa štát rozhodol sústrediť svoju pozornosť a represívnu moc.
Amnesty preto opätovne vyzýva grécke úrady, aby stiahli všetky obvinenia voči Sarah a Seánovi a umožnili im vrátiť sa k svojmu životu. Na trestnom stíhaní odvážnych obrancov ľudských práv len za to, že pomáhali ľuďom na úteku a migrujúcim vo chvíľach, keď sa nachádzali v krajnej núdzi, sa ukazuje bezcitnosť Grécka a Európy k ľuďom, ktorí hľadajú bezpečie na ich hraniciach.
Táto fraška už pozastavila život Sarah a Seána na viac ako štyri roky a ďalšie nepodložené obvinenia zo závažných trestných činov sú stále predmetom vyšetrovania, čo vyvoláva vážne obavy o to, aké sú skutočné zámery úradov. Prípad Sarah a Seána je učebnicovým príkladom zneužitia systému trestného súdnictva na trestanie a zastrašovanie obrancov a obrankýň ľudských práv.“
Premlčacia doba pre niektoré obvinenia vznesené voči Sarah a Seánovi ako cudzím štátnym príslušníkom uplynie vo februári 2023. Vyšetrovanie ďalších obvinení zo závažných trestných činov vrátane napomáhania nelegálnemu vstupu do krajiny, členstva v zločineckej organizácii a podvodu zostáva naďalej otvorené.