Amnesty International odsudzuje 21 rokov trvajúce porušovanie práv na Guantáname

V stredu 11. januára 2022 uplynie už 21 rokov od otvorenia väznice na vojenskej základni USA v kubánskom zálive Guantánamo, kde Spojené štáty v priebehu rokov zadržiavali takmer 780 mužov moslimského vierovyznania bez obvinenia a bez riadneho súdneho procesu.

Regionálna riaditeľka Amnesty International pre Severnú, Strednú a Južnú Ameriku, Erika Guevara-Rosas, pri príležitosti  výročia uviedla: „Skutočnosť, že vláda Spojených štátov 21 rokov po otvorení väzenského zariadenia v zálive Guantánamo, špeciálne navrhnutého tak, aby sa v ňom mimo územia USA obchádzali zásady právneho štátu, naďalej zadržiava 35 mužov, je nanajvýš tragická. Väčšina z nich nebola nikdy obvinená zo spáchania trestného činu. Žiadny z nich nemal spravodlivý súdny proces. Mnoho zadržiavaných tu mučili. 

Na súdenie niektorých zadržaných boli vytvorené vojenské komisie, ktoré obžalovaným odopreli nestrannú obhajobu a prístup k rozhodujúcim dôkazom. Prostredníctvom týchto neúčinných a nespravodlivých súdnych procesov orgány USA zároveň odopreli spravodlivosť aj obetiam útokov z 11. septembra 2001. 

Prezident Biden musí túto chybu konečne napraviť. Jeho administratíva musí previezť všetkých zostávajúcich zadržaných, ktorí neboli obvinení zo spáchania zločinov, zo základne Guantánamo do krajín, kde budú v bezpečí a kde ich ľudské práva budú rešpektované. V prípadoch zadržaných, proti ktorým existuje dostatok prípustných dôkazov podľa medzinárodného práva na to, aby boli trestne stíhaní za spáchanie medzinárodne uznaných trestných činov, musí byť vyvodená spravodlivosť, a to prostredníctvom spravodlivých súdnych procesov a bez použitia trestu smrti. 

Guantánamo zostáva nezmazateľnou škvrnou v histórii Spojených štátov. Viac ako dve desaťročia po jeho otvorení musí prezident Biden túto kapitolu konečne uzavrieť a zabezpečiť, aby sa už nikdy nezopakovala.“ 


Prečítajte si viac o našej práci