Nálety mjanmarskej armády, pri ktorých zahynulo 17 civilistov, musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny

Amnesty International v novej výskumnej správe uvádza, že letecké útoky mjanmarskej armády z minulého mesiaca zabili 17 civilistov a civilistiek vrátane deviatich detí. Ľudia, ktorých nálety zasiahli, sa schádzali na omšu.

Amnesty International v novej výskumnej správe uvádza, že letecké útoky mjanmarskej armády z minulého mesiaca zabili 17 civilistov a civilistiek vrátane deviatich detí. Ľudia, ktorých nálety zasiahli, sa schádzali na omšu.

Nálety prebiehali v nedeľu 7. januára približne o 10.30 hod. Zasiahli v blízkosti kostola svätého Petra v dedine Kanan v regióne Sagaing, neďaleko západnej hranice krajiny s Indiou. V dôsledku náletov utrpelo viac ako 20 ľudí zranenia.

Svedkovia pre Amnesty International uviedli, že pri prvej sérii výbuchov zahynuli dve deti, ktoré hrali futbal pred neďalekou školou. Mnohé z ďalších obetí sa snažili utiecť do bezpečia. Vtedy došlo k druhému leteckému útoku. Útok poškodil kostol a školu, ako aj šesť civilných domov.

Neexistujú žiadne náznaky, že by smrtiace útoky mjanmarskej armády na civilistov a civilistky mali prestať,“ uviedol Matt Wells, riaditeľ programu Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách. „Svet nemôže naďalej odvracať zrak, zatiaľ čo mjanmarská armáda nepretržite útočí na civilné obyvateľstvo a civilné ciele vrátane kostolov, škôl a nemocníc. Krajiny a spoločnosti na celom svete musia zastaviť dodávky leteckého paliva [mjanmarskej] armáde, aby ochránili civilné obyvateľstvo pred ďalšími katastrofickými útokmi. Tieto útoky musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny. Bezpečnostná rada OSN by mala situáciu v Mjanmarsku postúpiť Medzinárodnému trestnému súdu. Páchateľov týchto zločinov podľa medzinárodného práva musíme postaviť pred súd.

Amnesty International uskutočnila rozhovory so štyrmi svedkami útokov, s jednou osobou, ktorá po útoku navštívila Kanan a videla telá zabitých, a s ďalšou osobou, ktorá má prehľad o vojenských operáciách v oblasti. Organizácia tiež analyzovala 99 fotografií a videozáznamov z útokov a ich následkov vrátane záberov zabitých a zranených civilistov a civilistiek.

Mjanmarská armáda sa snaží zbaviť zodpovednosti za škody spôsobené leteckými náletmi

Všetky škody na statike budovy školy, kostola a okolitých domov zodpovedajú škodám spôsobeným leteckými útokmi. Kombinácia dôkazov vrátane fotografií a videozáznamov odhaľuje najmenej tri miesta dopadu leteckých bômb. Na týchto miestach sa nachádzajú krátery, ktoré spôsobujú letecké bomby s hmotnosťou približne do 250 kg. Satelitné snímky zhotovené po zásahu tiež potvrdzujú značné škody na budove školy, priľahlých objektoch a okolitých domoch. Tieto škody zodpovedajú škodám spôsobeným leteckými útokmi.

Mjanmarská armáda odmieta prebrať zodpovednosť za tento útok a tvrdí, že v dané ráno sa v tejto oblasti žiadne lietadlo nenachádzalo. Amnesty International však preskúmala videozáznam z útoku, ktorý zachytáva charakteristickú siluetu stíhačky A-5 so šikmými krídlami prelietajúcu nad dedinou. V Mjanmarsku používa stíhačky A-5 len armáda, ktorá ich doviezla z Číny.

Amnesty International už v minulosti zdokumentovala, ako mjanmarská armáda využívala vojenskú leteckú základňu Tada-U neďaleko Mandalaja na uskutočňovanie leteckých útokov na Sagaing. Satelitné snímky základne Tada-U, vyhotovené krátko pred útokom a po útoku, zachytávajú aktívnu činnosť lietadiel A-5 na letisku. Amnesty International preskúmala skupinový četovací kanál, v ktorom našla tri samostatné príspevky pozemných pozorovateľov, ktoré potvrdzujú, že k útoku došlo. V jednom z príspevkov pozorovateľ uvádza, že bol svedkom štartu stíhačky z leteckej základne Tada-U o 10.00 hod. V ďalšom príspevku iný pozorovateľ uvádza, že o 10.26 hod. videl lietadlo typu A-5 letieť severozápadne nad Kalewou smerom na Kanan. Ďalší pozorovateľ zachytil pristátie lietadla A-5 zo severozápadu na Tada-U o 10.56 hod.

Útoky mjanmarskej armády musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny

Zdroje Amnesty International uviedli, že podľa ich informácií členovia miestnych Ľudových obranných síl neskôr v ten deň plánovali slávnosť v obecnej škole. Ľudové obranné sily sú jednou z mnohých miestnych ozbrojených skupín, ktoré vznikli po prevrate a ktoré sa postavili proti nadvláde armády. Na základe niekoľkých súhlasných výpovedí svedkov sa však zdá, že bojovníci sa v čase útokov v škole nenachádzali. Nálety spôsobili smrť a zranenia len civilistom a civilistkám.

Armáda sa mohla domnievať, že v budove školy sa v čase útoku nachádzali legitímne ciele. Zhodila však niekoľko veľkých bômb na obytnú oblasť v čase, keď sa v nedeľu civilisti a civilistky schádzali do kostola. Následne znovu zaútočila na civilné obyvateľstvo, keď v panike utekalo z miesta útoku. Tieto útoky boli prinajmenšom nerozlišujúce a mali by sa vyšetrovať ako vojnové zločiny.

Výskumná správa Amnesty International z minulého týždňa preukázala, že mjanmarská armáda aj napriek sankciám uvaleným na osoby a spoločnosti spojené s dodávateľským reťazcom naďalej dováža letecké palivo. Amnesty preto opäť vyzvala na pozastavenie predaja alebo dovozu leteckého paliva do Mjanmarska.

Mjanmarská armáda počas troch rokov od uskutočnenia prevratu opakovane útočila na civilné obyvateľstvo a civilné objekty. Často ničila alebo poškodzovala školy, náboženské budovy a inú kľúčovú infraštruktúru.

Kanan, dedina s približne sedemtisícovým obyvateľstvom, sa nachádza severne od mesta Khampat v mestskej časti Tamu. Väčšina jej obyvateľov sú etnickí Číňania a Číňanky a vyznávajú kresťanstvo.

Obyvatelia a obyvateľky Kananu uviedli, že pred týmito náletmi priamo nezažili ozbrojený konflikt od prevratu vo februári 2021. Dňa 7. novembra 2023 však koalícia odbojových síl po štyroch dňoch bojov prevzala kontrolu nad mestom Khampat, ktoré predtým ovládala armáda. Armáda sa v decembri pokúsila mesto opätovne obsadiť prostredníctvom niekoľkých pozemných útokov. Podľa správ miestnych médií bola však neúspešná a po týždni sa stiahla.

„Pri pomyslení na to, čo sa stalo, nedokážeme spať.“

Svedkovia a svedkyne informovali Amnesty International o devastácii spôsobenej leteckými útokmi zo 7. januára 2024. Päťdesiatšesťročný komunitný pracovník uviedol, že keď sa chystal odísť z domu do neďalekého kostola, videl nad hlavou preletieť lietadlo. O niekoľko minút neskôr zasiahol prvý nálet miesto vzdialené približne 200 metrov od neho.

Spolu s manželkou a dvoma deťmi sa tesne pred ďalším náletom ukryl v rodinnom sklade ryže. Približne o 15 minút neskôr išiel pomáhať zraneným a zbierať telá mŕtvych, čo opísal ako „sužujúce“. Amnesty International preskúmala fotografie následkov útoku, z ktorých vyplýva, že jedno z tiel obetí bolo rozštvrtené a ďalšie utrpeli vážne poranenia hlavy, čo potvrdili aj svedkovia.

Šesťdesiatosemročný muž, ktorý bol v kostole, keď dopadla prvá bomba, uviedol: „Dozvedeli sme sa o tom, až keď bomba spadla. Lietadlo sme nepočuli. Keď sa to stalo, boli sme v kostole a spievali sme. Strop kostola sa zrútil a rozbili sa okná, takže ľudia utekali von.

Štyridsaťtriročný predavač na trhu, ktorého zasiahli padajúce trosky do hlavy, keď sa pokúšal opustiť kostol, povedal Amnesty International, že druhý nálet zasiahol ľudí, ktorí sa snažili zachrániť. „Všetci boli vystrašení, utekali a snažili sa dostať domov. V tej chvíli prišiel druhý nálet. Za kostolom je cesta a útok zasiahol ľudí, ktorí [po nej] utekali domov,“ uviedol.

Štyridsaťročný muž uviedol, že traumatizovaná komunita zostáva v neustálom strehu v obave z ďalších útokov: „Dokonca aj keď počujeme zvuk motorky, sme vystrašení a myslíme na prichádzajúce lietadlo. Pri pomyslení na to, čo sa stalo, nedokážeme spať… [Útok na nás] zanechal emočné jazvy. Nedokážeme chodiť do kostola.

Vzniknuté škody, ako aj strach z ďalších útokov prinútili väčšinu obyvateľstva obce utiecť a hľadať útočisko v okolitých dedinách, farmách a lesoch alebo za hranicami, v Indii. Mnohí z vysídlených ľudí sa spoliehajú na pomoc príbuzných, miestnych náboženských a charitatívnych skupín a hostiteľských komunít, aby prežili.

Mjanmarská armáda dlhodobo porušuje ľudské práva

Od prevratu vo februári 2021 došlo v Mjanmarsku k závažnej eskalácii porušovania ľudských práv.

Vo výskumnej správe z mája 2022 s názvom Náboje pršali z oblohy: Vojnové zločiny a vysídľovanie vo východnom Mjanmarsku Amnesty International poukazuje na to, že mjanmarská armáda vystavila civilné obyvateľstvo kolektívnemu trestu prostredníctvom rozsiahlych leteckých a pozemných útokov, svojvoľného zadržiavania, mučenia, mimosúdnych popráv a systematického plienenia a vypaľovania dedín.

Správa z augusta 2022 s názvom Mali sme pocit, že 15 dní trvá 15 rokov: Mučenie vo väzbe po prevrate v Mjanmarskudokumentuje mučenie a iné zlé zaobchádzanie, ktoré mjanmarská armáda páchala pri vypočúvaní a zadržiavaní osôb podozrivých z účasti na protestoch.

V novembri 2022 Amnesty International vydala výskumnú správu s názvom „Smrtiaci náklad: Odhalenie dodávateľského reťazca, ktorý prispieva k vojnovým zločinom v Mjanmarsku“. Amnesty v tejto správe vyzvala na pozastavenie dodávok leteckého paliva mjanmarskej armáde s cieľom zabrániť ďalším nezákonným leteckým útokom mjanmarskej armády.

Amnesty International zdokumentovala aj letecký útok na tábor vnútorne vysídlených osôb v Kačinskom štáte z 9. októbra 2023. Pri tomto útoku zahynulo najmenej 28 civilistov a civilistiek vrátane detí.

Zistite viac o našej práci