Od vojenského prevratu v Nigeri úrady porušujú ľudské práva

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
18. MARCA 2025

Vojenské orgány v Nigeri nesplnili svoj záväzok dodržiavať ľudské práva a chrániť občianske slobody. Uviedla to Amnesty International v novej správe, ktorá dokumentuje zásahy proti bývalým predstaviteľom režimu a kritickým hlasom od prevratu v júli 2023.

Výskumná správa s názvom „Niger: Vyhrážali sa im a donútili ich kľačať: ľudské práva a občiansky priestor pod tlakom od prevratu 26. júla“ poukazuje na oslabenie občianskeho priestoru a porušovanie občianskych a politických práv od zvrhnutia prezidenta Mohameda Bazouma.

Amnesty International zdokumentovala porušovanie ľudských práv vrátane svojvoľných zadržaní, násilných zmiznutí, porušovania práv zadržaných osôb a porušovania práva na spravodlivý súdny proces a slobody tlače. Medzi obete svojvoľného zadržiavania patria aj bývalý prezident Mohamed Bazoum, jeho manželka, sedem členov vlády bývalého režimu, novinári, novinárky a obrancovia ľudských práv.

„Po prevzatí moci nové orgány zdôvodnili svoj prevrat pokračujúcim zhoršovaním bezpečnostnej situácie a zlou hospodárskou a sociálnou správou. Zaviazali sa, že budú dodržiavať zásady právneho štátu a ľudské práva. Z našej správy vyplýva, že to zjavne nedokázali, keďže od prevratu došlo k prudkej eskalácii porušovania ľudských práv. Teraz musia svoj záväzok splniť,“ uviedol Marceau Sivieude, dočasný regionálny riaditeľ Amnesty International pre západnú a strednú Afriku.

Potláčanie ľudských práv v zákonoch aj praxi

Dňa 28. júla 2023 Národná rada pre ochranu vlasti (Conseil national pour la sauvegarde de la patrie – CNSP) pozastavila platnosť ústavy z roku 2010. Radu zriadila armáda, ktorá vykonala prevrat. CNSP vydala nariadenie, v ktorom zdôraznila záväzok Nigeru dodržiavať zásady právneho štátu a pluralitnej demokracie a práva zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a Africkej charte ľudských práv a práv národov.

„Napriek zárukám, ktoré poskytli nové nigerské orgány, sú ľudské práva v zákonoch a praxi potláčané. Svojvoľné zadržiavanie sa stalo bežnou praxou a súdne rozhodnutia sa nerešpektujú,“ uviedol Marceau Sivieude.

Od prevratu zadržiavajú bývalého prezidenta Mohameda Bazouma a jeho manželku Hadizu Mabrouk. Ich zadržiavanie pokračuje aj napriek rozhodnutiu Súdneho dvora Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) z decembra 2023. Ten ich zadržiavanie označil za svojvoľné a vyzval na ich prepustenie. V júni 2024 štátny súd zbavil bývalého prezidenta imunity v procese, v ktorom mu odopreli prístup k jeho právnikom. Mohameda Bazouma obvinili z „vlastizrady“ a „sprisahania s cieľom ohroziť bezpečnosť štátu alebo autoritu štátu“. Voči Hadize Mabrouk nevzniesli žiadne obvinenie. Sedem bývalých ministrov vlády vojenské súdy obvinili z „narušenia obrany štátu“. Aj naďalej ich svojvoľne zadržiavajú napriek súdnym príkazom, ktoré vyzývajú na prepustenie niektorých z nich.

CNSP od júla 2023 tiež pozastavila činnosť politických strán. Okrem toho zvrátila niektoré pokroky v oblasti ľudských práv tým, že obnovila tresty odňatia slobody za trestné činy ohovárania. Vznikol národný register osôb údajne zapojených do aktivít súvisiacich s terorizmom a iných trestných činov. Register už bol zneužitý tým, že doň zaradili kritikov vlády a dočasne ich zbavili štátneho občianstva.

„Ak kritizujete vládu, počítajte s tým, že vám hrozí zatknutie“

Porušovanie práva na slobodu prejavu, ktoré postihuje občanov a občianky, členstvo organizácií občianskej spoločnosti, ako aj novinárov a novinárky, pokračuje nepretržite od prevratu až dodnes. V januári 2024 vláda pozastavila činnosť Tlačového domu (Maison de la presse). Ide o skupinu zastrešujúcu 32 mediálnych organizácií. Nahradil ju ad hoc výbor pod vedením generálneho tajomníka ministerstva vnútra. Niekoľko novinárov a novinárok svojvoľne zadržali a viacerým medzinárodným médiám pozastavili činnosť.

Novinára Ousmaneho Toudoua, bývalého poradcu Mohameda Bazouma pre komunikáciu a kritika súčasného režimu, zatkli 13. apríla 2024 a obvinili ho z „vlastizrady a sprisahania proti štátnej bezpečnosti“. Zostáva vo väzbe, ale dátum súdneho procesu ešte nestanovili.

Dňa 24. apríla 2024 zatkli šéfredaktora novín L’Enquêteur, Soumana Maigu. K zatknutiu došlo po tom, ako jeho noviny uverejnili článok o údajnej inštalácii odpočúvacieho zariadenia ruskými agentmi v oficiálnych štátnych budovách. Obvinili ho z „narušenia národnej obrany“. Dňa 9. júla 2024 ho prepustili na slobodu až do súdneho procesu. V prípade odsúdenia mu hrozí až 10 rokov väzenia.

Moussu Tchangariho, generálneho tajomníka organizácie Alternatívne priestory občanov (Alternatives Espaces Citoyens – AEC), známeho svojou kritikou úradov, zatkli v decembri 2024. Okrem iného ho obvinili z „narušenia národnej obrany“ a „spravodajskej spolupráce s nepriateľskými krajinami“ a naďalej ho svojvoľne zadržiavajú. V prípade odsúdenia mu hrozí trest odňatia slobody na 10 rokov.

V tomto represívnom prostredí sa autocenzúra stala normou medzi novinármi a obrankyňami ľudských práv zo strachu pred represiami. „Ak kritizujete vládu, počítajte s tým, že vám hrozí zatknutie“ povedal Amnesty International jeden z členov občianskej spoločnosti.

Amnesty International vyzýva nigerské orgány, aby dodržiavali ľudské práva

„Vzhľadom na to, že prechodné obdobie sa môže predĺžiť na päť rokov v nadväznosti na odporúčania národnej porady, ktorá sa uskutočnila vo februári minulého roka, Amnesty International vyzýva nigerské orgány, aby dodržiavali medzinárodné a regionálne zmluvy, ktorými sú stále viazané a ktoré chránia právo na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie, zaručujú právo na spravodlivý proces a práva zadržaných osôb a zakazujú mučenie a iné zlé zaobchádzanie. Zároveň musia okamžite prepustiť všetky svojvoľne zadržiavané osoby,“ povedal Marceau Sivieude.

Amnesty International poskytla 13. februára 2025 nigerským orgánom predbežné zistenia tejto správy. Do finalizácie správy nedostala žiadne odpovede.

Prečítajte si viac o našej práci