Pripomeňte si s nami Medzinárodný deň ľudských práv

Dnes je Medzinárodný deň ľudských práv a v tejto súvislosti si musíme pripomenúť aj prípad krivo obvinených Rómov a Rómky z Moldavy nad Bodvou. Títo ľudia zažili v roku 2013 policajné násilie a na dôvažok čelili uplynulých 8 rokov ohromnej nespravodlivosti. Títo ľudia odvážne kritizovali zákrok polície a domáhali sa spravodlivosti.

Kompetentné orgány ich však nielen nevypočuli, ale dokonca obvinili z krivej výpovede a trestne stíhali. Z obetí policajnej razie sa stali údajní vinníci. Súdne procesy s ľuďmi, ktorí zažili brutálnu raziu na vlastnej koži, trvali dlhé roky a boli plné pochybných dôkazov a mnohých procesných pochybení. Prelomom v prípade bolo rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva zo septembra 2020 (https://bit.ly/31MYTgI).

ESĽP rozhodol o prvej z dvoch sťažností, ktoré na súd podali krivo obžalované obete razie. Podľa súdu došlo v tomto prípade k porušeniu článkov 3 a 14 Dohovoru o ľudských právach a súd priznal poškodeným finančné odškodnenie. V júni sa Vláda SR ospravedlnila za porušenie ľudských práv počas policajnej akcie, ale neposkytla žiadnu spravodlivosť ani odškodnenie rómskym obetiam (https://bit.ly/3lSBDoL).

Rozhodnutie v poslednom prípade

Len jeden deň pred Medzinárodným dňom ľudských práv sa do médií dostala správa, že sudca okresného súdu v Košiciach rozhodol o zastavení stíhania poslednej z obvinených (a jedinej obvinenej ženy), pani Ireny Matovej (https://bit.ly/3dD8UzA). Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

„Zastavenie stíhania poslednej zo 6 obetí policajnej razie, ku ktorej došlo v Moldave nad Bodvou v roku 2013, je skvelou správou pre spravodlivosť. Na druhej strane to však ukazuje, aké je enormne náročné domôcť sa svojich práv a spravodlivosti. Treba dodať, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité, aby už konečne uzavrelo tento hanebný príbeh plný nespravodlivosti voči obetiam policajného násilia.

Ospravedlnenie Vlády SR bolo síce dôležitým symbolickým krokom, ale kým nedôjde k poslednému právoplatnému oslobodzujúcemu rozhodnutiu, nebude spravodlivosti učinené zadosť. Navyše, kompetentné orgány stále zostávajú hluché k mnohým návrhom zmien, ktoré by mohli zmenšiť riziko, že sa podobná policajná brutalita zopakuje,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. Viac informácií o prípade a právach Rómov a Rómok nájdete na www.policajnarazia.sk, a tiež na našej stránke https://www.amnesty.sk/prava-romov-a-romok/.

Čo treba vedieť o téme policajného násilia

O policajnom násilí na Slovensku sa dozviete viac zo záznamu z diskusie s právnikom a dlhodobým spolupracovníkom Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) Michalom Zálešákom a programovým koordinátorom Poradne pre občianske a ľudské práva Štefanom Ivancom.⁠

Ak aj vy veríte, že písanie listov môže niekomu skutočne zmeniť život, podporte Maratón písania listov aspoň 10 eurami a pomôžte nám poslať ešte viac listov do celého sveta. Ako odmenu za svoj dar získate od nás odznak v tvare známky, ktorá mení životy. Odznak vám zašleme pripnutý na jednej z 5 kartičiek s originálnym ľudskoprávnym posolstvom.

Odznak môžete nosiť pripnutý na kabáte či taške a dať tak verejne najavo, že osudy nespravodlivo väznených a utláčaných ľudí vám nie sú ľahostajné. Viac informácií nájdete na stránke https://www.amnesty.sk/znamka-ktora-meni-zivoty/.

#znamkamenizivoty

Ďakujeme!