Oslobodzujúci rozsudok pre obrancov ľudských práv dáva novú nádej pre ľudské práva

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
8. JANUÁRA 2024

Okresný súd vo východnej Jakarte 8. januára 2024 zbavil Harisa Azhara a Fatiu Maulidyanti obvinení z trestného činu ohovárania. Člen indonézskeho vládneho kabinetu a koordinačný minister pre námorné záležitosti a investície Luhut Binsar Pandjaitan obvinil dvojicu z poškodzovania jeho dobrého mena. Reagoval tak na ich video zverejnené na YouTube, v ktorom obvinený a obvinená špekulovali o prepojení medzi vládnymi vojenskými operáciami v Papue a údajnými Pandjaitanovými záujmami o ťažbu v tejto oblasti.

Na dobré správy reagoval výkonný riaditeľ Amnesty International Indonézia Usman Hamid: „Rozhodnutie súdu prináša novú nádej. Po nedávnych prípadoch zastrašovania ľudí za uplatňovanie si práva na slobodu prejavu sú dnešné oslobodzujúce rozsudky jasným signálom indonézskym orgánom činným v trestnom konaní. [Štátni predstavitelia] nesmú umlčiavať svojich kritikov a kritičky. Nikto by nemal čeliť väzbe len za to, že na YouTube diskutuje o záujmoch baníkov alebo akejkoľvek inej otázke z pozície kritiky voči štátnym úradom,“ uviedol Hamid.

Spravodlivosť pre Azhara a Maulidyanti by mala byť len začiatok

Oslobodenie by malo podľa Hamida viesť k prepusteniu ďalších aktivistov, novinárok a všetkých osôb, ktoré zadržali len preto, že kritizovali vládnu politiku alebo vyjadrovali obavy z konfliktu záujmov štátnych úradníkov.

„V súvislosti s budúcomesačnými prezidentskými voľbami by mali všetci kandidáti v plnej miere preukázať svoj záväzok voči slobode prejavu. [Okrem toho] by na svojich platformách mali verejne presadzovať dodržiavanie ľudských práv.

V záujme ďalšej obrany ľudských práv vyzývame indonézske orgány, aby trestný čin ohovárania vyňali z trestného zákonníka a ďalších súvisiacich zákonov. Vyzývame ich, aby zabezpečili, že s činom ohovárania sa bude narábať ako s občianskoprávnou záležitosťou v súlade s medzinárodným právom a normami v oblasti ľudských práv,“ doplnil Hamid.

Obžaloba za ohováranie na základe diskusie na YouTube

Dňa 20. augusta 2021 sa na YouTube objavilo video s názvom Lord Luhut za vzťahmi medzi ekonomikou a vojenskými operáciami v Intan Jaya. Minister Pandjaitan zaň následne v septembri podal žalobu voči Harisovi Azharovi a Fatii Maulidyanti.

Azhar vedie mimovládnu ľudskoprávnu organizáciu Lokataru so sídlom v Jakarte. Maulidiyanti bola v čase vzniku videa koordinátorkou Komisie pre zmiznuté osoby a obete násilia (Kontras). Obaja vo videu tvrdili, že minister je zapojený do kontroverznej ťažby zlata v provincii Papua. Diskusia sa venovala aj vojenským operáciám v Papue, ktorých cieľom je zrejme chrániť záujmy osôb zapojených do ťažby.

Minister Pandjaitan, ktorý je tiež armádnym generálom vo výslužbe, tieto tvrdenia poprel. Aktivistov verejne pokarhal a žiadal od nich verejné ospravedlnenie za poškodzovanie dobrého mena. Okrem toho vyjadril nespokojnosť s tým, že ho vo videu nazvali lordom.

Keďže Maulidiyanti a Azhar sa odmietli ospravedlniť, Pandjaitan na nich podal trestné oznámenie za trestný čin ohovárania a požadoval odškodné vo výške 100 miliárd rupií (približne 6,5 milióna USD).

Amnesty International Indonézia v rokoch 2019 – 2023 zaznamenala najmenej 504 prípadov zneužitia zákona o elektronických informáciách a transakciách. Tieto prípady sa týkali obmedzenia slobody prejavu proti 535 osobám. Medzi obvinenými sú aktivisti, obrankyne ľudských práv, novinári, akademičky a iné osoby.

Zistite viac o našej práci