Dňa 2. októbra 2018 vošiel saudskoarabský novinár Džamál Chášukdží do budovy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule. Odvtedy ho už nikto nevidel. Saudská Arábia neskôr priznala, že Chášukdžího na pôde konzulátu zavraždili.
Generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard pri príležitosti dnešného tragického výročia uviedla:
„Brutálna vražda Džamála Chášukdžího šokovala celý svet. Aj po piatich rokoch je však cesta k spravodlivosti stále zahataná. Nezávislé a nestranné vyšetrovanie úlohy, ktorú v tomto prípade zohrali vysokopostavení štátni úradníci, sa dodnes neuskutočnilo. Namiesto toho saudskoarabské orgány pokračujú v neúprosnom potláčaní slobody prejavu, a to úplne beztrestne.
Násilné zmiznutie, mučenie a mimosúdna poprava Chášukdžího predstavujú zločiny podľa medzinárodného práva a musia sa urýchlene vyšetriť. Organizácia preto vyzýva všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby aj v tomto prípade zvážili uplatnenie univerzálnej a inej extrateritoriálnej jurisdikcie. Je šokujúce, že namiesto toho, aby sa medzinárodné spoločenstvo zasadzovalo o vyvodenie zodpovednosti za túto vraždu, naďalej pri každej príležitosti rozprestiera červený koberec pre saudskoarabských lídrov a uprednostňuje tak diplomatické a hospodárske záujmy pred ľudskými právami.“
Amnesty International aj naďalej pripomína nutnosť medzinárodného, nezávislého a nestranného vyšetrenia vraždy Chášukdžího s cieľom identifikovať všetky osoby zapojené do tohto zločinu bez ohľadu na ich spoločenské postavenie či funkciu, ktorú zastávajú. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby osoby podozrivé zo zodpovednosti za túto brutálnu vraždu boli postavené pred súd v spravodlivom procese.
Pozadie prípadu
Podľa oficiálnej vyšetrovacej správy OSN bol Džamál Chášukdží obeťou úmyselnej a premyslenej popravy, za ktorú nesie zodpovednosť Saudská Arábia. Nešlo o samostatne konajúcu skupinu agentov, ktorí ho mali presvedčiť k návratu do svojej vlasti a následne ho usmrtili pri potýčke, ako tvrdia predstavitelia Saudskej Arábie, ale išlo o agentov podliehajúcich priamo kráľovskej rodine a vykonávajúcich rozkaz popraviť novinára.
Saudskoarabská vláda popiera závery vyšetrovania OSN, ako aj akékoľvek zapojenie saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána do tohto prípadu. Podľa Agnès Callamard, ktorá v tom čase pôsobila ako osobitná spravodajkyňa OSN, poskytlo Turecko dôveryhodné dôkazové materiály vrátane audionahrávky predstaviteľom USA, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a vyšetrovaciemu tímu OSN, ktoré možno považovať za dostatočné dôkazy zapojenia vrcholných predstaviteľov Saudskej Arábie do vraždy novinára Džamála Chášukdžího.
Podľa vyjadrení OSN by sa malo začať vyšetrovanie korunného princa a ďalších vysokopostavených predstaviteľov Saudskej Arábie. OSN by mala taktiež zaviesť cielené sankcie zamerané na korunného princa Muhammada bin Salmána.