Peruánske ozbrojené zložky útočia pri potláčaní protestov primárne na pôvodné obyvateľstvo

Amnesty International vydala 16. februára výskumnú správu, v ktorej sa zaoberá porušovaním ľudských práv protestujúcich v Peru, ku ktorým došlo od konca minulého roka, keď v krajine vypukli protesty za sociálnu spravodlivosť a ľudské práva.

Peruánske štátne orgány odpovedali na volanie tisícov ľudí a komunít, ktoré požadujú dôstojnosť a systémovú ochranu svojich ľudských práv, jediným spôsobom – nadmerným a smrtiacim použitím sily. V dôsledku tvrdých zásahov proti protestujúcim zahynulo za uplynulé 2 mesiace najmenej 48 ľudí, pričom blokády ciest si vyžiadali ďalších 11 civilných obetí a život jedného policajta.

Amnesty International získala informácie o 46 prípadoch možného porušenia ľudských práv a zdokumentovala 12 prípadov úmrtí v dôsledku použitia strelných zbraní. Organizácia tiež získala informácie o závažných nedostatkoch vo vyšetrovaní prípadov porušovania ľudských práv a pri výkone spravodlivosti. Výskum Amnesty International potvrdil, že armáda a polícia používajú pri potláčaní protestov strelné a menej smrtiace zbrane, pričom hlavným terčom takýchto zásahov sú predovšetkým pôvodné obyvateľky a farmári (tzv. campesinos). Hoci regióny s väčšinovým pôvodným obyvateľstvom predstavujú len 13 % celkovej rozlohy krajiny, od začiatku protestov v nich došlo až k 80 % všetkých úmrtí.

Viac informácií nájdete na tomto odkaze.

Zistite viac o našej práci