TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
18. MARCA 2025
Amnesty International dnes uviedla, že od januára, keď ozbrojená skupina M23 podporovaná Rwandou obsadila mesto Goma na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), jej ozbrojenci prepadli nemocnice, uniesli pacientov vrátane civilného obyvateľstva a hospitalizovaných konžských vojakov z nemocničných lôžok a vystavujú ich mučeniu.
Organizácia tiež zdokumentovala prípady skupinového znásilnenia spáchaného skupinou M23. Zdokumentovala aj prípady zlého zaobchádzania s obrancami a obrankyňami ľudských práv. K tomuto porušovaniu ľudských práv dochádzalo po tom, ako skupina 27. januára obsadila Gomu, hlavné mesto provincie Severné Kivu, a 16. februára Bukavu, hlavné mesto provincie Južné Kivu. Amnesty International vyzýva Východoafrické spoločenstvo, Juhoafrické rozvojové spoločenstvo, Európsku úniu a ďalších medzinárodných aktérov, aby zvýšili tlak na všetky strany konfliktu, aby chránili civilné obyvateľstvo a zaobchádzali so zadržanými osobami humánne v súlade s medzinárodným humanitárnym právom.
„Od prevzatia kontroly nad mestom Goma ozbrojená skupina M23 vytvorila v meste atmosféru strachu a krutých represií. Alarmujúci rozsah a frekvencia porušovania ľudských práv vo východnom Kongu by mali otriasť svetom. Toto násilie umožnila beztrestnosť, s akou desaťročia dochádzalo k závažnému porušovaniu ľudských práv,“ uviedol Tigere Chagutah, regionálny riaditeľ Amnesty International pre východnú a južnú Afriku.
Amnesty International uskutočnila rozhovory s 25 preživšími, očitými svedkami, občianskymi aktivistami, obrankyňami ľudských práv a novinármi. Rozhovorov sa zúčastnili ľudia v KDR aj v exile.
Bojovníci M23 uniesli ľudí z nemocníc
V noci 28. februára a 3. marca ráno ozbrojenci M23 násilne vnikli do nemocníc Heal Africa a CBCA Ndosho v Gome. Z nemocníc uniesli viac ako 130 ľudí. Medzi unesenými boli príslušníci konžskej armády, z ktorých niektorí boli zranení, a ošetrovatelia a ošetrovateľky. Odviedli ich na štadión v meste, kde niektorých mučili. Bojovníci M23 prinútili niektorých unesených, aby si ľahli na zem, bičovali ich a nútili, aby sa pridali k M23. Niektorých civilistov a civilistky prepustili, ale mnoho osôb zostáva nezvestných.
„(Na štadióne) M23 požiadala civilistov a civilistky, aby zostali pohromade,“ povedal jeden z ľudí, ktorých uniesli počas útokov na nemocnicu. „Bičovali nás. Prinútili nás ľahnúť si a bili nás po zadku a rukách. Povedali: ,Ak si vojak, priznaj sa.‘“
Sultani Makenga, vojenský veliteľ M23, v nedávnom rozhovore povedal, že príslušníci konžskej armády v nemocniciach predstierali, že sú pacienti alebo ošetrovatelia. Povedal, že skupina našla v nemocniciach 14 zbraní a že ich na situáciu upozornil nemocničný personál. Taktiež uviedol, že M23 zadržala osoby, ktoré do nemocnice nepatrili.
Podľa medzinárodného humanitárneho práva musia byť všetky zranené a choré osoby rešpektované a chránené. Civilné osoby nesmú byť terčom útokov. Mučenie, neľudské zaobchádzanie a branie rukojemníkov zo strany M23, ak sú namierené proti civilnému obyvateľstvu alebo zraneným príslušníkom armády, môžu predstavovať vojnové zločiny.
„Všetkých pacientov, ošetrovateľov a ošetrovateľky vrátane vojakov, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť, musia okamžite prepustiť a vrátiť do nemocníc, aby mohli pokračovať v liečbe,“ uviedol Tigere Chagutah.
V Južnom Kivu našli stovky mŕtvych tiel
Amnesty International získala svedectvá očitých svedkov a množstvo fotografií mŕtvych tiel. Tieto telá sa často nachádzajú v štvrtiach Bukavu, mesta s viac ako miliónom obyvateľov. Od 17. februára do 13. marca 2025 konžský Červený kríž zhromaždil v Bukavu 43 mŕtvych tiel vrátane tiel 29 civilistov a civilistiek. V celej provincii Južné Kivu v tom istom období konžský Červený kríž zozbieral 406 tiel vrátane tiel 110 civilistov a civilistiek.
Obrancovia ľudských práv, novinárky a zamestnanci organizácií občianskej spoločnosti sa stali terčom útokov ozbrojenej skupiny M23
Amnesty International zdokumentovala prípady obrancov ľudských práv, novinárov a aktivistiek občianskej spoločnosti, ktorých v posledných týždňoch zadržala skupina M23. Zadržiavali ich v provizórnych aj oficiálnych zadržiavacích centrách, niektorých mučili a vyhrážali sa im. Desiatky aktivistov a aktivistiek sa skrývali alebo utiekli z Konga, aby našli bezpečie.
Hrozby však pretrvávajú aj mimo krajiny. Obranca ľudských práv, ktorý od roku 2023 dokumentuje porušovanie práv zo strany M23, uviedol, že dostal textovú správu, v ktorej stálo: „Ak ťa nájdeme, budeš mať problémy. Zostaň tam, kde si.“
Ďalší obranca ľudských práv opísal, ako ho M23 svojvoľne zatkla a zbičovala potom, ako ho spoznal jeden z jej príslušníkov. Nakrátko ho zadržali za to, že pred obsadením mesta Goma vystúpil proti porušovaniu ľudských práv skupinou M23.
Osoby zbavené slobody, či už ide o civilistov a civilistky, alebo o príslušníkov armády alebo skupiny M23, podliehajú ochrane podľa medzinárodného humanitárneho práva. M23 musí zaobchádzať humánne so všetkými osobami, ktoré zadržiava. Mučenie alebo neľudské zaobchádzanie môže predstavovať vojnové zločiny.
Alarmujúca miera sexuálneho násilia
Humanitárne organizácie hlásia alarmujúci nárast počtu znásilnení a iných prípadov sexuálneho násilia v Severnom a Južnom Kivu. Preživšie osoby povedali Amnesty International, ako ich znásilnili bojovníci M23 a vyhrážali sa im smrťou.
V jednom prípade jedna žena povedala, že ju bojovníci M23 podozrievali, že je špiónka. Päť bojovníkov M23 vo vojenských uniformách a so zbraňami ju podľa jej slov hromadne znásilnilo. V inom prípade dvaja muži v uniformách konžskej armády znásilnili tehotnú ženu a uniesli jej manžela.
„M23 a konžská armáda, ktoré sú viazané medzinárodným humanitárnym právom, musia niesť zodpovednosť za znásilnenia. Svet nesmie zatvárať oči pred zločinmi, ktoré sa dejú na východe KDR,“ povedal Tigere Chagutah.