Pri ruských útokoch na mesto Sumy zahynuli ukrajinskí civilisti

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
24. JÚNA 2025
  • Pri útoku 3. júna zahynulo najmenej sedem civilistov a desiatky ľudí utrpeli zranenia
  • Útoky s použitím neriadených rakiet Grad sa musia vyšetriť ako vojnové zločiny
  • „Zbraňami, ktoré sú zo svojej podstaty nepresné, sa nesmie strieľať na civilné oblasti,“ uviedol Brian Castner

Civilné obyvateľstvo v meste Sumy na Ukrajine čoraz častejšie čelí nezákonným útokom, keďže ruské vojenské sily zintenzívnili útoky v tejto oblasti. Uviedla to dnes organizácia Amnesty International vo svojej tlačovej správe.

Začiatkom tohto mesiaca ruské sily vystrelili v meste Sumy z raketového systému na hromadné odpaľovanie rakiet (MRLS) neriadené rakety Grad kalibru 122 mm, ktoré zabili najmenej sedem civilistov a desiatky ďalších zranili. Táto neriadená munícia je zo svojej podstaty nepresná a má široký dosah, a preto by sa nikdy nemala používať v oblastiach obývaných civilistami a civilistkami.

V centre mesta Sumy, približne 40 kilometrov od hraníc s Ruskom, žije odhadom 200 000 ľudí. Drvivá väčšina z nich sú civilisti a civilistky, ktorí tam naďalej žijú aj počas ruskej vojenskej agresie. V uplynulých týždňoch Rusko obsadilo niekoľko usadlostí v regióne. Zdá sa, že ruské vojenské sily sa teraz nachádzajú v dosahu delostrelectva mesta Sumy, kde sa pokúšajú obsadiť ďalšie územia.

„Náš výskum odhalil, ako rakety Grad pripravili ľudí o život a spôsobili rozsiahle škody v meste Sumy. Tieto nerozlišujúce útoky treba vyšetriť ako vojnové zločiny,“ uviedol Brian Castner, vedúci oddelenia výskumu krízových situácií Amnesty International. „Rusko svojou nepretržitou vojnovou agresiou spôsobuje obrovské utrpenie civilnému obyvateľstvu na Ukrajine. Zbraňami, ktoré sú zo svojej podstaty nepresné, sa nesmie strieľať na oblasti s vysokou hustotou civilného obyvateľstva.“

Útoky ruskej armády na oblasti v okolí frontovej línie sa zintenzívňujú

„Vzhľadom na to, že ruské vojenské sily zrejme zintenzívňujú útoky na Sumy a ďalšie miesta na Ukrajine, opätovne vyzývame na dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva. Civili nesmú byť terčom útokov.“

Amnesty International uskutočnila diaľkové rozhovory s deviatimi ľuďmi, ktorí boli svedkami útokov v Sumy 3. júna 2025. Analyzovala tiež desiatky fotografií, videí a príspevkov na sociálnych sieťach. Amnesty preskúmala aj zábery z bezprostredného okolia útokov a fotografie úlomkov zbraní, ktoré potvrdili použitie 122 mm rakiet Grad. Amnesty International navštívila päť zo siedmich nahlásených miest dopadu rakiet, aby overila, kedy a kde došlo k útoku.

Podľa najnovších údajov Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva sa v posledných mesiacoch výrazne zvýšil počet obetí ruských útokov na Ukrajine, najmä v regiónoch, ktoré ležia bližšie k frontovej línii. Podľa ukrajinských orgánov ruské ozbrojené sily každý deň ostreľujú Sumskú oblasť 80 až 120-krát.

3. júna približne o 9.15 hod. dopadlo najmenej päť neriadených rakiet na mesto Sumy. Munícia zasiahla husto osídlené civilné oblasti, čo malo za následok najmenej sedem mŕtvych a desiatky zranených. Fotografie a svedectvá naznačujú, že všetky tieto útoky sa odohrali približne v rovnakom čase a s použitím rovnakej zbrane. To naznačuje, že boli súčasťou tej istej salvy rakiet Grad.

Rakety Grad nie je možné presne nasmerovať a salvy vystrelené z MRLS často dopadajú na veľkú plochu. Ich použitie v oblastiach s vysokou koncentráciou civilného obyvateľstva preto predstavuje nerozlišujúci útok. Rakety totiž nie sú vybavené zariadením, ktoré by mohlo slúžiť na rozlíšenie vojenských cieľov od civilného obyvateľstva a civilných objektov. Nerozlišujúci útok, ktorý zabije alebo zraní civilistov, môže predstavovať vojnový zločin.

„Teraz sa ukazuje, že nie sú žiadne bezpečné miesta.“

Serhij Korotenko, 63-ročný dôchodca a bývalý inžinier, išiel autom na miestny trh. Zomrel, keď munícia zasiahla križovatku neďaleko jeho auta na Ševčenkovom bulvári.

Jeho syn Andrij bol v kancelárii približne 400 metrov od miesta činu, keď počul výbuchy. Okamžite sa vydal na miesto dopadu rakety. Pre Amnesty International povedal: „Keď som tam dorazil, už tam boli hasiči a hasičské autá, veľa dymu, veľa ľudí. Na obchode nezostali žiadne okná. Bola to totálna panika, pobiehali sme hore-dole.“

Oblasť uzavreli záchranné služby a polícia, v blízkosti križovatky horeli autá. Keď Andrij neskôr videl fotografie z miesta útoku v aplikácii Telegram, zbadal na nich telo svojho otca ležiace na zemi neďaleko miesta dopadu rakety.

Svedkovia vrátane zdravotníckeho personálu uviedli, že po výbuchu ležali na zemi štyria alebo piati ľudia s vážnymi zraneniami. Desiatky ľudí utrpeli zranenia spôsobené úlomkami a rozbitým sklom na križovatke plnej kaviarní, lekární a obchodov.

Sumské úrady informovali, že v deň útoku zahynuli štyria ľudia. V nasledujúcich dňoch podľahli zraneniam 86-ročná žena a 17-ročný chlapec, čím sa celkový počet obetí na Ševčenkovom bulvári zvýšil na šesť.

Olena Šulga, ktorá býva v bytovom dome s výhľadom na miesto útoku, tesne unikla dvom výbuchom. „Snažila som sa [počas celej vojny] nechodiť na nebezpečné miesta v nebezpečných časoch dňa… Teraz sa ukazuje, že nie sú žiadne bezpečné miesta. Všade je to nebezpečné a nikto nemôže predpovedať, na ktorej križovatke zomrie,“ uviedla.

Útoky na nemocnice a domovy

Amnesty International navštívila aj štyri ďalšie miesta, ktoré zasiahli výbuchy približne v rovnakom čase 3. júna.

Na ulici Remisnyča, približne dva kilometre od Ševčenkovho bulváru, Serhij Pankiv počul výbuchy tesne po 9. hodine ráno. Keď pribehol späť domov, susedia mu povedali, že raketa dopadla na jeho byt na deviatom poschodí. Pre Amnesty International povedal: „Keby som bol doma, dnes by ma pochovávali. Dopadla presne na miesto, kde spávam.“

Na ulici Horova, približne tri kilometre od Ševčenkovho bulváru, zahynul na mieste 35-ročný muž, keď v jeho blízkosti dopadla raketa. Keď Amnesty International navštívila miesto, kde zahynul, stále sa na ňom nachádzali viditeľné krvavé škvrny a škody spôsobené úlomkami.

Raketa Grad dopadla aj na kvetinový záhon pred bytovým domom na neďalekej ulici Metalurhiv a zasypala úlomkami prvé dve poschodia. Amnesty International navštívila miesto, aby potvrdila škody. 72-ročná Svitlana Hovorun a jej manžel vo svojom byte unikli zraneniam iba o vlások. „Sme nažive len náhodou,“ povedala.

V rovnakom čase zasiahla raketa aj Štvrtú klinickú nemocnicu v meste Sumy, ktorá sa tiež nachádza na ulici Metalurhiv. Riaditeľ nemocnice povedal Amnesty International, že v ten deň bolo v nemocnici približne 160 pacientov. Našťastie, vďaka siréne, ktorá oznámila letecký poplach, sa všetci pacienti a väčšina personálu nachádzali v čase útoku v protileteckom kryte nemocnice.

„Strela dopadla tesne vedľa nášho hospicu, nášho oddelenia paliatívnej starostlivosti… Sú to ľudia, ktorí potrebujú nepretržitú starostlivosť a nemôžu samostatne chodiť,“ uviedol riaditeľ nemocnice.

Jedného vodiča, ktorý v tom čase šoféroval sanitku, zasiahli úlomky a utrpel zranenia predlaktia. Okná nemocnice sa rozbili a došlo k poškodeniu fasády a strechy budovy.

Podľa medzinárodného humanitárneho práva podliehajú nemocnice a zdravotnícke zariadenia osobitnej ochrane. Bojujúce strany akéhokoľvek ozbrojeného konfliktu musia prijať všetky dostupné opatrenia na to, aby počas útokov minimalizovali škody spôsobené pacientom, zdravotníckemu personálu a zariadeniam.

Kontext situácie

Ruské sily páchajú kruté zločiny na ukrajinských civilistoch a civilistkách od okupácie Krymu vo februári 2014. Po začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022, ktorá viedla k masívnemu porušovaniu medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, Medzinárodný trestný súd vydal zatykače na šiestich ruských predstaviteľov vrátane Vladimíra Putina za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.

Amnesty International už v minulosti zdokumentovala nerozlišujúce útoky a priame útoky na civilné obyvateľstvo, ktoré musia byť vyšetrené ako vojnové zločiny v Černihive, Iziume, Kyjevskej oblasti, Mariupole a na celom území Ukrajiny.

Prečítajte si viac o našej práci