Prímerie medzi Izraelom a Hamasom žiada viac ako milión ľudí

Amnesty International spustila 27. októbra petíciu, v ktorej žiadame okamžité uzavretie prímeria medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami. Petíciu za zastavenie bezprecedentnej eskalácie útokov v pásme Gazy a Izraeli už podpísalo viac ako milión ľudí. Pri tejto príležitosti sa vyjadrila aj riaditeľka Amnesty International pre oblasť výskumu, advokácie, politiky a kampaní Erika Guevara-Rosas:

„Svet s hrôzou sleduje, ako uprostred neprestajného izraelského bombardovania a pozemných operácií každý deň prichádza o život čoraz viac civilistiek a civilistov. V okupovanom pásme Gazy sa odohráva bezprecedentná humanitárna katastrofa spôsobená ľudským konaním. Počas uplynulých týždňov v pásme Gazy pri útokoch zahynulo viac ako 10 800 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane najmenej 4 200 detí. V Izraeli pri útokoch ozbrojených skupín 7. októbra prišlo o život najmenej 1 400 ľudí. Viac ako 200 ľudí vrátane 33 detí vzali palestínski ozbrojenci do pásma Gazy ako rukojemníkov a rukojemníčky, respektíve zajatcov a zajatkyne.

Ďalšie sprísnenie nezákonnej blokády Gazy zo strany Izraela spôsobilo, že 2 milióny ľudí zostali bez prístupu k pitnej vode, potravinám, zdravotníckym potrebám a palivu. [Zintenzívnenie blokády] viedlo ku kolapsu zdravotníckeho systému v čase, keď počet zranených presiahol 25 000 ľudí. Najmenej 1,5 milióna obyvateľov a obyvateliek Gazy bolo nútene vysťahovaných, či už v dôsledku toho, že im bombardovanie zničilo domy, alebo po výzve izraelskej armády, aby sa presunuli na juh pásma Gazy.

Milión podpisov petície, milión hlasov za prímerie

Celosvetové hnutie členov a podporovateliek Amnesty International, pobúrené zdrvujúcim počtom civilných obetí, vyzýva na ochranu všetkých civilistov a civilistiek v ohrození. Viac ako milión ľudí podpísalo našu petíciu, ktorá vyzýva na okamžité zastavenie útokov všetkých strán zapojených do tohto ozbrojeného konfliktu. Státisíce ľudí na celom svete naďalej protestujú a požadujú prímerie. Medzinárodné spoločenstvo ich výzvy nevypočulo a bojujúce strany naďalej prejavujú bezcitný nezáujem o ochranu civilných životov.

Izraelské orgány vo svojej rétorike naďalej dehumanizujú Palestínčanov a Palestínčanky. Izraelské ozbrojené sily medzitým bombardujú husto obývané utečenecké tábory, nemocnice, školy spravované OSN, pekárne, mešity a kostoly, cesty a civilné domy a vyhladzujú celé rodiny. Civilné rukojemníčky a rukojemníci, ktorých zadržiava Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny v Gaze, sú stále v nebezpečenstve. Útoky, pri ktorých Izrael nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, naďalej ohrozujú aj ich životy.

Toto zlyhanie je hanebnou škvrnou na svedomí celého ľudstva

Medzinárodné spoločenstvo už viac ako mesiac nedokáže konať tvárou v tvár takej ohromujúcej miere civilného krviprelievania, ničenia a nepredstaviteľného ľudského utrpenia. Toto zlyhanie je hanebnou škvrnou na svedomí celého ľudstva. Namiesto toho niektoré štáty naďalej vyzbrojujú strany konfliktu, ktoré ich zbrane používajú na hrubé porušovanie ľudských práv.

Žiadať od všetkých strán ozbrojeného konfliktu okamžité prímerie je jediný spôsob, akým môžu štáty zabrániť ďalším stratám na civilných životoch a umožniť, aby sa k ľuďom v zúfalej núdzi v pásme Gazy dostala život zachraňujúca pomoc. Prímerie tiež poskytne príležitosť na prepustenie rukojemníkov a rukojemníčok a na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie vojnových zločinov. Na ukončenie cyklu opakujúcich sa hrôz je nevyhnuté dosiahnuť spravodlivosť, odškodniť všetkých preživších a odstrániť izraelský režim apartheidu voči palestínskej populácii, uviedla Guevara-Rosas.

Žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín.

Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu. Organizácia vyzýva na uzavretie prímeria, prepustenie rukojemníkov a vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny.

Zistite viac o našej práci