Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
25. februára 2022

Amnesty International dnes (25. februára) vydala tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na hrubé porušovanie ľudských práv na Ukrajine.

Tlačová správa sa venuje 3 oblastiam:

  • Podľa výskumu Amnesty International ruská armáda porušuje medzinárodné humanitárne právo,
  • podľa zistení organizácie by ruské útoky mohli napĺňať právnu definíciu vojnových zločinov,
  • ruské tvrdenia o používaní presne navádzaných striel sú zjavne nepravdivé.

Ruská armáda pri útokoch na Ukrajine nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi, pričom pod paľbou sa ocitli aj nemocnice. Amnesty International zdokumentovala 3 incidenty, pri ktorých podľa nej zahynulo najmenej šesť civilistov a ďalších najmenej 12 osôb utrpelo zranenia. Útoky, ku ktorým došlo počas prvého dňa invázie, 24. februára, v mestách Vuhledar, Charkov a Umaň, si vyžiadali najmenej 6 obetí, 12 zranených a početné škody na civilnom majetku.

Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny a všetky zúčastnené strany sa ich musia za každú cenu vyvarovať.

„Ruská armáda použila v husto obývaných oblastiach nepresné raketové strely a bomby, čím prejavila zjavnú neúctu k životom civilistov a civilistiek. V niektorých prípadoch mohlo ísť o vojnové zločiny. Ruská vláda, ktorá nepravdivo tvrdí, že používa len presne navádzané zbrane, by mala za tieto činy prevziať zodpovednosť,“ povedal riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda.

Škody spôsobené raketovou strelou, Kyjev 24. februára 2022 (Foto: Chris McGrath/Getty Images)

Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi civilnými a vojenskými cieľmi

Investigatívne laboratórium Amnesty International, zamerané na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, analyzovalo digitálne dôkazy vrátane fotografií, videozáznamov a satelitných snímok, ktoré dokumentujú útoky počas prvých hodín invázie.

Útok vo Vuhledare

Najviac obetí na životoch si vyžiadal útok, ku ktorému došlo približne o 10:30 hod. ráno miestneho času. Raketová strela dopadla blízko budovy nemocnice v meste Vuhledar, ktoré sa nachádza v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Pri útoky prišli o život dve civilistky a dvaja civilisti, ďalších desať ľudí vrátane 6 zdravotníkov utrpelo poranenia.

Výskumný tím Amnesty International analyzoval fotografie pozostatkov rakety, ktorá bola na útok použitá. Podľa zistení išlo o raketovú strelu 9M79 Točka. Tieto zbrane sú mimoriadne nepresné, často minú určený cieľ aj o viac ako pol kilometra. Tento druh zbraní by sa nemal za žiadnych okolností používať v obývaných oblastiach.

Útok v Čuhujive

Ďalší z útokov sa uskutočnil približne o ôsmej ráno miestneho času v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Pravdepodobným cieľom bola neďaleká letecká základňa Čuhujiv. Namiesto základne zasiahla raketa blok obytných domov, kde spôsobila požiar a rozsiahle škody na majetku. Útok si vyžiadal najmenej jednu civilnú obeť a ďalšie dve civilistky utrpeli zranenia. Jediný veľký kráter v zemi medzi obytnými budovami naznačuje, že na útok bola použitá iba jedna veľká raketa.

Útok v Umani

K ďalšiemu útoku došlo 24. februára o siedmej ráno v meste Umaň v Čerkaskej oblasti. Obeťou výbuchu, ktorý poškodil aj neďalekú reštauráciu, bol jeden civilista.

Dym stúpajúci z vojenského letiska Čuhujiv blízko Charkova, 24. februára 2022.
ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images

Valné zhromaždenie OSN musí zvolať mimoriadne zasadnutie

Amnesty International overila, že ruské sily pri vojenských operáciách na Ukrajine nevenujú dostatočnú pozornosť výberu cieľov, čo poskytuje nevyvrátiteľné dôkazy o porušovaní medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv.

Amnesty International vyzýva na zvolanie mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktoré musí z konania Ruska vyvodiť patričné dôsledky. V stávke sú životy, zdravie a bezpečnosť miliónov civilistov a civilistiek.

„Ruské jednotky musia okamžite prestať s útokmi, pri ktorých nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Takéto útoky sú v rozpore s medzinárodným právom a predstavujú hrubé porušovanie ľudských práv. Je neospravedlniteľné, aby ruská armáda pokračovala v používaní nepresne namierených raketových striel a bômb, ktoré vedú k stratám na životoch a zraneniam civilného obyvateľstva. Ak Bezpečnostná rada OSN ostane paralyzovaná vetom zo strany Ruska, je na všetkých členoch organizácie, aby začali ráznejšie konať.“ zdôraznila generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard.

Prečítajte si stanovisko Amnesty International Slovensko vo veci ruskej invázie na Ukrajinu.

Pozrite si zoznam odporúčaní, ako môžete pomôcť civilistom a civilistkám na Ukrajine a na úteku do bezpečia.

Sledujte aktuálne dianie na sociálnej sieti Twitter.


Prečítajte si viac o invázii ruských vojsk na Ukrajinu

Amnesty International pracuje na monitorovaní a odhaľovaní porušení medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv na Ukrajine. Je nevyhnutné, aby sme sa spoločnými silami postavili za jednoznačnú prioritu ochrany ľudských životov a práv všetkých obyvateľov a obyvateliek na Ukrajine.

Amnesty international o invázii ruských vojsk na ukrajinu