Ruského študenta a blogera odsúdili na dlhoročné väzenie za nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu

Timirjazevský okresný súd v Moskve 7. marca odsúdil Dmitrija Ivanova, študenta informatiky na Moskovskej štátnej univerzite (MSU) a blogera na telegramovom kanáli Protest MSU, na 8,5 roka odňatia slobody. Súd ho uznal vinným z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o ruských ozbrojených silách motivovaného politickou alebo ideologickou nenávisťou“ (článok 207.3 ods. 2 ruského Trestného zákona).

V reakcii na odsúdenie Dmitrija Ivanova za jeho otvorený nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu Natalia Zviagina, riaditeľka Amnesty International Rusko, uviedla:

„Prípad Dmitrija Ivanova je ďalším dôkazom brutálneho potláčania protivojnového disentu ruskými orgánmi. Ukazuje, že každý, kto tvrdí, že ruské sily spáchali vojnové zločiny, za to zaplatí rokmi za mrežami.

Súdy sa už ani nesnažia pôsobiť nestranne. Prokurátor aj sudca pristupovali k vyhláseniam ruských vládnych predstaviteľov ako k pravdivým a faktickým informáciám, ktoré nepotrebujú nezávislé overenie. Všetko, čo týmto vyhláseniam odporovalo, odmietli a označili za nepravdivé.

Dmitrij Ivanov je väzňom svedomia. On a všetci ostatní ľudia stíhaní a odsúdení za to, že vyjadrili nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu, by mali byť okamžite a bezpodmienečne prepustení a všetky obvinenia proti nim by mali byť stiahnuté. Články kriminalizujúce kritiku ruskej invázie na Ukrajinu by mali byť zrušené, keďže porušujú právo na slobodu prejavu.“

Dmitrija obvinili za to, že prostredníctvom kanála Protest MSU publikoval informácie o údajných ruských útokoch na Záporožskú jadrovú elektráreň, nezákonných útokoch na ukrajinské mestá a vojnových zločinoch v ukrajinských mestách Buča a Irpiň, ako aj za používanie oficiálne zakázaného termínu „vojna“ namiesto „špeciálna vojenská operácia“.

Dmitrij Ivanov mal byť 2. júna 2022 prepustený po 35 dňoch administratívneho zadržiavania za porušenie represívneho ruského zákona o verejných zhromaždeniach. Namiesto toho ho však obvinili a presunuli do vyšetrovacej väzby. Dňa 20. januára 2023 Dmitrija Ivanova údajne zbila stráž v budove súdu. Okrem toho podľa jeho právnika správa vyšetrovacej väzby porušila jeho právo na komunikáciu tým, že jeho listy neodoslala adresátom.


Prečítajte si viac o našej práci