Pošlite poslankyniam a poslancom pohľadnicu na MDŽ a žiadajte zmenu zákonnej definície znásilnenia

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sme sa v Amnesty Slovensko rozhodli poslať poslancom a poslankyniam pohľadnicu s výzvou, aby sa pri hlasovaní o novele Trestného zákona postavili proti redefinícii znásilnenia, ktorá nie je založená na súhlase a rešpekte. Zapojte sa do akcie aj Vy a pošlite poslancom a poslankyniam NR SR elektronickú pohľadnicu k MDŽ.

Zoznam poslancov a poslankýň a ich e-mailových adries, na ktoré im môžete poslať pohľadnicu nájdete na tomto odkaze.

Prieskum verejnej mienky ukazuje, že slovenská verejnosť si uvedomuje dôležitosť súhlasu pri sexe. Kedy si to uvedomia aj politici?

Amnesty International Slovensko pri príležitosti Medzinárodného dňa žien prináša výsledky reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, v ktorom sa respondenti a respondentky vyjadrovali k dôležitosti súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Prieskum uskutočnila vo februári 2023 agentúra Focus. Tento v poradí tretí podobný prieskum za uplynulé tri roky jasne ukazuje, že prevažná väčšina slovenskej spoločnosti vníma dôležitosť súhlasu a taktiež považuje za problém, že slovenská definícia znásilnenia nekladie dôraz na slobodný súhlas. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že: 

  • 91 % opýtaných považuje sex bez súhlasu za znásilnenie; 
  • 89 % opýtaných si myslí, že sex bez súhlasu by mal byť trestným činom; 
  • 82 % opýtaných si myslí, že vekovo adekvátna vzťahová a sexuálna výchova by mala byť povinnou súčasťou výučby na základných a stredných školách;  
  • 86 % opýtaných si myslí, že prípady sexualizovaného násilia sú nahlasované menej často, ako sa skutočne dejú; 
  • pätina opýtaných (20 %) zastáva názor, že sex bez súhlasu je ospravedlniteľný, ak partner/partnerka išla dobrovoľne s niekým domov do bytu/domu (napríklad po schôdzke alebo večierku). 

Prečítajte si viac o téme súhlasu