Ruské raketové útoky na Ukrajine zabili dieťa na Medzinárodný deň detí

Ruské raketové útoky počas Medzinárodného dňa detí zabili sedem ľudí vrátane matky a jej dieťaťa a zranili väčší počet ľudí. Na útok reagoval aj zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu, Denis Krivošejev. „Skutočnosť, že ruské útoky pripravili o život ďalších sedem ľudí vrátane matky s dieťaťom práve na Medzinárodný deň detí, je obzvlášť krutá. Deti si zaslúžia vyrastať, učiť sa a žiť šťastný život bez ohrozenia ozbrojeným konfliktom a násilím. Najnovší ruský útok na Ukrajine zasiahol školy, škôlky a mnohé obytné civilné budovy. Tým sa deň, ktorý mal byť oslavou detí, zmenil na deň smútku.

Mnohé školy na Ukrajine dnes museli zatvoriť svoje brány, aby ochránili bezpečnosť svojich žiakov a žiačok. To výrazne zasahuje do prístupu detí k vzdelávaniu a vplýva aj na ich schopnosť vybudovať lepšiu budúcnosť. Vojna, vysídľovanie a neustála hrozba ruských útokov nesmierne škodí duševnému zdraviu detí. Tieto udalosti môžu mať trvalé dôsledky na ich budúci rozvoj a celkovú kvalitu života.

Toto porušovanie práv detí musí ihneď skončiť. Medzinárodné spoločenstvo musí bezodkladne zabezpečiť, aby Vladimír Putin a Maria Ľvova-Belova, ktorých Medzinárodný trestný súd obvinil z vojnových zločinov proti deťom, stáli pred súdom. Všetci podozriví zo spáchania zločinov podľa medzinárodného práva na Ukrajine sa musia za svoje činy zodpovedať. Všetky obete a preživší ruskej vojenskej agresie na Ukrajine musia mať prístup k spravodlivosti a odškodneniu.“

Ruské raketové útoky si od začiatku ruskej agresie na Ukrajine vyžiadali mnohé obete. Amnesty International od začiatku ruskej invázie na Ukrajine dokumentuje vojnové zločiny a porušenia medzinárodného humanitárneho práva spáchané počas ruskej agresie na Ukrajine. Amnesty International považuje ruskú inváziu na Ukrajinu za akt agresie a vyzýva Ruskú federáciu na jej okamžité a bezpodmienečné zastavenie. Všetky doteraz publikované výstupy Amnesty International vrátane aktualizovaných správ, reportáží a výskumov nájdete na tomto odkaze.

Prečítajte si viac o našej práci