Turecké bezpečnostné zložky sa počas odstraňovania následkov ničivých zemetrasení dopustili mučenia

Spoločná výskumná správa Amnesty International a Human Rights Watch dokumentuje závažné obvinenia z mučenia alebo iného zlého zaobchádzania zo strany tureckých bezpečnostných zložiek počas výnimočného stavu v zónach nedávneho ničivého zemetrasenia.

Organizáciám sa podarilo zdokumentovať a overiť informácie o 13 incidentoch týkajúcich sa 34 preživších a obetí mučenia alebo iného zlého zaobchádzania. Nahlásených však bolo omnoho viac prípadov, ktoré sa týkali sa tureckých občanov a ľudí na úteku zo Sýrie zapojených do záchranných akcií a pomoci pri pátraní po preživších prírodnej katastrofy. V štyroch prípadoch existuje podozrenie, že zodpovedné osoby konali so xenofóbnym motívom. V jednom prípade obeť umrela vo väzbe na následky mučenia.

Mučenie a ďalšie nezákonné praktiky pri odstraňovaní následkov zemetrasení

„Pri zemetrasení som prišiel o strechu nad hlavou, takže žijem v stane a k tomu ma ešte zbili policajti. K hlave mi priložili zbraň… správali sa ako na divokom západe,“ konštatoval jeden zo svedkov policajného násilia.

Polícia dostala po zemetrasení viacero hlásení o prípadoch krádeží a rabovania, ktoré nepochybne predstavovali obrovskú bezpečnostnú výzvu. Tieto incidenty však v žiadnom prípade neospravedlňujú mučenie ani iné zlé zaobchádzanie s osobami, ktoré bezpečnostné sily podozrievajú z trestnej činnosti. Takéto praktiky zakazuje medzinárodné právo, ale aj turecké zákony – a to za akýchkoľvek okolností. Turecká vláda sa zároveň dlhodobo hlási k politike „nulovej tolerancie mučenia“.

Svedok opisuje, ako policajti zaútočili na jeho brata so slovami: „Je výnimočný stav, zabijeme ťa… Zabijeme ťa a tvoje telo pochováme pod troskami.“ 27-ročný Ahmet Güreşçi začal po zásahu policajtov zvracať krv a stratil vedomie. Po prevoze do nemocnice obhliadajúci lekár konštatoval smrť. Ahmetovho brata Sabriho polícia prepustila z cely predbežného zadržania pod podmienkou zákazu cestovania, kým neskončí vyšetrovanie prípadu, v ktorom je podozrivý zo spáchania trestného činu. Trom policatom bol údajne do skončenia vyšetrovania pozastavený výkon služby. Sabri Güreşçi však uviedol, že identifikoval deviatich policajtov, ktorí sa aktívne zapájali do mučenia jeho a jeho brata, ktorý následne zomrel.

HATAY (TURECKO), marec 2023: Dvaja policajti sledujú nočnú demoláciu a odstraňovanie sutín. Pri ničivých zemetraseniach, ktoré 6. februára zasiahli mnohé oblasti Turecka, sa zrútilo množstvo budov. (Foto: Omer Urer/Anadolu Agency via Getty Images)

Úrady tvrdia, že k pochybeniam pri odstraňovaní následkov zemetrasení nedošlo

Amnesty International a Human Rights Watch kontaktovali 17. marca turecké ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti a oznámili im zistenia svojho výskumu podložené dôkazmi vrátane analýzy videodokumentácie, pričom požiadali o informácie ohľadom vyšetrovania podaných sťažností voči prípadom policajného násilia. Turecké úrady v spoločnej odpovedi uviedli, že zistenia ľudskoprávnych organizácií predstavujú „nekonkrétne tvrdenia, ktoré nie sú podložené faktami.“

Investigatívne laboratórium Amnesty International overilo detaily desiatich videozáznamov, ktoré zobrazujú páchanie násilia zo strany ľudí v uniformách bezpečnostných síl Turecka. Štyri z videí zachytávajú bitie obetí so zviazanými rukami. Všetky videozáznamy sa šíria prostredníctvom sociálnych sietí a predstavujú dôkazový materiál, ktorý si vyžaduje ďalšie preskúmanie.

Investigatívne laboratórium Amnesty International zhromažďuje audiovizuálny materiál a analyzuje ho s cieľom získať dôkazy o porušovaní ľudských práv a medzinárodného práva v rôznych častiach sveta. Tento materiál zahŕňa satelitné snímky, videozáznamy a fotografie. Ak je to možné, dôkazy sa následne potvrdzujú rozhovormi s očitými svedkami a svedkyňami.

Celú tlačovú správu v angličtine, ktorá obsahuje opis zdokumentovaných prípadov a naše odporúčania pre tureckú vládu, si môžete prečítať tu.

Zistite viac o našej práci