Vzdelávanie k ľudským právam v júli

Aj počas leta pokračujeme v monitorovaní aktuálneho diania v oblasti ľudských práv. A v júni sme učiteľstvu stredných a základných škôl okrem workshopov priniesli aj novinky a podnety na vzdelávacie aktivity, ktoré reflektujú aktuálne ľudskoprávne témy. Tieto materiály môžu učitelia priamo zapracovať do svojich vzdelávacích hodín, workshopov či školení – alebo sa nimi jednoducho inšpirovať vo vlastnej práci v nasledujúcom školskom roku. 

Tento mesiac prinášame dobré správy z oblasti sexuálnych a reprodukčných práv, ale aj výzvy, ktoré sa týkajú vojnových konfliktov, slobody zhromažďovania a práv LGBTI+ ľudí. 

Pozrite si naše tipy, čo si môžete naplánovať na september a ako s vašimi žiakmi a žiačkami pokračovať v aktivitách, ktoré majú zmysel. 

Nórske víťazstvo

Jednou z pozitívnych zmien je prijatie novej definície znásilnenia v Nórsku, ktorá je založená na absencii súhlasu. Tento krok predstavuje dôležitý posun smerom k lepšej ochrane práv obetí sexuálneho násilia. Okrem toho zmena zohľadňuje medzinárodné štandardy v oblasti telesnej autonómie a integrity.  

Tému odporúčame zaradiť do workshopov o súhlase, sexualite a prevencii násilia. Vašu triedu môžete prihlásiť aj na náš špeciálny workshop venovaný súhlasu cez adresu [email protected]. Na požiadanie vám radi pošleme aj naše metodiky o súhlase – dostupné na stiahnutie online alebo vo forme výtlačku. 

Ruské útoky na Ukrajinu

V oblasti vojnových konfliktov upozorňujeme na nedávne ruské útoky na mesto Sumy na Ukrajine. Pri útokoch zomreli viacerí civilisti vrátane osemročného dieťaťa. Amnesty uskutočnila diaľkové rozhovory s deviatimi ľuďmi, ktorí boli svedkami útokov. Okrem toho organizácia analyzovala desiatky fotografií, videí a príspevkov na sociálnych sieťach a navštívila päť zo siedmich nahlásených miest dopadu rakiet, aby sme overili, kedy a kde došlo k útoku. Amnesty v správe zdôrazňuje, že útoky na civilné obyvateľstvo a infraštruktúru sú v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.  

Na september preto odporúčame zaradiť aj workshop od Amnesty o vojnových konfliktoch, ochrane civilistov a ich práv počas ozbrojených stretov. 

Solidarita s LGBTI+ ľuďmi v Maďarsku

Silný moment tohto leta priniesol aj Budapešť Pride. Ten sa konal napriek zákazu a systematickej kriminalizácii LGBTI+ ľudí zo strany maďarskej vlády. Petíciu na jeho podporu podpísalo viac ako 120 000 ľudí zo 73 krajín sveta. Hoci maďarský parlament v marci schválil zákon zakazujúci Pride pod zámienkou „ochrany detí“, stovky ľudí aj napriek hrozbám pokút a sankcií prišli do ulíc Budapešti. Medzi nimi boli aj zástupkyne a zástupcovia Amnesty International Slovensko – ako gesto medzinárodnej solidarity a podpory práva na slobodné zhromažďovanie. Táto udalosť poukazuje na to, že právo na pokojné zhromažďovanie nie je samozrejmosťou ani v rámci Európskej únie, a že obrana tohto práva je súčasťou každodennej práce za ľudské práva.  

Do výučby preto odporúčame priniesť aj Amnesty akadémiou kurzy o práve na pokojné zhromažďovanie, ktoré sú dostupné na platforme Eduworkout. Ide o dva kvalitné, voľne dostupné vzdelávacie moduly, ktoré môžete využiť ako súčasť etickej výchovy, občianskej náuky alebo v rámci školských projektov. Môžete si tiež objednať bezplatný workshop o právach LGBTI+ ľudí. 

Ak máte otázky, potrebujete metodické materiály alebo podporu pri plánovaní vašich workshopov, neváhajte sa na nás obrátiť na adrese [email protected]

Ďakujeme, že ste súčasťou našich vzdelávacích aktivít a že spolu s nami prispievate k budovaniu spravodlivejšieho a slobodnejšieho sveta a prajeme vám, aby ste si počas leta možno čo najviac oddýchli. 

Viac informácií o vzdelávaní k ľudským právam nájdete na tomto odkaze.

Viac noviniek