REAKCIA AMNESTY INTERNATIONAL
18. MARCA 2025
Maďarský parlament dnes v zrýchlenom konaní prijal zákon, ktorým v krajine zakazuje pochody Pride. Zmena zákona o práve na zhromažďovanie kriminalizuje organizovanie pochodov ako trestný čin a účasť na pochodoch ako priestupok, za ktorý môže byť účastníctvu uložená pokuta až do výšky 200 000 forintov (500 eur). Okrem toho môžu orgány vymáhania práva používať na identifikáciu účastníctva softvér na rozpoznávanie tvárí. Zmena vychádza zo Zákona o propagande, ktorý zakazuje „zobrazovanie alebo propagáciu“ homosexuality osobám mladším ako 18 rokov. Zákon má nadobudnúť účinnosť 15. apríla 2025.
Zákon, ktorý zakazuje pochody Pride, je frontálnym útokom na ľudské práva
„Tento zákon je frontálnym útokom na komunitu LGBTI+ ľudí a hrubým porušením záväzkov Maďarska zakázať diskrimináciu a zaručiť slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania.
S blížiacim sa výročným 30. budapeštianskym pochodom Pride, ktorý sa má uskutočniť v júni, parlament týmto škodlivým zákazom vracia čas o tri dekády. Tým ďalej podkopáva ťažko vybojované práva LGBTI+ ľudí v Maďarsku. Toto je, žiaľ, však len posledné z dlhého radu opatrení, ktorými štátne orgány cielene diskriminujú LGBTI+ osoby a skupiny.
Parlament prijal tento zákon pod falošnou zámienkou, že takéto podujatia a zhromaždenia by boli ‚škodlivé pre deti‘. Toto tvrdenie je založené na škodlivých stereotypoch a hlboko zakorenenej diskriminácii, homofóbii a transfóbii. Maďarský prezident nesmie tento zákon podpísať. Štátne orgány musia namiesto toho zabezpečiť, aby LGBTI+ ľudia mohli slobodne vyjadrovať svoju identitu, ako aj organizovať verejné podujatia a zúčastňovať sa na nich,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Maďarsko Dávid Vig.
Reakcia Amnesty International Slovensko
„Maďarsko zákazom organizovania ‚zhromaždení propagujúcich homosexualitu‘ ukazuje, že maďarskí poslanci a poslankyne stratili aj zvyšky rešpektu k ľudským právam. LGBTI+ ľudia sú, boli a budú súčasťou každej spoločnosti – aj keď budú štáty systémovo potláčať ich práva, aj keď budú kriminalizovať tých z nás, ktorí a ktoré stojíme na ich strane. Právo na pokojné zhromaždenie, právo na slobodu prejavu, právo na súkromný a rodinný život, právo na ochranu pred diskrimináciou – na tieto a ďalšie práva tento zákaz priamo a nedôstojne útočí.
Takéto útoky a snahy vymazať kvír ľudí z verejného priestoru ubližujú konkrétnym ľuďom a môžu mať ďalekosiahle následky na životy a psychiku mnohých jednotlivcov a rodín a v konečnom dôsledku na celú spoločnosť. Maďarsko aj Slovensko musia prestať robiť z kvír ľudí verejného nepriateľa a začať riešiť problémy, ktorým čelíme, vrátane diskriminácie a porušovania ľudských práv menšín len preto, že s nimi má časť politického spektra osobný problém,“ doplnil riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda.