Žiadajte spravodlivosť pre Ukrajinu

Vojna na Ukrajine sa začala ruskou okupáciou Krymu vo februári 2014 a trvá už desať rokov. Civilisti a civilistky na Ukrajine čelili za posledné desaťročie bezpočtu beštiálnych zločinov. Medzinárodné spoločenstvo sa musí pri obrane ľudských práv na Ukrajine zjednotiť a vyvodiť zodpovednosť voči osobám, ktoré hrubé porušovanie ľudských práv a zločiny podľa medzinárodného práva spôsobili.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú vláde SR, od ktorej požadujeme:

  • aby SR podnikla kroky, ktoré sú v jej kompetenciách a pomohla zabezpečiť, že všetci ľudia zodpovední za hrubé porušovanie ľudských práv a zločiny podľa medzinárodného práva spáchané počas ruskej agresie na Ukrajine budú čeliť spravodlivosti.

*Zásady ochrany osobných údajov
*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera (nebojte sa, nebudeme vás spamovať)
Súhlasím p s podmienkami spracovania a ochrany osobných údajov (povinné)

Znenie petície

Vo februári 2014 Rusko vyslalo svoje jednotky, aby obsadili ukrajinský polostrov Krym. Krajina nikdy verejne nepriznala, že jej ozbrojené zložky v tom istom roku vstúpili aj na územie východnej Ukrajiny. Rusko však obsadilo a nezákonne anektovalo Krym a prevzalo kontrolu nad Doneckou a Luhanskou oblasťou.

Vo februári 2022 Rusko začalo úplnú inváziu na Ukrajinu. Tento akt agresie predstavuje porušenie medzinárodného práva. Od roku 2014 do roku 2021 prišlo o život alebo utrpelo zranenia viac ako 10 000 ukrajinských civilistov a civilistiek.

Amnesty International od anexie ukrajinského Krymu v roku 2014 (dodnes) zdokumentovala množstvo beštiálnych zločinov ruskej armády. Tieto zločiny zahŕňajú úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo a kritickú infraštruktúru, násilné zmiznutia, mimosúdne popravy, mučenie, nezákonné pozbavovanie slobody, násilné presuny civilistov, porušovanie práv vojnových zajatcov, zákaz činnosti slobodných médií, zákaz výučby podľa ukrajinských osnov a v ukrajinskom jazyku a ďalšie porušenia medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv.

Úplná ruská invázia od februára 2024

Podľa úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva od 24. februára 2022 prišlo o život viac ako 10-tisíc civilistov a civilistiek. Ďalších 20-tisíc civilistov a civilistiek utrpelo zranenia. Okrem útokov, pri ktorých ruská armáda nerozlišuje medzi vojenskými a civilnými cieľmi, pribúdajú dôkazy o ďalších vojnových zločinoch vrátane mučenia, sexuálneho násilia a nezákonného zabíjania. Agresia viedla k porušovaniu práv na bývanie, zdravie a vzdelanie.

Nevedela som si predstaviť, že v istom momente sa celá Ukrajina stane nebezpečným miestom.

Anna, výskumná pracovníčka Amnesty International

Každodenný život obyvateľov a obyvateliek Ukrajiny je už desať rokov poznačený utrpením. Obete, preživšie a pozostalí, ktorí trpeli v dôsledku ruskej agresie, majú právo na spravodlivosť a odškodnenie. Preto vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby zabezpečilo, že všetci ľudia, ktorí sú zodpovední za hrubé porušovanie ľudských práv a zločiny podľa medzinárodného práva, budú čeliť spravodlivosti.


Spravodlivosť pre obete a preživších ruskej agresie žiadame dlhodobo. Ak ste podpísali našu petíciu z februára 2023, pomôcť môžete aj zdieľaním tejto petície na sociálnych sieťach a jej šírením medzi svojimi známymi.