Ďakujeme za podporu pre Pabaia a Paula

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu. Strýko Pabai, strýko Paul a ich komunity veľmi ocenia aj odkazy solidarity, ktoré im môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu komunitám z ostrovov Torresovho prielivu

Pošlite svoje odkazy solidarity (ideálne v angličtine) a vyjadrite podporu obyvateľstvu ostrovov Torresovho prielivu v ich boji za záchranu ich domoviny, prírody a kultúry. Strýko Pabai a strýko Paul nepoužívajú sociálne siete, takže najlepšie je napísať im list. Odkaz solidarity môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava), prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich strýko Pabai a strýko Paul dostali.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #PabaiVCmth a #amnestyslovensko, aby sa k nim odkaz dostal cez organizáciu Grata Fund.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu, Vašu podporu však budú aktivisti potrebovať obzvlášť 30. októbra a 20. novembra, keď budú na súdnom pojednávaní. Dajte im vedieť, že v boji za klímu a ľudské práva nie sú sami. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Uncle Pabai and Uncle Paul.

I am united with you in your fight for climate justice and holding the Australian Government accountable.
I live in [your town, country] and I have seen the devastating effects of climate change [tell your story of what you have seen or experienced].

Thank you for what you are doing for all of us. Your leadership and bravery are not only for your community but for all living beings in the world.

(Približný preklad odkazu: Drahý strýko Pabai a strýko Paul. Podporujem vás vo vašom zápase za klimatickú spravodlivosť a v snahe donútiť austrálsku vládu niesť zodpovednosť za svoje konanie. Žijem v [mesto, krajina] a na vlastné oči som videl/a/o devastujúce dôsledky klimatickej krízy [podeľte sa o svoju skúsenosť]. Ďakujem vám za to, čo pre nás všetkých a všetky robíte. Odvaha, s ktorou tento zápas vediete, je veľmi cenná a slúži nielen vašim komunitám, ale všetkým živým bytostiam na celom svete.)

Vyzvite austrálsku vládu na sociálnych sieťach, aby chránila práva komunít z Torresovho prielivu

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #PabaiVCmth, #W4R23, #maratonpisanialistov


Anthony Albanese, premiér

Instagram: @albomp
Facebook: AlboMP
Twitter: @AlboMP

Chris Bowen, minister pre klimatickú krízu a energetiku

Facebook: Chris Bowen MP
Twitter: @Bowenchris

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

We call on you @AlboMP / @Bowenchris to take real adequate and human rights-consistent climate action in line with a 1.5°C degree rise, the best scientific research available, and Australia’s responsibility and capacity, to protect the Torres Strait Islands and the human rights of First Nations Peoples #PabaiVCmth.

(Približný preklad odkazu: Vyzývame austrálskeho premiéra, aby austrálska vláda prijala adekvátne opatrenia na zmiernenie klimatickej krízy, pričom tieto opatrenia musia byť v súlade s ochranou ľudských práv, najnovšími dostupnými vedeckými poznatkami a tiež povinnosťami a kapacitami Austrálie chrániť prírodu a pôvodné obyvateľstvo ostrovov Torresovho prielivu. #PabaiVCmth)


We unite with Uncle Pabai and Uncle Paul in their legal battle to protect their island homes in the Torres Strait. @AlboMP / @Bowenchris will you take climate action in line with 1.5 degrees? #PabaiVCmth

(Približný preklad odkazu: Podporujeme strýka Pabaia a strýka Paula v ich právnom zápase za ochranu ich ostrovných domovov v Torresovom prielive. Anthony Albanese, podniknete potrebné kroky na riešenie klimatickej krízy v súlade s udržaním priemerného oteplenia o 1,5 °C? #PabaiVCmth)

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom, vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady