Ruský útok na prístav v Odese zhoršuje globálnu potravinovú krízu

„Rusko nielenže odstúpilo od Čiernomorskej obilnej dohody, ale dnes aj zaútočilo na sklady obilia v odeskom prístave. Táto udalosť môže zhoršiť globálnu krízu vyvolanú ruskou agresiou na Ukrajine a zmeniť ju na katastrofu,“ uviedla v reakcii na najnovší ruský útok na prístav v Odese výskumná pracovníčka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu Anna Wright. Po útoku na infraštruktúru prístavu a obilné sklady v Odese Rusko naznačilo, že môže nasledovať útok na lode, ktoré sa pokúsia prepraviť ukrajinské obilie.

„Ukrajina je kľúčovým dodávateľom obilia, a to z celosvetového hľadiska. Krajina zabezpečuje dovoz väčšiny obilia do východnej a južnej Afriky. Narušenie ukrajinského vývozu obilia a bezcitné zničenie najmenej 60 000 ton obilia a dôležitej vývoznej infraštruktúry môže spôsobiť hladomor v krajinách, ktoré už dnes trpia suchom a humanitárnymi krízami,“ doplnila Wright.

Ruským prístupom utrpí bezpočet ľudí závislých od dodávok ukrajinského obylia

Ruská federácia sa vyhráža, že so všetkými loďami smerujúcimi do ukrajinských prístavov cez Čierne more bude zaobchádzať ako keby prevážali vojenské vybavenie. Tieto vyhrážky odhaľujú jej pripravenosť ohroziť v záujme dosiahnutia svojich vojenských cieľov množstvo ľudí, ktorí kriticky potrebujú zásoby potravín. Podľa Wright tým Rusko vysiela jasný signál, že je pripravené spáchať ďalšie vojnové zločiny. Toto stupňovanie ruskej agresie robí z časti najchudobnejších krajín sveta rukojemníkov ruskej vojenskej a politickej agendy.

„Rusko musí urýchlene ukončiť svoju agresívnu vojnu na Ukrajine. Všetky osoby podozrivé zo zodpovednosti za zločiny podľa medzinárodného práva musia čeliť spravodlivosti. Medzinárodné spoločenstvo by tiež malo prijať opatrenia, ktorými zabezpečí bezpečnosť obchodných ciest na prepravu ukrajinského obilia. Dodávka do regiónov, ktoré sú od neho z hľadiska potravinovej bezpečnosti závislé, musí pokračovať“ doplnila Wright.

.

.

.

Amnesty International od začiatku ruskej invázie na Ukrajine dokumentuje vojnové zločiny a porušenia medzinárodného humanitárneho práva spáchané počas ruskej agresie na Ukrajine. Amnesty International považuje ruskú inváziu na Ukrajinu za akt agresie a vyzýva Ruskú federáciu na jej okamžité a bezpodmienečné zastavenie. Všetky doteraz publikované výstupy Amnesty International vrátane aktualizovaných správ, reportáží a výskumov nájdete na tomto odkaze.

Zistite viac o našej práci