CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
20. MÁJA 2024
„Rozhodnutie Najvyššieho súdu je vzácnou pozitívnou správou pre Juliana Assangea a všetky obrankyne a všetkých obrancov slobody tlače. Najvyšší súd Spojeného kráľovstva dospel k správnemu záveru, že v prípade vydania do USA bude Assange čeliť riziku vážneho porušovania ľudských práv vrátane dlhodobej samoväzby. To by bolo v rozpore so zákazom mučenia alebo iného zlého zaobchádzania.
Pokračujúca snaha USA trestne stíhať Assangea ohrozuje slobodu médií na celom svete. Okrem toho táto snaha znevažuje záväzky USA vyplývajúce z medzinárodného práva a ich deklarovaný záväzok chrániť slobodu prejavu. Snahou uväzniť Assangea USA vysielajú jednoznačný signál, že nerešpektujú slobodu prejavu a že chcú vyslať varovanie novinárom a vydavateľkám na celom svete. Aj oni sa môžu stať terčom útokov za to, že získavajú a zverejňujú utajované materiály, aj keď ich zverejňujú vo verejnom záujme.
Keďže boj na britských súdoch pokračuje, vyzývame USA, aby konečne ukončili túto hanebnú ságu a stiahli všetky obvinenia proti Julianovi Assangeovi. Tým by proces v Spojenom kráľovstve okamžite skončil a Julian Assange by sa dostal na slobodu. Assange strávil vo väzení v Spojenom kráľovstve už päť rokov, väčšinu tohto času na základe svojvoľných rozhodnutí,“ uviedol v reakcii na dnešný rozsudok Najvyššieho britského súdu umožniť Assangeovi ďalšie odvolanie Simon Crowther, právny poradca Amnesty International.
Kontext situácie: Musíme chrániť práva obrankýň a obrancov slobody tlače
Najvyšší súd Spojeného kráľovstva 20. mája oznámil svoje rozhodnutie, že Julian Assange bude sa bude môcť ďalej odvolať proti vydaniu zo Spojeného kráľovstva do USA. Stalo sa tak po tom, ako americké orgány predložili nové diplomatické záruky, že Assange nebude čeliť zlému zaobchádzaniu.
Najvyšší súd Spojeného kráľovstva 26. marca rozhodol, že Juliana Assangea nemôžu na základe obvinení zo špionáže okamžite vydať do USA. Amnesty International vydala 3. mája verejné vyhlásenie o dôležitosti slobodnej justície a prístupu nezávislých pozorovateľov na pojednávanie.
Julian Assange v roku 2010 odhalil a zverejnil dokumenty, ktoré obsahovali aj informácie o možných vojnových zločinoch armády USA. Neoblomná snaha americkej vlády o jeho prenasledovanie je jednoznačným útokom na slobodu prejavu. Obvinenia voči Julianovi Assangeovi vychádzajú priamo zo skutočnosti, že v rámci svojej práce pre WikiLeaks zverejňoval odhalené dokumenty. Toto konanie samo osebe by nemalo byť trestné a predstavuje bežnú súčasť profesionálnej práce investigatívnych novinárov a novinárok.
Assangeovo odsúdenie a uväznenie v USA by malo potenciálny ochromujúci účinok na novinársku obec a ďalších ľudí, ktorí odhaľujú previnenia štátnych orgánov prostredníctvom zverejňovania informácií získaných z dôveryhodných zdrojov. Okrem toho by vážne ohrozilo právo verejnosti na informácie o činnosti a plánoch svojej vlády. Vláda USA musí stiahnuť všetky obvinenia vznesené voči Assangeovi za takúto činnosť.
Amnesty International od začiatku sleduje tento prípad a žiada Assangeovo prepustenie a zbavenie obvinení. Petíciu za jeho oslobodenie podpísalo viac ako pol milióna ľudí na celom svete a Amnesty podpisy odovzdala americkým úradom. Assangea môžete aj naďalej podporiť vyvíjaním tlaku na americké a britské orgány cez sociálne siete.