Počas najbližších dní sa naprieč planétou uskutočnia viaceré protesty za klimatickú spravodlivosť. Predpokladá sa, že milióny ľudí budú v uliciach miest vyzývať na zastavenie používania fosílnych palív. Amnesty International sa pridáva k tejto výzve a podporuje koordinované akcie celosvetového štrajku za budúcnosť, ktorý organizuje hnutie Fridays for Future, ako aj ďalšie podujatia, ktoré sa uskutočnia už tento víkend. Ústup od využívania fosílnych palív považujeme za nevyhnutný, ak máme zabrániť eskalácii klimatickej krízy.
Ku plánovaným štrajkom sa vyjadrila aj generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard. „Amnesty International vyzýva na rýchly a spravodlivý ústup od využívania všetkých fosílnych palív. Okrem toho vyzývame na okamžité zastavenie budovania novej fosílnej infraštruktúry. Podporujeme tiež právo ľudí na slobodu prejavu, a preto vedieme kampaň na ochranu práva na pokojný protest.“
Podporujeme mladých ľudí na čele protestov za klimatickú spravodlivosť
Hnutie Fridays for Future, ktoré vedú mladí ľudia, stojí opäť v čele masových protestov za klimatickú spravodlivosť, vyzývajúcich na spravodlivú energetickú transformáciu. Táto generácia čelí zhoršujúcej sa klimatickej kríze a jej ničivým následkom na ľudské práva a životy. Príliš veľa významných ľudí v pozícii moci dnes robí príliš málo na to, aby túto katastrofu odvrátili. Mnohí dokonca ani nedodržiavajú svoje vlastné sľuby alebo záväzky svojich predchodcov.
„Vyzývame vlády a korporácie, aby okamžite konali a zabezpečili právo na zdravé životné prostredie pre všetkých ľudí. To sa môže podariť iba vtedy, ak ukončia súčasnú éru závislosti od fosílnych palív a urobia všetko, čo je v ich silách, pre rýchly a spravodlivý prechod veľkých spoločností a krajín na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Aby bol tento prechod skutočne spravodlivý, musia sa sústrediť na ukončovanie energetickej chudoby,“ dodala Callamard.
V roku 2015 mnohé štáty sveta podpísali Parížsku dohodu. V rámci nej sa zaviazali, že sa pokúsia zmierniť najhoršie dôsledky klimatickej krízy a udržia nárast priemernej globálnej teploty na hranici 1,5 ˚C oproti predindustriálnej ére. Podľa najnovších predpovedí sa tento sľub nepodarí naplniť, čo bude mať ďalekosiahle následky na práva a životy miliónov ľudí.