Maksym Butkevyč potrebuje vašu pomoc

Maksym Butkevyč sa po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu dobrovoľne prihlásil do ukrajinskej armády. V júli 2022 ho na fronte zajali ruské ozbrojené sily. Odkedy je Butkevyč vojnovým zajatcom, nemá prístup k vonkajšiemu svetu a ruské médiá proti nemu vedú očierňujúcu kampaň. V marci 2023 ho v nespravodlivom súdnom procese odsúdili na trinásť rokov väzenia za údajné vojnové zločiny. Podľa predložených dôkazov však tieto zločiny nemohol spáchať. Amnesty International považuje jeho odsúdenie za pomstu ruských orgánov za jeho predchádzajúcu ľudskoprávnu činnosť.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú ruským orgánom a žiadajte:

  • aby ruské orgány okamžite prepustili Maksyma Butkevyča,
  • aby zrušili nespravodlivý rozsudok voči Butkevyčovi,
  • aby Butkevyčovi zabezpečili primerané podmienky väzby až do jeho prepustenia.

*Zásady ochrany osobných údajov
**Pri vypĺňaní formulára napíšte meno a priezvisko s veľkým prvým písmenom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Prihlásiť sa na odber newslettera
Súhlasím s podmienkami spracovania osobných údajov

Znenie petície

Maksym Butkevyč je významný ukrajinský obranca ľudských práv. Hoci je verejne známy svojím pacifizmom, v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu sa dobrovoľne prihlásil do ukrajinskej armády. Dňa 19. júna 2022 ho s jednotkou vyslali na front na východnej Ukrajine. O 5 dní neskôr ho zajali ruské ozbrojené sily. Butkevyča úplne odrezali od kontaktov so svetom a 10. marca 2023 ho tzv. Najvyšší súd samozvanej Luhanskej ľudovej republiky odsúdil na 13 rokov väzenia za údajné vojnové zločiny. V utorok 22. augusta odvolací súd v Moskve nespravodlivý rozsudok potvrdil.

Ruský vyšetrovací výbor obvinil Maksyma Butkevyča z úmyselného vystrelenia protitankového granátu na civilné obyvateľstvo. Tento útok údajne viedol k zraneniu dvoch ľudí a zničeniu obytnej budovy. Výbor svoje obvinenia podložil videozáznamom, na ktorom sa Butkevyč „priznáva“ k vine počas toho, ako ho spolu s ďalšími dvoma zajatcami vypočúva muž v kukle. Na základe dostupných informácií o podmienkach, v ktorých ruské sily držia vojnových zajatcov z Ukrajiny, existuje silné presvedčenie, že Butkevyča k priznaniu donútili mučením.

Bez kontaktu s právnikom a bez prístupu k spravodlivosti

Maksym Butkevyč sa počas zatknutia, vyšetrovania ani tzv. súdneho procesu nemohol spojiť so svojím právnikom. To samo osebe predstavuje porušenie medzinárodných ľudskoprávnych noriem. Podľa ruských médií mu ruský štát poskytol advokáta. Podľa zistení Amnesty International takto pridelení advokáti konajú v záujme obžaloby a proti záujmom svojho klienta. Okrem toho sú známi tým, že ignorujú porušovanie ľudských práv svojich klientov vrátane mučenia. Úmyselné nerešpektovanie práva vojnových zajatcov na spravodlivý proces je porušením medzinárodného práva a predstavuje vojnový zločin.

Od Butkevyčovho zatknutia prebieha v ruských médiách očierňujúca kampaň. Médiá napríklad uverejnili fotografiu, ktorú prokuratúra použila ako dôkaz o jeho vine. Na fotografii Maksym Butkevyč podľa ruských orgánov ukazuje na budovu, ktorú zničil protitankovým granátom. Budova na fotografii však nevykazuje také známky poškodenia, aké by mohol spôsobiť granátomet. Toto je jeden z mnohých rozporov v prípade, za ktorý si má Maksym Butkevyč odsedieť trinásť rokov vo väzení.

Podpíšte petíciu a požadujte okamžité prepustenie Maksyma Butkevyča!

Amnesty International od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu dokumentuje vojnové zločiny a porušenia medzinárodného humanitárneho práva spáchané počas ruskej agresie na Ukrajine. Amnesty International považuje ruskú inváziu na Ukrajinu za akt agresie a vyzýva Ruskú federáciu na jej okamžité a bezpodmienečné zastavenie. Všetky doteraz publikované výstupy Amnesty International vrátane aktualizovaných správ, reportáží a výskumov nájdete na tomto odkaze.

Prečítajte si viac o našej práci