Nemocnice a zdravotníci v Gaze pod paľbou

Z médií prichádzajú hrozivé správy zo severnej časti pásma Gazy o ostreľovaní nemocníc, v ktorých zomierajú novorodenci aj pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre nedostatok paliva, elektriny, vody, liekov a potravín. Tieto informácie posilňujú naliehavú potrebu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu.

Nemocnice a zdravotnícky personál musia byť vždy chránené. Nikto by nemal viesť útoky v blízkosti nemocníc a ohrozovať tak životy chorých a zranených ani lekárov a zdravotných sestier, ktorí a ktoré sa zúfalo snažia zachrániť životy v podmienkach, ktoré sú zhmotnenou nočnou morou.

Aj v čase vojny musí zvíťaziť ľudskosť

V dôsledku neprestajného izraelského bombardovania pásma Gazy utrpelo zranenia viac ako 25 000 ľudí. Fungujúce nemocnice sú preto potrebné viac ako kedykoľvek predtým.

Je hanebné, že medzinárodné spoločenstvo nie je tvárou v tvár nepredstaviteľnému ľudskému utrpeniu schopné vyzvať na zastavenie útokov. Podpíšte našu petíciu a vyzvite vlády na celom svete, aby okamžite konali v prospech záchrany civilných životov a zastavili ďalšie utrpenie.

Vyzývame tiež Izrael, aby zrušil príkaz na evakuáciu nemocníc v Gaze. Svetová zdravotnícka organizácia označila tento príkaz za „rozsudok smrti“ nad ľuďmi s vážnymi zraneniami alebo chorobami.

Žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín.

V Gaze bolo zabitých viac ako 10 000 ľudí, v Izraeli najmenej 1 400 ľudí. Tisíce ľudí utrpeli zranenia a Hamas vzal viac ako 200 rukojemníkov a rukojemníčok. Všetky strany konfliktu naďalej pokračujú v závažnom porušovaní medzinárodného humanitárneho práva vrátane páchania vojnových zločinov.

Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu. Organizácia vyzýva na uzavretie prímeria, prepustenie rukojemníkov a vyvodenie zodpovednosti za vojnové zločiny.

Zistite viac o našej práci