Opätovné oslobodenie G. N. Saibabu je víťazstvom spravodlivosti v Indii

Aktivistu a profesora Dillíjskej univerzity Gokarakonda Naga Saibabu dnes Najvyšší súd v Bombaji oslobodil po viac ako siedmich rokoch strávených vo väzení. Profesora G. N. Saibabu odsúdili na základe drakonického zákona o prevencii nezákonných aktivít (UAPA).

„Dnešné opätovné oslobodenie G. N. Saibabu je ďalším pozitívnym krokom a víťazstvom spravodlivosti nad pokračujúcimi represiami. Saibabu v prvom rade nikdy nemali uväzniť. Ani jeho predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok z roku 2022 nemali nikdy zrušiť. Indické orgány sa naňho zamerali len preto, že otvorene vystupoval proti násiliu a diskriminácii, ktorým čelia dalitské komunity a komunity pôvodného obyvateľstva v Indii,“ uviedol v reakcii na správu o Saibabovom prepustení Aakar Patel, predseda predstavenstva Amnesty International India.

Útoky na Saibabu sú súčasťou širšieho útoku na občiansku spoločnosť

„Súčasťou protiteroristického zákona UAPA sú aj prísne ustanovenia o kauciách. Amnesty International zdokumentovala, že indické orgány ho bežne využívajú ako nástroj na zastrašovanie, obťažovanie a útoky na aktivistov, ako je G. N. Saibaba, ktorých vnímajú ako kritických voči štátnym orgánom.

Indické orgány musia dodržiavať svoje medzinárodné záväzky v oblasti ľudských práv. Aktivistkám a obrancom ľudských práv musia poskytnúť bezpečné spoločenské prostredie, v ktorom budú môcť vykonávať svoju prácu bez obáv z represií. Amnesty International vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých ostatných obrankýň ľudských práv a aktivistov. Indické orgány týchto ľudí naďalej svojvoľne zadržiavajú len preto, že si pokojne uplatňovali právo na slobodu prejavu a odvážne sa zasadzovali za práva marginalizovaných osôb.“

Pozadie prípadu

Sudca Najvyššieho súdu v Nagpure dnes oslobodil bývalého profesora univerzity v Dillí G. N. Saibabu. Oslobodil pritom aj ďalších päť osôb, ktoré obvinili z napojenia na zakázané maoistické organizácie. Jeden z piatich oslobodených, Pandu Narote, už vo väzení zomrel.

Bombajský vyšší súd profesora Saibabu oslobodil už v roku 2022. Najvyšší súd však oslobodzujúci rozsudok zrušil a vrátil vec vyššiemu súdu na nové prejednanie.

G. N. Saibabu zadržala polícia v roku 2014 a obvinila ho z napojenia na zakázané maoistické organizácie. V marci 2017 ho zasadací súd v Gadčiróli v štáte Maháraštra odsúdil na základe zákona o prevencii nezákonných aktivít na doživotie.

G. N. Saibaba má zdravotné znevýhodnenie v dôsledku detskej obrny a ďalšie vážne zdravotné problémy vrátane ochorenia srdca. Jeho zdravotný stav sa vážne zhoršil v dôsledku podmienok zadržiavania a nedostatočného prístupu k primeranej lekárskej starostlivosti. Vo väzení sa dvakrát nakazil vírusom COVID-19, a to v januári 2021 a vo februári 2022.

V júni 2022 Amnesty International a šesť ďalších medzinárodných ľudskoprávnych organizácií v spoločnom vyhlásení vyzvali na okamžité prepustenie G. N. Saibabu.

Prečítajte si viac o našej práci