Počas uplynulých dní došlo v brazílskych štátoch Bahia, Rio de Janeiro a São Paulo k viacerým policajným zásahom. Počas smrtiacich policajných zásahov v Brazílii prišlo o život minimálne 45 ľudí. Amnesty International spolu s ľudskoprávnymi organizáciami Human Rights Watch, Vladimir Herzog Institute a Conectas Human Rights vyzývajú brazílske orgány, aby okamžite zastavili policajné násilie.
„Tieto smrteľné zásahy sú ďalším dôkazom systémového zlyhania brazílskej štátnej moci. Tá nie je schopná ukončiť nezákonné zabíjanie a iné závažné porušovanie ľudských práv, ktoré súvisí s prácou polície. Guvernéri a policajní riaditelia musia zmeniť svoju bezpečnostnú politiku. Tí musia zabezpečiť, aby polícia pri použití sily rešpektovala ľudské práva počnúc právom na život, právom na ochranu pred zranením a osobnú bezpečnosť,“ uviedla Erika Guevara-Rosas, riaditeľka Amnesty International pre Ameriky.
Počas smrtiacich policajných zásahov v Brazílii prišli počas uplynulých týždňov o život desiatky civilistov a civilistiek
Pri policajných operáciách v štáte Bahia, ktoré sa uskutočnili v mestách Salvador, Itatim a Camaçari od 28. júla do 1. augusta, zabili minimálne devätnásť ľudí. Policajná operácia v štáte Rio de Janeiro začala 2. augusta. Od vtedy si vyžiadala desať mŕtvych a štyroch zranených. Štvrť Vila Cruzeiro, v ktorej sa odohral aj augustový zásah, bola v máji 2022 dejiskom jednej z najsmrteľnejších policajných operácií v histórii. Pri smrteľnom policajnom zásahu zahynulo 25 ľudí.
Podľa oficiálnych informácií prebieha v regióne Baixada Santista v štáte São Paulo operácia vojenskej polície. Operácia začala 28. júla v reakcii na smrť vojaka Patricka Bastosa Reisa. Operácia „Escudo“ (v preklade: „Štít“) viedla k zatknutiu 181 osôb. Podľa informácií policajného ombudsmana štátu São Paulo prebieha vyšetrovanie usmrtenia najmenej 19 osôb. Títo ľudia údajne zahynuli pri rovnakej policajnej operácii.
Mučenie, zastrašovanie a mimosúdne popravy
Obyvateľstvo štvrte Baixada Santista hlási závažné prípady mučenia, vyhrážania a zastrašovania, vlámania, napadnutia, mimosúdnych popráv a ďalšieho zneužívania policajnej sily. Podľa úradov bude operácia „Štít“ pokračovať ďalších 30 dní. Amnesty má vážne obavy z ďalších úmrtí a stupňovania zneužívania právomocí polície.
„Vo svetle súčasného diania nesmieme zabudnúť na udalosti, ktoré sa v São Paulo a Baixada Santista odohrali v máji 2006. Vtedy v rámci dvojtýždennej policajnej operácie, ktorá nasledovala po smrti policajtov, polícia zabila 564 ľudí. Naša organizácia tento prípad zdokumentovala, no ani po 17 rokoch nebolo rodinám obetí zaručené právo na pravdu, spravodlivosť a odškodnenie,“ uviedol Jurema Werneck, riaditeľ Amnesty International Brazília.
Boj proti drogám ako zásterka porušovania ľudských práv
Podľa miestnych orgánov je úlohou súčasných policajných operácií „boj proti obchodu s drogami.“ Amnesty International už dve desaťročia vyjadruje znepokojenie nad závažným porušovaním ľudských práv v rámci tzv. vojny proti drogám. Túto neprimeranú vojnu poháňa rasizmus. Polícia zasahuje prevažne voči mladým ľuďom čiernej pleti, ktorí žijú vo favelách a okrajových oblastiach miest. Počas smrtiacich policajných zásahov v Brazílii prišli počas uplynulých rokov o život tisíce ľudí.
Podľa údajov, ktoré zozbieralo Brazílske fórum pre verejnú bezpečnosť, v roku 2022 zomrelo pri policajných operáciách v Brazílii 17 ľudí denne. Ročne to predstavuje až 6 429 úmrtí. Oblasti Bahia a Rio de Janeiro pritom patria medzi štáty s najväčším počtom zabití v krajine. V štáte Sao Paulo sa napriek klesajúcemu trendu úmrtí aj vďaka zavedeniu kamier na uniformách príslušníkov vojenskej polície, násilie v posledných mesiacoch zvýšilo. Podľa údajov zverejnených štátnym sekretariátom verejnej bezpečnosti zomrelo v dôsledku policajných operácií od januára do júna 2023 najmenj 171 ľudí. To predstavuje nárast o 26 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.