Minulý týždeň sa toho vo svete ľudských práv udialo mnoho. Prečítajte si náš prehľad a zapojte sa do obrany ľudských práv aj vy.
Proces s Grétou Thunberg ako zásah proti klimatickým aktivistkám
V piatok 2. februára sa konalo pojednávanie s klimatickou aktiviskou Gretou Thunberg a ďalšími 4 aktivistami, ktorých britské úrady obvinili z údajného porušenia verejného poriadku na proteste proti klimatickej kríze. Protest sa konal pred konferenciou ropného a plynárenského priemyslu v Londýne 17. októbra minulého roka.
Aktivistky*ov obvinili z „nedodržania podmienky podľa článku 14 Zákona o verejnom poriadku“, aby sa presunuli z cesty na chodník. Nedávno prijaté právne predpisy týkajúce sa protestov neúmerne rozšírili právomoci polície. Polícia teraz môže článok 14 použiť ako argument na to, aby potlačila v princípe akýkoľvek protest.
Súd rozhodol o ich nevine, Amnesty International však považuje tento súdny proces za súčasť alarmujúceho zásahu proti klimatickým demonštrantom a demonštrantkám v Spojenom kráľovstve.
Mjanmarská armáda pravdepodobne stále dováža letecké palivo
Amnesty International zhromaždila nové dôkazy, ktoré naznačujú, že mjanmarská armáda po zavedení sankcií využíva nové taktiky na dovoz leteckého paliva, ktoré používa pri nezákonných leteckých útokoch na civilné ciele. Amnesty analyzovala údaje o lodnej doprave, satelitné, obchodné a colné údaje. Tie poukazujú na významné zmeny v spôsobe, akým sa za posledný rok dostalo do krajiny množstvo leteckého paliva. Používanie paliva pri leteckých útokoch viedlo aj minulý rok k smrti a zraneniu stoviek civilistov a civilistiek. Armáda využíva nové trasy a usiluje sa zamaskovať pôvod paliva prostredníctvom evidencie v skladových priestoroch.
Amnesty International získala údaje, ktoré naznačujú, že mjanmarská armáda sa snaží vyhnúť sa sankciám pri dodávkach leteckého paliva. Palivo naďalej používa pri nezákonných leteckých útokoch na civilné ciele. Priamy nákup paliva mjanmarskou armádou klesá, zdá sa však, že nákup paliva do Mjanmarska podporujú sprostredkovateľské spoločnosti. Do Mjanmarska pritom v roku 2023 prišlo najmenej 7 dodávok leteckého paliva, ktoré majú priame napojenie na sklady vo Vietname. V roku 2023 došlo k najhorším leteckým útokom od vojenského prevratu pred tromi rokmi.
Štáty musia zvrátiť rozhodnutie zrušiť financovanie UNRWA
Minulý týždeň upozornili aj na to, že darcovské krajiny, ktoré sa rozhodli pozastaviť financovanie Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) na základe obvinení, že 12 zamestnancov úradu bolo zapojených do útokov Hamasu, ku ktorým došlo 7. októbra v južnom Izraeli, musia zvrátiť svoje rozhodnutie. Toto rozhodnutie podľa Amnesty zničujúcim spôsobom zasiahne viac ako dva milióny ľudí v okupovanom pásme Gazy. Veľká časť populácie pásma čelí vnútornému vysídleniu, akútnemu nedostatku vody, jedla a ďalších základných potrieb. UNRWA je posledným záchranným lanom, ktorého sa títo ľudia môžu chytiť.
V Amnesty hľadáme nového kolegu alebo kolegyňu
Snažíme sa osloviť čo najširšie publikum, pretože veríme, že naša práca má zmysel. Pomôžte nám so získavaním zdrojov, aby sme mohli naďalej hovoriť o ľudských právach a získavať podporu pre ľudí, ktorí ju naozaj potrebujú!
Hľadáme človeka, ktorý bude oslovovať ľudí na ulici s cieľom presvedčiť ich, aby sa stali našimi darcami či darkyňami. Zároveň bude koordinovať svoj tím fundraiserov*iek s cieľom získať čo najviac darcov*kýň, pretože len vďaka tomu dokážeme plánovať a realizovať ľudskoprávne aktivity na celom Slovensku.