22 rokov nespravodlivosti na Guantáname

STANOVISKO AMNESTY INTERNATIONAL USA
11. JANUÁRA 2024

Od otvorenia väzenia na vojenskej základni USA v zálive Guantánamo na Kube uplynulo 22 rokov. Vo väzení aj naďalej zadržiavajú tridsať mužov –⁠ na dobu neurčitú a bez súdneho procesu. Väčšinu z nich nikdy neobvinili z trestného činu. Amnesty International dlhodobo nalieha na vládu USA, aby väznicu nechválne známu mučením a zlým zaobchádzaním s väzňami zatvorila. Riaditeľka programu Bezpečnosť s ľudskými právami v Amnesty International USA, Daphne Eviatar, považuje pokračujúce porušovanie ľudských práv na Guantáname za poburujúce.

„Pred 22 rokmi vláda USA otvorila väznicu na vojenskej základni v zálive Guantánamo, aby tam mohla zadržiavať moslimských mužov mimo dosahu zákonov USA. Je poburujúce, že toto porušovanie ľudských práv dodnes pokračuje. Hoci USA stiahli svoje vojská z Afganistanu, vláda naďalej tvrdí, že neobmedzené zadržiavanie osôb bez obvinenia alebo súdneho procesu je oprávneným opatrením a súčasťou ich problematickej ‚globálnej vojny proti terorizmu‘.

Orgány USA schválili presun 16 mužov väznených v zálive Guantánamo bez vznesenia obvinení do iného zariadenia. Presuny niektorých z nich schválili už pred viac ako desiatimi rokmi. Napriek tomu ich na vojenskej základni držia dodnes.“ uviedla Eviatar.

Súd s ľuďmi obvinenými z útokov 11. septembra 2001 dodnes neprebehol

Muži, ktorých obvinili zo zorganizovania útokov 11. septembra 2001, sa dodnes nedočkali súdneho procesu. Podľa Eviatar tým Spojené štáty americké upierajú ľudské práva nielen obvineným, ale aj pozostalým obetí, ktorí a ktoré majú právo na spravodlivosť.

„Vojenské komisie, ktoré vznikli na to, aby súdili osoby obvinené zo zločinov [spáchaných 11. septembra], sa ukázali ako neúčinné a nespravodlivé. Ich postupy nespĺňajú medzinárodné normy spravodlivého súdneho procesu.

Bidenova administratíva by mala previezť všetkých väzňov, ktorých z ničoho neobvinili, do krajín, kde budú v bezpečí a kde budú dodržiavané ich ľudské práva. V prípadoch, v ktorých existuje dostatok prípustných dôkazov podľa medzinárodného práva na trestné stíhanie, musia byť obvinení spravodlivo odsúdení a potrestaní, nie však trestom smrti.

Prezident Biden musí konečne napraviť túto chybu a ukončiť túto neúnosnú prax. On aj bývalý prezident Obama sa k tomu zaviazali už pred rokmi. Po 22 rokoch musí vláda USA konečne splniť svoje sľuby a väzenie Guantánamo nadobro zatvoriť,“ zdôraznila Eviatar.

Amnesty International USA sa podpísala pod spoločný list organizácií, ktoré 9. januára vyzvali prezidenta Bidena, aby natrvalo zatvoril väzenie v zálive Guantánamo. 

Zistite viac o našej práci