Taliban nedávno oznámil svoje rozhodnutie nainštalovať v hlavnom meste Afganistanu 62 000 bezpečnostných kamier. Na situáciu reagoval výskumný pracovník a poradca Amnesty International pre umelú inteligenciu a ľudské práva Matt Mahmoudi:
„Zavedenie takejto rozsiahlej architektúry masového dohľadu pod zámienkou posilnenia ,národnej bezpečnosti‘ je prípravou pôdy na pokračovanie drakonickej politiky Talibanu. Tá systematicky porušuje základné ľudské práva obyvateľstva Afganistanu, a to predovšetkým žien a dievčat vo verejnom priestore. Ak by Taliban túto infraštruktúru dohľadu zaviedol, narušil by ich právo na súkromie a právo na slobodu zhromažďovania a prejavu. Tieto práva čelia od nástupu Talibanu k moci neustálym bezprecedentným útokom, čo viedlo k úpadku právneho štátu v Afganistane.“
Technológie rozpoznávania tvári škodia ľudským právam na celom svete
Orgány presadzovania práva na celom svete využívajú systémy na rozpoznávanie tvárí na potláčanie protestov ako aj prenasledovanie menšinových komunít. Tieto technológie porušujú právo na súkromie, ohrozujú právo na slobodu pokojného zhromažďovania a prejavu. Okrem toho ohrozujú právo na rovnosť a ochranu pred diskrimináciou.
Amnesty International v minulosti zdokumentovala, ako technológie rozpoznávania tvárí pomáhajú izraelským orgánom upevňovať automatizovanú kontrolu nad Palestínčanmi a Palestínčankami a udržiavať izraelský režim apartheidu. Organizácia tiež zdokumentovala využívanie tisícov bezpečnostných kamier (CCTV) s funkciou rozpoznávania tváre v New Yorku, z ktorých mnohé boli nainštalované vo štvrtiach, kde žijú komunity ľudí inej ako bielej farby pleti, a posilňovali rasovo diskriminačné policajné opatrenia.
62 000 bezpečnostných kamier v Kábule, milióny nelegálne získaných fotografií na celom svete
Technologické spoločnosti bez vedomia a súhlasu dotknutých osôb získavajú milióny fotografií z profilov na sociálnych sieťach. Pri vývoji technológie rozpoznávania tvárí siahajú aj do iných databáz vrátane registrov vodičských preukazov. Masové sledovanie obyvateľstva je invazívne, represívne a rasistické.
Orgány presadzovania práva používajú takýto softvér v kombinácii s bezpečnostnými kamerovými systémami na vyhľadávanie potenciálnej zhody. Tieto technológie predstavujú obzvlášť veľké riziko pre černošské a menšinové komunity. Používanie systémov na rozpoznávanie tvárí preukázalo, že ľuďom z týchto komunít hrozí zatknutie na základe nesprávne priradenej totožnosti. V niektorých prípadoch bolo rozpoznávanie tvárí do veľkej miery nepresné. Aj v prípadoch, keď technológie na rozpoznávanie tvárí fungujú správne, polícia sa môže unáhliť a prenasledovať protestujúcich. Ak nezasiahneme, technológie na rozpoznávanie tvárí a nebezpečné dôsledky ich používania sa stanú bežnou súčasťou našich životov.
Je načase požadovať zákaz technológií, ktoré sa využívajú na masové sledovanie obyvateľstva. Masové sledovanie je invazívne, represívne a rasistické. Podpíšte petíciu a vyzvite na zákaz technológií na rozpoznávanie tvárí.