Ďakujeme za podporu pre Sawyeddollaha a Rohingov

Ďakujeme, že ste podpísali petíciu za spravodlivosť pre Sawyeddollaha a násilne vysídlenú rohinskú populáciu. Sawyeddollah a jeho komunita v Cox’s Bazar veľmi ocenia aj odkazy solidarity, ktoré im môžete poslať poštou alebo elektronicky. Okrem toho nám môžete pomôcť v boji za práva ďalších komunít a jednotlivcov a tiež poslať tisíce individuálnych listov solidarity. Ako na to, sa dočítate ďalej.

Vyjadrite solidaritu aktivistovi, ktorý žiada spravodlivosť pre svoju komunitu

Pošlite svoje odkazy solidarity a vyjadrite Sawyeddollahovi podporu v jeho boji za spravodlivosť pre tisíce ľudí, ktorí prežili etnické čistky v Mjanmarsku a dlhé roky trpia núdzou v dočasných utečeneckých táboroch. Odkaz solidarity (ideálne v angličtine) môžete poslať poštou (na adresu Amnesty International Slovensko, Foajé, Štefánikova 16, 811 04 Bratislava), prípadne e-mailom na adresu [email protected] a my zabezpečíme, aby ich Sawyeddollah dostal.

Ak chcete odkaz solidarity zdieľať online, nezabudnite použiť #RohingyaRemediation a #RohingyaReparations a tiež #amnestyslovensko, aby sa k nemu odkaz dostal cez sociálne siete.

Odkazy môžete posielať počas celého maratónu. Sawyeddollahovi môžete zablahoželať k narodeninám a zaželať mu veľa síl 31. decembra. Dajte mu vedieť, že v boji za spravodlivosť pre Rohingov nie je sám. Inšpirovať sa môžete nasledujúcim odkazom, k textu môžete pripojiť aj kresby či pohľadnice.

Odkaz, ktorým sa môžete inšpirovať

Dear Sawyeddollah.

What you, your family, and your community have been through it’s horrible and will not be forgotten. We are supporting your stand against Meta and demand reparations for their role in the atrocities that took place in Myanmar. We are deeply inspired by your courage. You are making a difference in the lives of the Rohingya. We stand in solidarity with the Rohingya! We demand justice for Rohyngia – ရိုဟင်ဂျာများအတွက် တရားမျှတမှု. #RohingyaReparations

(Približný preklad odkazu: Drahý Sawyeddollah.To, čím ste si Vy, Vaša rodina a komunita prešli, je príšerné a nezabudneme na to. Podporujeme Váš boj za to, aby spoločnosť Meta odškodnila preživších a preživšie zverstiev, ktoré sa v Mjanmarsku odohrali. Vaša odvaha je pre nás veľkým vzorom. Meníte rohinské životy. Prejavujeme solidaritu Rohingom a žiadame pre nich spravodlivosť – (v barmčine) Spravodlivosť pre Rohingov.)

Fotografia, ktorú v Cox’s Bazar vyhotovil Sawyeddollah, 2023

Vyzvite spoločnosť Meta na sociálnych sieťach, aby odškodnila preživších etnických čistiek v Mjanmarsku

V príspevkoch nezabudnite označiť príslušného adresáta výzvy a Amnesty International Slovensko. Okrem toho použite #RohingyaRemediation, #RohingyaReparations, #W4R23 a #maratonpisanialistov


Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Meta

Instagram: @zuck
Facebook: zuck

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

Meta is refusing to pay up for the horrific harm to the Rohingya community that its platform, Facebook, helped create. The Rohingya community has asked for $1 million US dollars as part of a remedy to help fund educational projects in Cox’s Bazar – a drop in the ocean of Meta’s profits.

#PayUpMeta #RohingyaRemediation #RohingyaReparations

(Približný preklad odkazu: Spoločnosť Meta odmieta zaplatiť odškodné za obrovské škody na životoch Rohingov, ku ktorým prispela aj jej platforma Facebook. Rohinská komunita žiada 1 milión dolárov – iba kvapku v oceáne profitu spoločnosti Meta – na financovanie vzdelávania v utečeneckom tábore Cox’s Bazar. #MetaZaplať #ReparáciePreRohingov )


Nick Clegg, riaditeľ pre medzinárodné vzťahy spoločnosti Meta

Instagram: @nickclegg
Facebook: nickclegg
Twitter: @nickclegg

Amnesty International Slovensko

Instagram: @amnesty_international_slovakia
Facebook: Amnesty International Slovensko
Twitter: @AmnestySlovakia

@Meta, respect human rights and undertake a comprehensive review and overhaul of human rights due diligence.

Meta’s business model is based on engagement at all costs and contributes to human rights abuses. Human rights must be mainstreamed in Meta’s policies.

#PayUpMeta #RohingyaRemediation #RohingyaReparations

(Približný preklad odkazu: Spoločnosť Meta musí rešpektovať ľudské práva, prejsť hĺbkovou analýzou a čo najskôr prijať opatrenia na ochranu ľudských práv. Obchodný model spoločnosti je založený na zapájaní používateľov a používateliek za každú cenu. To prispieva k porušovaniu ľudských práv. Ochrana ľudských práv musí byť neoddeliteľnou súčasťou vnútorných politík spoločnosti Meta. #MetaZaplať #ReparáciePreRohingov )

Rohingovia na úteku do Bangladéša cez rieku Naf, september 2017. V pozadí vidno kúdoly dymu z dedín, ktoré podpálila mjanmarská armáda.

Chceli by ste do maratónu prispieť aj inak ako „len“ písaním listov?

Pomôžte nám listy rozposlať do cieľových krajín. Vďaka Vášmu príspevku dokážeme rozposlať viac individuálnych listov. Listy zaslané individuálne, nie vo veľkých balíkoch, fungujú lepšie, lebo na inštitúcie vytvárajú väčší administratívny tlak.

Zorganizujte vlastný Maratón písania listov

Usporiadajte podujatie, na ktorom budú spolu s Vami písať listy solidarity aj Vaši priatelia a priateľky, rodina alebo širšia verejnosť, a zapojte tak do písania listov aj svoje okolie. Podujatie môžete zorganizovať na Vašej škole, na pracovisku či v susedstve, v knižnici, kaviarni, miestnom komunitnom centre alebo vo svojej obývačke. Ak Vám to situácia neumožňuje alebo by bolo fyzické podujatie zdravotným rizikom, môžete svoj mikromaratón usporiadať aj v online priestore.

Po registrácii Vám automaticky vytvoríme Váš vlastný „maratónsky profil“. Cez ten získate prístup k všetkým potrebným materiálom vrátane praktických návodov a detailných informácií o jednotlivých prípadoch.

Čím viac ľudí sa do maratónu zapojí, tým väčšia bude naša šanca na úspech! Maratónu sa pravidelne zúčastňuje približne 100 škôl zo všetkých kútov krajiny. Mnohí ľudia podpisujú petície na našich podujatiach alebo na internete. Pridajte sa k nášmu boju za ľudské práva a spravodlivosť aj Vy a zapojte svojich blízkych. Nezáleží na tom, či napíšete jediný list, alebo usporiadate podujatie pre 100 ľudí. Každý hlas navyše sa počíta!

Máte otázky, obavy alebo nejasnosti?

Prezrite si stránku venovanú Maratónu písania listov, kde sa dočítate o jeho začiatkoch, našich doterajších úspechoch aj dobrých skúsenostiach predošlých účastníkov a organizátoriek lokálnych maratónskych akcií. Ak máte otázky, ktoré Vám článok nezodpovedal, napíšte nám e-mail na adresu [email protected] a radi Vám poradíme.

Podpíšte ďalšie maratónske prípady